Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 188 от 239 ПърваПърва ... 88138178186187188189190198238 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,871 до 1,880 от общо 2387
  1. #1871
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Прекрасна майка имах , но през пролетта, не пронесе. Пчелите не намаляваха осезателно, кошера работеше , но нищо не се случваше видимо. Края на април я убих и сложих пита с яйца, отгледаха си нова и кошера оцеля.
    Има един руснак, който твърди, че пчелите най-много се изтощават когато гледат пило! Той ограничаваше майката, в кутийка през лятото. Пускаше я да снася, рано на пролет и късно есента. Има го в Ю-туб.
    Има и няколко Българи които практикуват метода от 3-4 зими. Тва за гледането на пилото и амортизацията е абсолютно вярно. С няколко думи: юлско-августовски пчели си зимят прекрасно и след март като се пусне майката си гледат пилото

  2. #1872
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Ако се затвори майката в клетка/кутийка за известно време - не се ли нарушава балансът в пчелното семейство между личинки/млади/стари пчели....и не е ли идеята майката да снася колкото се може повече късното лято и есента, за да се зазими семейството с колкото се може повече млади/неамортизирани пчели - само така си разсъждавам на глас, както се казва, без да споря изобщо.

  3. #1873
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Ако се затвори майката в клетка/кутийка за известно време - не се ли нарушава балансът в пчелното семейство между личинки/млади/стари пчели....и не е ли идеята майката да снася колкото се може повече късното лято и есента, за да се зазими семейството с колкото се може повече млади/неамортизирани пчели - само така си разсъждавам на глас, както се казва, без да споря изобщо.
    Оо нарушава се, как да не се нарушава. Ама майката с нейните феромони удържа семейството цяло. Иначе пчелите които се раждат не гледат пило, минават в режим „зимни” и само мързелуват есентта ...

  4. #1874
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Ако се затвори майката в клетка/кутийка за известно време - не се ли нарушава балансът в пчелното семейство между личинки/млади/стари пчели....и не е ли идеята майката да снася колкото се може повече късното лято и есента, за да се зазими семейството с колкото се може повече млади/неамортизирани пчели - само така си разсъждавам на глас, както се казва, без да споря изобщо.
    Според мен теорията за есенно пило е грешна. Писал съм за семейства без открито пило края на август , на пролет супер. Други със супер пило чак октомври, напролет мъка. Извод пчелите се изтощават, когато гледат пило.

  5. #1875
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Според мен теорията за есенно пило е грешна. Писал съм за семейства без открито пило края на август , на пролет супер. Други със супер пило чак октомври, напролет мъка. Извод пчелите се изтощават, когато гледат пило.
    И аз съм забелязал, че като има късно пило на есен пролетта ако изими е живо умряло.Правил съм опит с майка търтовка 4-5 междурамия юни месец беше на 3 междурамия.
    Мисля, че многото пило ги прави да живеят по малко.Има го описано в литературата, но си има тънкости да си направиш пчелите дългоживи но за жалост все още не съм ги изучил тия работи.

  6. #1876
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Аз мисля,че е ген.Златаришката ми Родопика знае кога да спре самичка.Пролет мед в плодника много ще кажеш, че не си са го яли. Разпределили също аз зимнина в мазата.При жълтурите не е така ядът като за световно и винаги ми умират от глад.Големия ми проблем е,че и Златаришката Родопика се изроди и почна да сее жълтури.За Курника нямам коментар/никой не ми е подарявал/.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #1877
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Така е, пилото амортизира зимна пчела есента и тя не може да добута до пролетта да превърти поколение, а поколението което е отгледала в студените есенни дни и нощи няма нищо общо с зимна пчела. Номера явно е ако гледат пило късно есен, да не спират въобще да гледат зимата, защо после колелото се завърта много трудно, ако спрат.

  8. #1878
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Добре - приемаме че юлско/августовските пчели се поизтощават гледайки есенни млади пчели....ами нали тези септемврийските пчели ще са запазените/неамортизирани пчели, които ще оцелеят зимата и ще отгледат пило напролет, даже според мен ще поживеят по-дълго пролетта, понеже са се родили с един месец по-късно спрямо августовските.....подариха ми един кошер миналата есен - в началото на октомври имаше 3 рамки с пило, основно запечатано, но имаше даже и открито - в момента е един от силните ми кошери.....бях писал, че не е отварян и третиран с нищо от поне 5 години.

  9. #1879
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Дака, аз жълтури нямам, но съм чел постове на колеги, че почти не спират с пилото зимата. Ако е така, нама как да не са вечно гладни в студа.

  10. #1880
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Добре - приемаме че юлско/августовските пчели се поизтощават гледайки есенни млади пчели....ами нали тези септемврийските пчели ще са запазените/неамортизирани пчели, които ще оцелеят зимата и ще отгледат пило напролет, даже според мен ще поживеят по-дълго пролетта, понеже са се родили с един месец по-късно спрямо августовските.....подариха ми един кошер миналата есен - в началото на октомври имаше 3 рамки с пило, основно запечатано, но имаше даже и открито - в момента е един от силните ми кошери.....бях писал, че не е отварян и третиран с нищо от поне 5 години.
    Янчо казва за неговите същото. Ако не бъркам, почват с пилото за зимни октомври, но почти не спират зимата, а той не спира с твърдата храна...

 

 
Страница 188 от 239 ПърваПърва ... 88138178186187188189190198238 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •