Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 30 от 35 ПърваПърва ... 202829303132 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 291 до 300 от общо 349
  1. #291
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Цитат Първоначално публикувано от Evden Виж публикацията
    За съжаление сте далеч от идеята за заплащането на екосистемната услуга "опрашване". Пчеларските години чудесно знаете, че по отношение добивите на пчелен мед една с друга не си приличат. Има нулеви години, има периоди от време където семйствата имат нужда дори от подхранване, има слаби години, да има и много добри години. Пчелите като животински вид са много чувствителни и уязвими от влиянието на околната среда, не е възможно техния стопанин, нито да полага хуманно отношение към тях, нито да ги заключва в идеално подготвен животновъден обект - мисията е невъзможно. Пчеларите при сегашното статукво, мизерни изкупни цени непокриващи преките разходи да труда на пчеларя да не говорим, слабите години със силни пролетни дъждове и дълги летни суши, наличието на масови отравяния, не винаги благоприятни-тежки зими, уязвимостта им от силни ветрове и бури, кражби и други посегателства, изправят редовия пчелар посветил се на тази уникален занаят и разчитайки на разумни доходи с които да издържа и развива собственото си семейство е изправен пред огромната дилема дали да продължава, дали си заслужава, дали ще съумее да оцелява. Има хора, които ми задават въпроси относно мотивите за тази инциатива за промяна в Закона, ами предходните изречения, ако не са ви достатъчни, здраве му кажи!
    Колкото до моята пчеларска практика, моите пчели ги отглеждам основно за извършване на екосистемна услуга "опрашване". Имам редовни клиенти, които всяка година обслужвам. Те за сега са само земеделски стопани с овощни култури, които за кратък период от време около 20 дни, по време на цъфтежа на отглежданите от тях овощни дръвчета се нуждаят от интензивно опрашване и голяма урбанизация от пчели. Без подвижно пчеларство тези усувия няма как да бъдат изпълнени. Същите тези мой клиенти - земеделски стопани произвеждат едни от най-качествените полодове и имат завидно високи добиви, защото прилат най-добрите световни практики в своето земеделие, тези плодове най-вероятно сте ги виждали в търговските вериги и са стигали до вашата трапеза. Разходите, които те правят за заплащане на услугата опрашване, за съжаление никой не им я покрива. Колко много ентомофилни селскостопански култури, при нормирано интензивно пчелоопрашване и нормална влажност на почвата бих имали с до 40-60 процента по-високи добиви. Идеята за опрашването е тази дейност да подпомага целево тези земеделски производители, които наистина създават качествена продукция с висока добавена стойност от 1 дка/земедеска земя и които създават голяма сезонна трудова заетост и допълнителни доходи за населението, какъв би бил проблема, да се подпомагат тези хора на принципа на подпомагането, например за използвания газьол в земеделието.
    Темата за ползите за околната среда, няма да засягам засега (че там нещата ще опрат до МОСВ), всички обичат аромата на билките, на горските поляни и пасищата, в планините и в националните парковете.
    За съжаление, няма по-рискован, по-уязвим и зависим сектор в земеделието от пчеларството, особено като добавим активната човешка дейност по замърсяне на природата и използването на безчет химикали в селското стопанство! Вие всички тук, четящи и пишещи сами можете да си направите изводите за вас самите! Благодаря ви за вниманието!
    Не искам да излиза ,че се заяждам с вас .Гледната ми точка наистина е много различна от вашата.
    Това което пише в проекта Ви за промени е да се заплаща на всеки регистриран кошер.
    С това абсолютно не съм съгласен.В нашата безконтролна държава това е повод да се регистрират хиляди "празни" кошери с които ще се източват парите.Дори и да се напълнят тези кошери с пчели,те просто ще съществуват на самотек .И ще създават условия за разпространение на заболявания .Заплащането на калпак за мен меко казано е неразумно.
    Този закон е за пчеларството и в него би трябвало да се защитават интересите на пчеларите.Земеделците които заплащат за опрашване ги поздравявам за разумната инвестиция,но в крайна сметка печалбата си е за тяхна сметка .Така че не могат да ги мисля горките как са се охарчили за опрашване.
    В нормални условия една дейност ако не е печеливша в крайна сметка престава да функционира.Държавата подържа социалните дейности,но пчеларството не е такава дейност.
    Не е редно и не трябва да се подкрепят тарикатите които са намерили начин да източват европейски или държавни средства.
    Според мен е редно усилията за промяна на закона да се насочат в посока опазване на пчелите от отравяния.И реклама на българските пчелни продукти.
    Трябва да се създадат условия пчеларите да си гледат пчелите без да се притесняват ,че утре ще бъдат занулени от някой ,който въобще не е чувал за мерките за опазване на пчелите.
    И пак казвам след като има закони трябва да има контрол.На това положение сме именно заради неспазването на сега действащите закони.
    И още нещо ,земеделците могат да застраховат продукцията си ,защо никой не иска да застрахова пчелини.Кога ще се криминализира кражбата на кошери ,не е ли сега момента ?
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  2. #292
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от Evden Виж публикацията
    !
    Не забравяй ,че пишеш в пчеларски форум пред хора които са в тази сфера .Опрашването като услуга не го заплаща почти нито един земеделец .Дори повечето го приемат като тяхна услуга към пчеларя . Прочети темата от преди няколко години за агроекология и климат и как се потули всичко .Ако е ок мога да мина покрай теб и да ми кажеш реално колко договора си подписал?
    Искайте колкото може повече в тия проектозакони и без никакви ограничения за да може като минат през ''ситото'' да остане нещо а не само ограниченията.

  3. #293
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Evden Виж публикацията
    За съжаление сте далеч от идеята за заплащането на екосистемната услуга "опрашване".
    Не всички, аз съм привърженик на идеята и я разбирам почти така ,НО без частта, в която държавата плаща масрафа с моите пари!!! Иначе се започва със схемите веднага. Какво му е лошото земеделеца да се разплати с пчеларя и толкова, защо някой трябва да му покрива разходите направени с цел да спечели повече??? Това реално си е частна инвестиция(и като гледам високо доходна от дадения пример) и съм върл противник на това, тя да се заплаша с народна пара, иначе се извращава пазарната логика

  4. #294
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Стига бе, аз още не съм загрял.
    Разсеян си . Даже са уточнявали точките в народното събрание.

  5. #295
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Нали за онези точки става въпрос?

  6. #296
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    1. Дела и документи :
      https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2090













    пп. на днешната дата. Еххх, Ех.

  7. #297
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    ...пп. на днешната дата. Еххх, Ех.
    Българио, за тебе те умряха,

    една бе ти достойна зарад тях,

    и те за теб достойни, майко, бяха

    И твойто име само кат мълвяха,

    умираха без страх.


  8. #298
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    По първите 3 пункта КБП няма ли никакъв принос.

  9. #299
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    "Съществува майкопроизводствен монопол, обслужващ интересите на тесен кръг и нанасящ огромни щети и пропуснати ползи на всички останали пчелари в България."

    Как се обръща палачинката само.

  10. #300
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    И друго да споделя :

    Възмущавах се , че Куменов си псува подопечните, но към днешна дата го оправдавам. Прав е бил.

 

 
Страница 30 от 35 ПърваПърва ... 202829303132 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •