Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 239 ПърваПърва ... 1725262728293777127 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 2387
  1. #261
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    И аз подозирам, че имаше някакъв "киселинен" дъжд който ми разказа играта. На подвижно съм. На 27.05 преместих от акация за липа.Кошерите се бяха развили много добре. Имаше много силен летеж и всичко предвещаваше чудесни добиви. Бях стоварил върху асфалтирана площадка. На 31.05 следобед заваля мнооооого лек дъждец, който дори не можа да намокри добре площадката. Не погледнах кошерите до вечерта при положение, че паркирал караваната на 10 метра от тях. Рано сутринта щях да почвам прегледи и ужас....... Цялата площадка беше почерняла от мъртви пчели. Имаше и умиращи както пред така и вътре в кошерите, които се гърчеха и умираха с "изплезени" езичета. Оставих съпругата ми да измете площадката за да разберем дали ще продължават да умират, а аз тръгнах да търся място да избягам от явно отровена местност. Като се върнах следобед площадката пак беше почерняла, а в страни видях купчината събрани пчели от сутринта - няколко кофи. Междувременно се свързах с колеги от района и при тях положението беше същото. Вечерта преместих. В следващите дни разбрах колко зле е положението. Летежа беше като от супер слаби отводки. Всички пчели стояха върху пилото и имам подозрение, че дори изчистиха част откритото пило. От липата естествено нищо не събрах и сега при супер много слънчоглед изпитват затруднения.
    Обвинявам за случилото се дъждеца за който споменах. Имах подозрение, че е свалил някакви отрови от близкия военен полигон, но чух за няколко подобни случая в района на Раднево сега ivootur , който пише че е Карнобат описва същия проблем по същото време. Искам да уточня, че бях в средата на Средна Гора и в огромен радиус няма нищо което да се пръска. Просто няма посеви. Свързах се и със доктора за района, за да разбера дали има информация за някакви пръскания евентуално за скакалци или нещо подобно, но нищо. Имам вила в селце на 6 км от мястото и сега като прибрах кошерите ходих да си нагледам имота и разбрах, че в селото е имало огромна зимна смъртност на пчелите, а останалите са умрели юни..........

  2. #262
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Причината за такъв "дъждец" съвсем не е необходимо да е наблизо. Може да е промишлена авария на хиляди километри, може да изригване на вулкан на друг континент. Образувал се е киселинен облак (или такъв, наситен с някакви отрови) и се е вдигнал високо в атмосферата. Пораженията (или поне не в такива размери) могат да бъдат избегнати при инсталиране на подходящ датчик за pH на дъжда и бързо известяване на пчеларя. А ако се събере и малко вода в едно пластмасово шише от минерална вода, после може да се анализира. Не сложно и не е скъпо!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #263
    Или по вероятно да са пръскали и да е имало вятър който го е отнесъл този боклук към твоя район. При работата беше същата станаха слаби отводки ... Сега се надяваме на успешно иззимуване ...
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  4. #264
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    Или по вероятно да са пръскали и да е имало вятър който го е отнесъл този боклук към твоя район. При работата беше същата станаха слаби отводки ... Сега се надяваме на успешно иззимуване ...
    Това не обяснява обаче това:
    Имах подозрение, че е свалил някакви отрови от близкия военен полигон, но чух за няколко подобни случая в района на Раднево сега ivootur , който пише че е Карнобат описва същия проблем по същото време. Искам да уточня, че бях в средата на Средна Гора и в огромен радиус няма нищо което да се пръска.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #265
    Аз не мисля че е проблем да дойде от отдалечен район. Щом тази година в Бургас ни валя дъжд с пясък от Сахара.....
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  6. #266
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    Аз не мисля че е проблем да дойде от отдалечен район. Щом тази година в Бургас ни валя дъжд с пясък от Сахара.....
    И не само там! Тук в София беше същото. Колата ми - тъмносин металик беше като че ли някой е сипвал върху нея прах от тухли. И понеже бях паркирал на тротоара пред съседния блок първата ми реакция беше да погледна нагоре дали някой не си сменя дограмата и е пробивал с машина. После осъзнах мащаба, като видях, че всички коли са така.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #267
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Положението вместо да се влошава, става безнадеждно
    Вчера извадих меда. От 40 кошера 400 кг. Летят като ненормални, но мед няма.

  8. #268
    Наблюдател
    Регистриран
    07.03.2013
    Мнения
    32
    При мен положението от 5 отводки на по 4 рамки, направени на 8 май, е следното: Напълниха плодниците си по време на слънчогледа. Същевременно има и по малко място за снасяне. Има и достатъчно пчела. Сега в неделя сцепих 4 от кошерите на половина и си направих така още 4 отводки. Имат мед и 9-те ми кошера. Сега поне до 10-15 август няма да храня, за да може още малко да се освободи място за майките. Оставих тези кошери, от които си направих отводките да си отгледат майки сами. Надявам се да се развият задоволително добре за зимата. Относно магазините ми изградиха общо 10 рамки за догодина, което си е полза все пак и извадих от тези рамки 3 буркана медец, с които ще почерпя родата за здравето на пчеличките.
    Ето това е при мен, колеги. Хайде дано се похвалите с далеч по-добри резултати.

  9. #269
    Наблюдател
    Регистриран
    17.05.2013
    Мнения
    30
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    Положението вместо да се влошава, става безнадеждно
    Вчера извадих меда. От 40 кошера 400 кг. Летят като ненормални, но мед няма.
    До сега колко кг.мед си вадил от тези кошери?СТава въпрос занай малко и най много за тази бройка.

  10. #270
    Aз миналата година от 13 кошера 450 кг а тази година от 20 кошера 80 кила и то с мъка ....
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

 

 
Страница 27 от 239 ПърваПърва ... 1725262728293777127 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 11 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 11 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •