Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 54 от 239 ПърваПърва ... 444525354555664104154 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 531 до 540 от общо 2387
  1. #531
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Тази година поставих тимол в чорапчета в средата на октомври.Изпарението по този начин е по-слабо и не дразни пчелите.Само в някои семейства забелязах да гризят чорапчето.Целта ми не е да събарям основно акара,защото го съборих септември октомври,а по-скоро да замая оцелелите акари в гнездото(винаги има такива),които,падайки през мрежестото дъно(100%) да бъдат ликвидирани.Смятам да държа чорапчетата до пролетта,като се надявам и на бактерицидното действие на изпаренията от тимола.Повтарям,че това го правя за първи път и тепърва ще си правя изводи за този метод.Повтарям,че целта ми е да намаля максимално презимуващите женски акари в кълбото до пролетта.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  2. #532
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Tarty, ако терена го позволява, предпочитам да слагам по 24 кошера на пчелин (т.е. 6 четворки). До сега никога не съм имал повече от 30 и няколко на едно място (временно), като за максимум считам че не трябва да са повече от 40. Изключение от това правило са оплодните пунтове - там слагам колкото терена и количеството търтеи в околността го позволяват, тъй като постоянно има приток на нови майки, това тук не е чак такъв проблем.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #533
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Тази година поставих тимол в чорапчета в средата на октомври.Изпарението по този начин е по-слабо и не дразни пчелите.Само в някои семейства забелязах да гризят чорапчето.Целта ми не е да събарям основно акара,защото го съборих септември октомври,а по-скоро да замая оцелелите акари в гнездото(винаги има такива),които,падайки през мрежестото дъно(100%) да бъдат ликвидирани.Смятам да държа чорапчетата до пролетта,като се надявам и на бактерицидното действие на изпаренията от тимола.Повтарям,че това го правя за първи път и тепърва ще си правя изводи за този метод.Повтарям,че целта ми е да намаля максимално презимуващите женски акари в кълбото до пролетта.
    А не се ли страхувате,че останалите живи акари ще станат резистентни към тимола,като го оставяте толкова дълго в кошера?Поради тази причина,всяка година променям вида на акарицида.РЕЗУЛТАТА Е ПОВЕЧЕ ОТ ОТЛИЧЕН. Дори на есен се двоумях дали да ги третирам тази година,защото при обстоен преглед забелязвах по 10 пчели с акар на гърба в семейство.Няма как да се увеличат.За да се подсигуря–третирах всички,с изключение на 2 семейства при които нямаше акар.Експериментално–на пролет, ще имат ли гадини или ще са чисти ? По принцип–има ли открито пило не третирам.

  4. #534
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Гогол,хубаво е да прочетеш статията на Скутелатор относно синтетичните акарициди и след това да помислиш върху това което написа съвсем скоро - а то е,че не е добре за зимните пчели да бъдат третирани с химикали.Аз честно казано не се бях замислял за това и съм благодарен за насоките които той дава.Де факто - хубаво е акара да бъде съборен преди да са се излюпили зимните пчели,като се отчита и факта,че в самото пило,също не трябва да има инвазия.Това по груби сметки означава,че основното третиране трябва да започва края на юли.Колегата Скутелатор смекчава ефекта,като прилага постоянно третиране с ОК(предполагам и други техники) с което не се допуска инвазия и реално основното третиране при него сваля значително по-малко акари като бройка,отколкото при пчелар който не е третирал през активния сезон.Едно уточнение - Скутелатор не продава мед!В първия случай риска за болести и скъсена продължителност на живота е намален,а във втория,дори и при добро третиране(събаряне) голяма част от зимните пчели са били инфектирани още като ларви.
    Относно тимола,досега не съм чел за резистентност,но това не значи,че не съществува.Ако някой има информация ще съм благодарен да я прочета.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  5. #535
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Tarty, ако терена го позволява, предпочитам да слагам по 24 кошера на пчелин (т.е. 6 четворки). До сега никога не съм имал повече от 30 и няколко на едно място (временно), като за максимум считам че не трябва да са повече от 40. Изключение от това правило са оплодните пунтове - там слагам колкото терена и количеството търтеи в околността го позволяват, тъй като постоянно има приток на нови майки, това тук не е чак такъв проблем.
    А съм кандидатствал по млад фермер и ще стискам зъби още една година,да ми преключи договора.Сам разбираш,че 250 бр.на едно място е по добре от проверки всеки месец.

  6. #536
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Де факто - хубаво е акара да бъде съборен преди да са се излюпили зимните пчели,като се отчита и факта,че в самото пило,също не трябва да има инвазия.
    В някое от изследванията наскоро четох че DWV скъсява живота на пчелата, само ако е била инфектирана в какавидния си стадий( т.е. като пило, чрез вароа), но не и когато е била заразена като възрастен индивид (пак чрез вароа). Естествено това е просто само едно парченце от целия пъзел, което не озачава че това важи по същия начин и за другите вируси или пък за DWV в комбинация с други вируси и/или бактерии/паразити.

    Как така не да не продавам мед? - Вадя толкова, колкото да има за семейството, за приятели и познати, където качеството е от още по-голямо значение. Ще ме е срам да им предложа "био" ( т.е. според тъкуванието на някои пчелари чист - без захар) мед със пестициди или антибиотици.

    Относно другите техники за борба с вароатозата, които се загатват - идея си нямам какви биха могли да бъдат те. Търтеите са ми много ценни, а всеки знае че стимулирайки едно семейство да отглежда колкото се може повече търтеи, се развъждат и акари. Т.е. трябва да се внимава още повече.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #537
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    А съм кандидатствал по млад фермер и ще стискам зъби още една година,да ми преключи договора.Сам разбираш,че 250 бр.на едно място е по добре от проверки всеки месец.
    Ето още един нагледен пример за тези които не са го осъзнали, как в България за да вземеш едни пари, трябва да направиш със ясното съзнание повечето неща по грешния начин.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #538
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Скутелатор,имах в предвид,че насоките ти са в майкопроизводство,а не толкова във вадене на стоков мед.Това изследване и аз го четох.Универсални решения няма по отношение на вирусите,поне аз така мисля засега.За другите методи предполагам,че ползваш строителна,но ти сам казваш,че ти трябват търтеите.Не намеквам,че криеш нещо,просто предположих.Ти срещал ли си досега изследване за резистентност към тимол,защото аз още не съм.И като цяло към етеричните масла не съм засичал.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  9. #539
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Към тимола още не, но предвид факта че той е GABA инхибитор, изграждането на резистентност към него е възможна. Оксалната и мравчената киселини са много по-трудни за преодоляване
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #540
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Ей,от теб само хубави новини няма да чуя,все има нещо да ти развали настроението
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

 

 
Страница 54 от 239 ПърваПърва ... 444525354555664104154 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •