Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 22 от 239 ПърваПърва ... 1220212223243272122 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 211 до 220 от общо 2387
  1. #211
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев
    Колега погледни това http://farmer.bg/27496-Nozema-serana
    Прочетох линка,но повечето признаци както са описани при нас ги няма.Например за събирането на прашец-нормално събират.Но ако недай боже се окаже церана,как е възможно за такъв малък период,да се разпространи болеста в такъв мащаб?Абсолютно всички с които съм говорил се оплакват от едно и също-летящата пчела се губи.Само тея дето не разбират много казват,че семействата им са добре,че и мед събрали даже .Странна работа,например-мой роднина си премести пчелите от Варненско тук в Българово(май месец) ,неговите семейства също отслабнаха,след преместването.Едва ли може толкова бързо да се заразят и да се развие болеста.Допитах се и до пчелар с почти 40г-ен опит и 200 семейства,отговора му беше,че не разбира какво става и не помни досега такъв случай.

  2. #212
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    [quote="kasapina"]И аз имам същия проблем,но най лошото е,че стана точно когато започна да цъфти слънчогледа...[quote]

    Преди 3-4 години имах същия проблем като твоя,за слънчогледа отслабнаха.Но за тогава все си мисля,че беше вследствие от блокирането на плодниците по време на рапицата и съответно като няма нова армия да се люпи,в един момент отслабват.М/у другото тогава беше първия и единствен сезон когато съм вадил мед от рапица,след това дали рапицата не пуска и ли пчелите са слаби,но мед от рапица никои от местните колеги не е извадил.

  3. #213
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Колега Станчев , има вероятност сорта на слънчогледа ,да не е подходящ .Кацайки пчелите остават по слънчогледа и умират.Теорията ми не е миродавна, но съм чувал за такива случаии.Ако имаш възможност попитай арендаторите , миналата и тази година за сорта слънчоглед.Успех все пак.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  4. #214
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Има ли къде в България да се изпратят проби за анализ за цераната и колко струва,знае ли някой?

  5. #215
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Цитат Първоначално публикувано от спартак
    Колега Станчев , има вероятност сорта на слънчогледа ,да не е подходящ .Кацайки пчелите остават по слънчогледа и умират.Теорията ми не е миродавна, но съм чувал за такива случаии.Ако имаш възможност попитай арендаторите , миналата и тази година за сорта слънчоглед.Успех все пак.
    Знам за какво говориш но не е това.Слънчогледа сега започва,а пчелите чезнат от месец и половина.

  6. #216
    Наблюдател
    Регистриран
    17.05.2013
    Мнения
    30
    Ми братле то какво няма да чезнат ако пчелина ти е до българово.Ти правил ли си проби на меда си.Извини ме,но си на един .... от нефтозавода sadsmile; Смени района.

  7. #217
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    111
    Пчеларски район
    община Белоградчик
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur
    Има ли къде в България да се изпратят проби за анализ за цераната и колко струва,знае ли някой?
    За установяване на нозематоза съм носил лично в София.
    С куриерска фирма не знам дали ще стане. Може да питаш на 02/952-39-03 вътрешен 365 търсиш доктор Гургулова.

  8. #218
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Благодаря за бързия отговор!

  9. #219
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Цитат Първоначално публикувано от Костов
    Ми братле то какво няма да чезнат ако пчелина ти е до българово.Ти правил ли си проби на меда си.Извини ме,но си на един .... от нефтозавода sadsmile; Смени района.
    Костов,говориш абсолютно наизуст.Ти, лично, идвал ли си в Българово??????Ела сам да прецениш,а не да дрънкаш чути от някой си глупости.Меда си всяка година го продавам чрез проби.Гледай нащо,да не дойде при теб,че тогава да видиш кой завод ще ти е виновен.Ми нали този завод го има от 1962-3година,как пак сега от него стана тая работа?Ние не гледаме пчели от вчера,за разлика от програмаджиите които не зная какво е основа и развъждат само болести.

  10. #220
    Наблюдател
    Регистриран
    08.11.2011
    Мнения
    44
    Поленова токсикоза (Майска болест)
    Поленовата токсикоза е известна още като майска болест поради периода на проявление - главно през май
    Фактори за появата:
    Застудяване, липса на възможност за поемане на вода или нектар. Водата / нектара са необходими за усвояването на прашеца. При липсата им (при невъзможност за излитане) поетите големи количества прашец не могат да бъдат смлени, нарушава се обмяната на веществата и в резултат настъпва отравяне на пчелите. Разширеното от несмлените отпадъци черво притиска важни отдели от дихателната и кръвоносна система. Смъртността е до 25%. Боледуват основно младите пчели - кърмачки.
    Причинители:
    - прашец от отровни растения

    - прашец, поразен от токсинообразуващи микрооргнизми (http://www.fermer-bg.com/)
    Признаци и протичане:
    - в началото - възбудени, след това - бавни, отпуснати, умират с конвулсии
    - наличие на много умрели пчели на купчинки пред кошера или по дъното
    - при натискане на коремчето съдържанието излиза под форма на плътно оформена маса
    Мерки за борба:
    - подаване на рядък сироп или мед, в който се поставя малко сол
    - при липса на мед или сироп - поилка в кошера
    - ако в гнездото има пити с развален прашец - се отсраняват
    http://to-bee.blogspot.com/2011/05/blog-post_11.html

 

 
Страница 22 от 239 ПърваПърва ... 1220212223243272122 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •