Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 29 от 35 ПърваПърва ... 192728293031 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 281 до 290 от общо 349
  1. #281
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Evden Виж публикацията
    Има ново предложение за промяна на чл.Чл. 17 от Закона за пчеларстовото, което най-вероятно ще залегне в проекта на ЗИД на закона, със следните текстове:
    чл.17 (1) Опрашването извършвано от пчелите е екосистемна услуга, с която се повишава качеството на плодовете на ентомофилните културни и диви растения и допринася за увеличаване на добивите на земеделските насаждения.
    (2) Екосистемната услуга „опрашване“ се осигурява от собственика на регистрирани пчелни семейства на ползвател и/или възложител на услугата. Ползвателят или възложителят може да бъде собственик или арендатор на земеделски земи, овощни градини, пасища и горски територии.
    (4) Осигуряването на екосистемна услуга „опрашване“ чрез подвижно пчеларство, ангажира възложителят да осигури достъпни площи за транспортиране, разполагане и обслужване на пчелните семейства, задължава го да ги предпазва от чуждо посегателство, рискове от отравяния и кражби; задължава възложителят да заплати договорено заплащане в пълен размер в деня преди изнясянето на пчелите семейства от съответните площи.
    (5) Министърът на земеделието, храните и горите определя с наредба правилата за ценообразуване на екосистемната услуга „опрашване“ в пчеларството, номиналните изисквания по поддържане на екосистемите и биологичното разнообразие в покриваните от пчелните семейства площи, ценообразуване при подвижно пчеларство, което се доказва с ветеринарномедицинско свидетелство за транспортиране/придвижване на животни и установяването им за период от минимум 20 календарни дни по време на цъфтеж на ентомофилните растения. Цената за екосистемна услуга „опрашване“, не може да бъде по-малка от пет процента от минималната работна заплата за страната за всяко едно регистрирано пчелно семейство, ежегодно и допълнително до 2 премествания за всеко пчелно семейство установено във временен пчелин за целите на опрашването и освояването на пчелна паша.
    (6) Земеделските производители стопанисващи и обработващи земеделски земи над 5000дка в едно землище, поддържат, засяват или залесяват постоянно минимум 10 % от съответните терени с подходящи ентомофилни едногодишни и/или многогодишни растителни видове.
    (7) Средствата за изпълнение на ангажиментите по ал.5 се осигуряват от бюджета на Националната програма по пчеларство, чрез Разплащателна агенция, ДФ“Земеделие“.
    Г-н, Evden,
    Ако се узакони " опрашването" като "услуга", не трябва ли да се узакони и заплащането но тази услуга от всички ползватели? Това възможно ли е да стане?
    Ако се намери доброволен възложител, защо трябва да плаща с парите на пчеларите?
    Така предложените промени няма ли да улеснят договарянето на определен кръг от "големи" възложители и изпълнители и да източат парите от НПП? А може би всичко си е наред но аз не го разбирам. Моля,коментирайте го.

  2. #282
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Дава ли държавата някакви лесни пари на някой бранш, веднага ще се появят една камара схемаджии, които да източват тези пари. За съжаление това е Българската действителност. Не искам да ставам лош пророк, но най-вероятно това ще се случи и с екосистемната услуга ОПРАШВАНЕ.

  3. #283
    Наблюдател
    Регистриран
    25.08.2014
    Мнения
    37
    Пчеларски район
    общ.Стара Загора, общ. Павел баня, общ.Мъглиж, общ.Никол
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Бях се зарекал да не пиша, но пак съм провокиран. Пълна измислица е, че ВМРО пише нов закон. Инициативата за нов закон е само и единствено на Евден. Той търси подкрепа от ВМРО и не само.
    Много ще се радвам ако вече си пас, защото явно си се изчерпал и от твоите лъжи нивото слиза толкова ниско, че не подлежи на коментар. Лъжа в официални документи, ще умра от смях.

    П.П Форума е на Матеев. Ще се постарая да не пиша повече, защото това си е неговата трибуна и това, че се увлякох да пиша по теми свързани с работа в министерството оценям като грешка от моя страна.
    Ростислав, моите уважения, познаваме се! Не прави твърдения, които неможеш да докажеш, защото няма да си от правата страна!!!
    Да се върнем на проекта на ЗИД на Закона, за да бъдем наистина полезни на сектора от които сме част всички ние!

  4. #284
    Наблюдател
    Регистриран
    25.08.2014
    Мнения
    37
    Пчеларски район
    общ.Стара Загора, общ. Павел баня, общ.Мъглиж, общ.Никол
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Излъгали сте, че Габровката и Ловешката организация са участвали в изборите, което НЕ Е ВЯРНО. Аз твърдя, че мене никой не ме е канил и от двете организации. Не е свиквано събрание и в двете организации и не е излъчван представител, който да участва в събранията за избор на 6-те регионални представителя. За другите окръзи не знам, но за тези 2 окръга вече сте разобличени.

    Продължавам да твърдя, че избора на 6-те представители е СКАЛЪПЕН, ПРЕТУПАН, ИЗМИСЛЕН и 99% от пчеларите в България въобще не разбраха какво се твори и как една малка групичка от хора си опекоха питката и се набутаха в МЗХ. Нямам нищо против тези хора, а против начина, по който го направиха. Чиста проба шуробаджанащина, при това без никакви регистрации където и да било. Няма организация, няма устав, няма регистрация, няма нищо. Има само твърдение, че "мене ме избраха 6 окръга". Ха-ха-ха ……

    При това забележете нещо много интересно - 15 години нито една национална организация не успя да обедини пчеларите в България, а сега 6 човека за нула време ги "обединиха" и започнаха да пишат измислици в официални документи, че са легитимно избрани. Моите съболезнования, но за мене те са нелегитимни самозванци. Те под никаква форма не могат да докажат, че са законно избрани. Със същия успех утре ще организирам да се съберем 20-30 човека от всички области, и да изберем още една ВЕЛИКОЛЕПНА ШЕСТОРКА. И после ще напишем писмо до министъра с искане тази шесторка да влезе в работната група, защото също е "легитимна".
    Матеев, моля да им дадем шанс да се изявят. Може просто да не са се стиковали още! Ще е жалко, ако има пробойни в редиците им, редовите пчелари, няма да го подминат това с лека ръка! Още малко да изчакаме! Ще има официално становище на избраните 6+6, да е публикувано нещо си (без имена и подписи) от регионалния представител Иван Кънчев! Всеки един скоро ще покаже, що за представляващ е!

  5. #285
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Дава ли държавата някакви лесни пари на някой бранш, веднага ще се появят една камара схемаджии, които да източват тези пари. За съжаление това е Българската действителност. Не искам да ставам лош пророк, но най-вероятно това ще се случи и с екосистемната услуга ОПРАШВАНЕ.
    Точно за това не съм съгласен да се плаща за опрашване и не само .Ще спомена по долу.
    Тази тема започна "уж "с идеята да се включим в обсъждането на закона за да се промени в интерес на пчеларите. Ясно е ,че целта е да се види нагласата във форума(малка представителна извадка).Ясно е ,че е решено какво ще се промени в закона.Ясно е ,че няма желание закона да е в полза на редовите пчелари.Ясно е ,че всеки дърпа към себе си .
    Ясно е ,че от това бързане да се напише някакъв закон ще спечелят тези които знаят първоначалния замисъл.
    Обидно ми е да ме правите на глупак!!!

    Като е такава "мътна вода" предпочитам да не се променя сега закона.Ще кажете ще го променят ,аз пък казвам, че винаги има и друга гледна точка/ друго решение ,човек винаги има избор .

    Господин Евден много лошо сравнение с водата.
    Пчелите опрашват така или иначе не сме им ние създателите .Ние само ги отглеждаме за нашите ни цели.Не съм съгласен да плащам (като данъкоплатец)за нещо, което не искам като услуга.Опитвате се да ни убедите ,че ако дойда у вас и извърша някаква полезна дейност без Вие да сте искали това от мен.Ще ми заплатите и ще ме изпратите с добро.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  6. #286
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Еееех, ако можех и аз да съм консултант......

  7. #287
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    ХА-ха, усетихте ли, че общественото обсъждане мина.

  8. #288
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    ХА-ха, усетихте ли, че общественото обсъждане мина.
    Стига бе, аз още не съм загрял.

  9. #289
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,028
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Стига бе, аз още не съм загрял.
    Стягат се за Плевен и тия дни не чакайте да има диалози.

  10. #290
    Наблюдател
    Регистриран
    25.08.2014
    Мнения
    37
    Пчеларски район
    общ.Стара Загора, общ. Павел баня, общ.Мъглиж, общ.Никол
    Цитат Първоначално публикувано от Ники Виж публикацията
    Точно за това не съм съгласен да се плаща за опрашване и не само .Ще спомена по долу.
    Тази тема започна "уж "с идеята да се включим в обсъждането на закона за да се промени в интерес на пчеларите. Ясно е ,че целта е да се види нагласата във форума(малка представителна извадка).Ясно е ,че е решено какво ще се промени в закона.Ясно е ,че няма желание закона да е в полза на редовите пчелари.Ясно е ,че всеки дърпа към себе си .
    Ясно е ,че от това бързане да се напише някакъв закон ще спечелят тези които знаят първоначалния замисъл.
    Обидно ми е да ме правите на глупак!!!
    Като е такава "мътна вода" предпочитам да не се променя сега закона.Ще кажете ще го променят ,аз пък казвам, че винаги има и друга гледна точка/ друго решение ,човек винаги има избор .

    Господин Евден много лошо сравнение с водата.
    Пчелите опрашват така или иначе не сме им ние създателите .Ние само ги отглеждаме за нашите ни цели.Не съм съгласен да плащам (като данъкоплатец)за нещо, което не искам като услуга.Опитвате се да ни убедите ,че ако дойда у вас и извърша някаква полезна дейност без Вие да сте искали това от мен.Ще ми заплатите и ще ме изпратите с добро.
    За съжаление сте далеч от идеята за заплащането на екосистемната услуга "опрашване". Пчеларските години чудесно знаете, че по отношение добивите на пчелен мед една с друга не си приличат. Има нулеви години, има периоди от време където семйствата имат нужда дори от подхранване, има слаби години, да има и много добри години. Пчелите като животински вид са много чувствителни и уязвими от влиянието на околната среда, не е възможно техния стопанин, нито да полага хуманно отношение към тях, нито да ги заключва в идеално подготвен животновъден обект - мисията е невъзможно. Пчеларите при сегашното статукво, мизерни изкупни цени непокриващи преките разходи да труда на пчеларя да не говорим, слабите години със силни пролетни дъждове и дълги летни суши, наличието на масови отравяния, не винаги благоприятни-тежки зими, уязвимостта им от силни ветрове и бури, кражби и други посегателства, изправят редовия пчелар посветил се на тази уникален занаят и разчитайки на разумни доходи с които да издържа и развива собственото си семейство е изправен пред огромната дилема дали да продължава, дали си заслужава, дали ще съумее да оцелява. Има хора, които ми задават въпроси относно мотивите за тази инциатива за промяна в Закона, ами предходните изречения, ако не са ви достатъчни, здраве му кажи!
    Колкото до моята пчеларска практика, моите пчели ги отглеждам основно за извършване на екосистемна услуга "опрашване". Имам редовни клиенти, които всяка година обслужвам. Те за сега са само земеделски стопани с овощни култури, които за кратък период от време около 20 дни, по време на цъфтежа на отглежданите от тях овощни дръвчета се нуждаят от интензивно опрашване и голяма урбанизация от пчели. Без подвижно пчеларство тези усувия няма как да бъдат изпълнени. Същите тези мой клиенти - земеделски стопани произвеждат едни от най-качествените полодове и имат завидно високи добиви, защото прилат най-добрите световни практики в своето земеделие, тези плодове най-вероятно сте ги виждали в търговските вериги и са стигали до вашата трапеза. Разходите, които те правят за заплащане на услугата опрашване, за съжаление никой не им я покрива. Колко много ентомофилни селскостопански култури, при нормирано интензивно пчелоопрашване и нормална влажност на почвата бих имали с до 40-60 процента по-високи добиви. Идеята за опрашването е тази дейност да подпомага целево тези земеделски производители, които наистина създават качествена продукция с висока добавена стойност от 1 дка/земедеска земя и които създават голяма сезонна трудова заетост и допълнителни доходи за населението, какъв би бил проблема, да се подпомагат тези хора на принципа на подпомагането, например за използвания газьол в земеделието.
    Темата за ползите за околната среда, няма да засягам засега (че там нещата ще опрат до МОСВ), всички обичат аромата на билките, на горските поляни и пасищата, в планините и в националните парковете.
    За съжаление, няма по-рискован, по-уязвим и зависим сектор в земеделието от пчеларството, особено като добавим активната човешка дейност по замърсяне на природата и използването на безчет химикали в селското стопанство! Вие всички тук, четящи и пишещи сами можете да си направите изводите за вас самите! Благодаря ви за вниманието!
    Този пост е редактиран от Evden; 07.02.2019 в 06:03. Причина: поради допуснати правописни грешки

 

 
Страница 29 от 35 ПърваПърва ... 192728293031 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •