Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 35 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 349
  1. #151
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    4. Минимална концентрация на пчелни семейства на територията на землището на едно кметство, с цел подсигуряване опрашване за поддържане на биологичното разнообразие и качеството на екосистемите, не може да е по-малко от едно пчелно семейство на всеки десет хектара площ от общата


    Това е писано за благозвучност на ограничението на ( максималния )брой семейства. Е, ще задоволите нечии интереси, с тавана, ама минимума -как ще го постигнете.
    пп. В пленарната зала, ако са заспали, може и да мине.

  2. #152
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Далаверата е в глава опрашване, ама кой ни е крив, че сме слаби в схемите. Както писа агрото, ще е нещо, като при тиквите, гъските и т.н. Почина е :който свари-натовари. Доста хора слухтят и потриват ръце, белким се облажат и те, нищо, че с другите алинеи и членове ги закопават.

    пп. Предизборните закони се сменят за всеки нов вот, явно при нас ще е на всяка НПРП.

  3. #153
    Автор
    Регистриран
    17.10.2012
    Мнения
    136
    Пчеларски район
    Троян
    Сектор не се развива с ограничения.
    Ще намаляваме броя на кошерите в селата?На някой му падал добива от новодошли?
    Чудя се кой ги измисля тези неща?Ми то тогава да се определи колко плод-зеленчука да се падат на квартал,и при регистрирано такова магазинче на съседният новопостроен хипермаркет да му се забрани продажбата на зеленчуци.Ама веднага!

    Продажбата на майки и отводки:само аз ли си спомням кой измисли термина "малко пчелно семейство",когато не можеше да бъде приет в развъдната асоциация и му беше забранено да продава отводки легално?
    Обявата още стои в този форум.Нищо ,че след регистрацията на втората развъдна асоциация някой "натисна"сайтовете за продажби и обявите на пчелари на собствени отводки бяха забранени.И още са!
    Но който желае да продава ще намери начин да го прави.Дали МПС,рояк или нещо ново,не можеш да го спреш!

    Меда от Украйна пристига в склад в България,хомогенизиран,във варели с анализи на цена 3.60лв. Видял съм го с очите си,а не с линк от интернет.

    Относно минималната цена:Пазарната икономика не търпи ограничения в цената.Нито надолу,нито нагоре.Представете си максимална цена от например 10 лв/с цел защита на бедните социални слоеве/.Как ви се струва?

    А за идеята държавата да спонсорира пчеларите за сметка на зърнопроизводителите даже няма да я коментирам.Направете опит само да вземете от тях и този "идея за закон" ще потъне скоропостижно.

    Нека се премахне ограничението на наредба 26 за продажба на дребно на само 40% от меда,да се стимулира продажбата на мед от производителя на търговци на дребно и едро без фабрика за преработване за опаковане и етикиране.
    Майки има - сандъци няма. Сандъци има - пчели няма. Пчели има - рамки няма, рамки има - пило няма, пило има - място няма, място има - средства няма, средства има - време няма.... Егати занаята
    Solaris60

  4. #154
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    https://www.youtube.com/watch?v=y3dTAlLkBGg

    Попаднах на клипчето случайно! Сигурен съм, че много от вас са гледали подобни клипове, в които се улавят рояци на терасите в жилищен блок, на покрива и на други нетрадиционни места. Зачетох и в Закона за пчеларството -
    "Чл. 8. (1) В кметствата се води регистър на пчелините, включително пчелните семейства.
    (2) Собствениците на пчелни семейства в 15-дневен срок от тяхното придобиване подават заявление за регистрация по ал. 1."

    И се замислих - ако си хвана рой на терасата, трябва ли да регистрирам пчелин с адрес на апартамента ми? Защото по смисъла на чл.10 ал.2 от ЗП, аз съм собственик на пчелно семейство!

    "Чл. 10. (1) Собственикът на пчелното семейство е и собственик на излезлия от него пчелен рояк.

    (2) Когато пчелният рояк е заседнал в чужд имот, собственик на пчелния рояк е собственикът на имота. Във всички останали случаи собственик на пчелния рояк е лицето, което го е намерило."

  5. #155
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Evden Виж публикацията
    ..“
    Хайде и аз да кажа нещо.

    Според ето тук:
    http://www.worldstopexports.com/top-...ts-by-country/

    Най-големите износителки на живи пчели (пчелни майки, отводки, пчелопакети и пчелни семейства) в ЕС са:
    Словакия - $11млн износ
    Белгия - $8млн износ
    Холандия - $4млн износ


    Според същия сайт най-големите пазари на живи пчели в ЕС са:
    Испания -$7млн внос
    UK -$2,5 млн внос
    Франция - $2,5 млн. внос
    Финландия -$400 хил. внос
    Швейцария - $400 хил. внос

    Още малко статистика:
    UK ОФИЦИАЛНО годишно внася около 14 000 майки и 1000 пчелопакета
    http://www.nationalbeeunit.com/publi....cfm?year=2018
    Всеки може да види и статистиката по дър
    жави

    Откакто през 2013 се открива МКБ в Италия, годишният износ на пчелопакети от Италия от 20 000 на година пада на... няколко хиляди. Има ли смисъл да казвам, че вносът на пчелни
    майки и пакети от Южна Америка към ЕС оттогава насам се е увеличил.


    Вие преценете какви действия са необходими за да може България да е конкурентен доставчик на живи пчели за ЕС. Южното географско положение е налице, значи не е това. Хайде и някой да ми обясни защо вождовете са се закелешили на тоя местен пазар на майки и отводки като някое бебе на биберон-залъгалка?

    Ниската цена на меда на Световните пазари е факт и няма изгледи някога да има драстична промяна ( за сравнение през 2001, когато започнах, 1 кг мед на едро се продаваше за 4лв). Ако не можем да влияем на цените (които са еднакво ниски НАВСЯКЪДЕ по света), какво можем да променим за да сме конкурентноспособни на пазара? Понеже не искам да обиждам никого, няма как да обясня как при цена на меда $6-8/кг и $20 хил/месец разходи само за гориво и заплати на 4 работника, в САЩ и Канада успяват да свързват двата края.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #156
    Потребител
    Регистриран
    27.12.2013
    Мнения
    76
    Пчеларски район
    Плевен
    Това няма да е проблем, обаче ако решиш да го продадеш, трябва да имаш и втора регистрация.

  7. #157
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от Djoro Виж публикацията
    А за гъстота на кошерите и свободна продажба на майки и отводки нищо не казвате, каква е логиката.
    Логиката е да не се накърнят нечии интереси. Лично аз по тези точки очаквам само мълчание от хората подготвящи новият закон. Матеев го видяхме в клипчето качено по горе да се възмущава от рестрикциите в закона за пчеларство , и по точно това как може обикновения пчелар ДА НЯМА ПРАВОТО СВОБОДНО ДА ПРОДАВА ОТВОДКИ . На въпроса ми дали смята за справедливо всеки пчелар да има правото свободно и законно да продава пчелни майки и отводки , отговорът беше :

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    "Не ми стана ясно защо ако някой иска да продава майки и отводки, не отиде при някоя от двете развъдни асоциации, и не се лицензира? Какъв му е проблема? Или тука навлизаме в сферата на мошенгиите и тарикатлъка на някои пчелари, които искат да КРИЯТ ДАНЪЦИ, и дори не се крият, а нагло се хвалят по форумите.

    Колкото до самите майкопроизводители - те не са МОНОПОЛИСТИ, защото вече има втора развъдна асоциация (тоест има конкуренция), и освен това който не е поискал, той не е станал майкопроизводител. Така че ще помоля малко да се сдържате в определенията си. Ако сте мошеници и криете данъци, не си мислете, че всички хора са като вас. Майкопроизводителите са просто пчелари, които са решили ДА СПАЗВАТ СЪЩЕСТВУВАЩОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО - добро или лошо. Всички останали, които незаконно продават майки и отводки, са МОШЕНИЦИ и ЗАКОНОНАРУШИТЕЛИ.

    Въпрос на личен избор е човек в коя от двете категории ще попадне. Всеки сам решава дали ще се занимава с мошенгии или честно и почтено ще спазва законите. И на мене ми е много чудно защо има такива НАГЛИ МОШЕНИЦИ, които дори не се крият, а публично популяризират във форума методите за измама на законите в тази държава. "

    Лично аз съм възмутен от подобно отношение,( като се замисля е имало мигове когато съм се възхищавал от този човек ) вероятно , ако не ме грозеше заплахата от бан бих използвал други думи , но все пак уважавам правилата на форума и ще запазя благоприличие.
    Нека колегата Евден , който се е нагърбил с нелеката задача да подготвя новият закон да покаже , че има чувство за справедливост , и да се опита да направи необходимите корекции в часта от закона за пчеларство касаещи продажбата на отводки , за да може обикновенния пчелар да не бъде квалифициран като "МОШЕННИК" .

  8. #158
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Нещо което ще допълни картината:
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не знам защо ме карате да ви напомням, че РАБОТНИЦИТЕ ВЕЧЕ ИМАХА СВОЯ ШАНС, НО СЕ ПРОВАЛИХА. Нали на 9 септември 1944 г. спечелиха власта (заграбиха я с много кръв), веднага след това избиха или изгониха от България всички бизнесмени, заграбиха им имуществото (откраднаха го) и после 45 години управляваха държавата съобразно собствените си виждания и разбирания. Как завърши всичко това - сами знаете. Още сърбаме чорбата на това, което го надробиха работниците с тяхната си велика идеология (социализъм или комунизъм).

    В момента отново имаме класови различия, но те вече не са заради експлоатацията на човек от човека, защото всичко вече е ДОБРОВОЛНО, а защото отново работниците имат разбирания, които ако пак им дадем да ги реализират на практика, пак ще закопаят държавата. Всъщност вече го правят. Но тъй като само глупаците повтарят грешките си, просто забравете, че работниците отново някога ще получат власт. Те не знаят какво да правят с нея, пък и не го могат. Това вече е известно, а историята помни.

    Не ми се сърдете, но това е моето мислене. Вашето е различно, и аз не ви се сърдя за това. Просто спорим и всеки се опитва да извади доводи в своя защита. Истината обаче е, че ако работници и работодатели работеха в синхрон, едните като конструктори (проектанти) на бизнес, а другите като съвестни изпълнители, можехме да постигнем много. Да, ама в България това не се получава, и затова страда, а в други държави се получава, и затова просперират.
    Цитата е от темата:”Отношения началник-работник” пост No 98
    https://pchelari.com/forum/showthrea...l=1#post110891


  9. #159
    Наблюдател
    Регистриран
    31.05.2016
    Мнения
    40
    Пчеларски район
    Община Аксаково
    Те затова ли ще променят закона? За да станем накрая работници( пчелари) на техните пчелини. Щото наши няма да има.

  10. #160
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Evden Виж публикацията
    Ето реалните цени на натурален украински пчелен мед от пристанище в Одеса (цената е за поръчки над 20 тона, FOB ОДЕСА)
    https://www.alibaba.com/product-deta...11864e58Q7YM1R
    Цена 2.40 usd/kg. х 1.70 лв./usd = 4.08лв./кг + добавяме МИТНИТЕ СБОРОВЕ за внос от трети страни: вносно мито за ЕС в размер на 17.3% и ДДС в размер на 20% и се получава ЦЕНА на ГРАНИЦАТА на БЪЛГАРИЯ и ЕС = 5.74лв./кг, сега някой да ми докаже 1% от МРЗ (5.60лв. за 2019г.), по-висока ли е от цената на тази реална към днешна дата калкулация или има някъкви други врътки на границата или някакво негласно споразумение сред изкупвачите на българсикя пчелен мен???
    Не може да се сравнява изкупна цена с цена на едро на вече заготвен на партиди опакован мед. Дори да е вярна горепосочената цена за легален внос /а аз мисля, че не е/, от това следва само, че изкупната ще е доста по-ниска. Изкупвача трябва да обикаля да взема проби /разходи/, да направи изследванията /кеш пари/, да обиколи да събере стоката /разходи/, да поддържа склад и цех с персонал, отговарящи на изискванията /разходи/, да купажира и опакова стоката /разходи/, да има необходимия оборотен капитал /разходи/, да може да издържи, като му върнат някоя партида за доста пари /ядове и непредвидени разходи/, да си плати данъците, да рискува капитала си постоянно и чак накрая евентуално да прибере печалбата. Колко надценка върху изкупната цена е това, за мен е загадка, но няма да е малка.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 16 от 35 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •