Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 35 ПърваПърва ... 789101119 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 349
  1. #81
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Това ,,проектозаконището,, ми прозвуча като ,,вълчището,, от книгата,,Песен за огън и лед,, филмовата версия се казва ,,Игра на тронове,,

  2. #82
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2019
    Мнения
    29
    754 000 пчелни семейства за 2016 г.

    9 000 000 - 11 000 000 кг. добив на пчелен мед, средно 10 000 000.

    10 000 000 / 754 000 = 13.26 кг. добив на семейство.

    НСИ дава 19 кг. - 20 кг.

    10 000 000 / 20 = 500 000 пчелни семейства всъщност.

    754 000 * 20 = 15 080 000 кг. нещо което никога не е ставало.

    Никакво пренаселване с пчелни семейства няма. Истинския брой семейства е около 450 000. Разликата между 745 000 - 450 000 са августовки отводки и празни кошери които взимат по 5 лв. деминимис след протест. Те това ви е истината за пренасищането със семейства в България. Сега предполагам, че зимната смъртност ще получи едно по-добро обяснение
    Този пост е редактиран от bee1919; 01.02.2019 в 06:46.

  3. #83
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    ... Как е възможно някой да иска да унищожава конкуренцията със закон? Хората по света със закони се опитват да я поощряват, за да оцеляват най-добрите, най-предприемчивите и най-иновативните.....
    По време на османската империя е имало период на "възраждане" сред българското население.
    Сега този период се опитваме да го наричаме робство.
    Преди 1989г. в България имаше някакви закони, но партията БКП беше над закона. Т.е. Мафия
    След 1989г. Пуснаха мутрите да тормозят хората ( мутрите бяха контролирани от ДС ) Пак мафия.
    Сега пак.

    Кога българите са били роби?
    По време на османската империя или сега?
    И до кога?

  4. #84
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2019
    Мнения
    29
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00 Виж публикацията
    Все пак говорим за законно право за продажба на майки и отводки. А не човек да се крие като престъпник и да пише по обявите " малки пчелни семейства" и тем подобни за да си продава отводките. Или пък да се чуди къде да си качи обявите за продажба понеже някои сайтове са били заплашвани от майкопроизводители , че не спазват закона , публикувайки обяви за продажба на отводки и пчелни семейства на хора без сертификат.


    Нека господин Матеев , ако желае да си изкаже мнението. Да каже дали би било справедливо всеки пчелар да има правото свободно и законно да продава пчелни майки и отводки , и дали човекът подготвящ точките в закона ще се съобрази с неговото мнение. Съжалявам ако поста ми изглежда като нападка , но не мога да се примиря с мисълта , че в момента има възможност за промяна по отношение свободната продажба на майки и отводки , която ще бъде облекчение за хиляди пчелари и че тя вероятно няма да се случи заради финансовият интерес на няколко човека .
    Защо се криете? Никой няма да ви барне с пръст. Просто не знаете как се прави. Закона е на ваша страна въпреки, че пише точно обратното.

    Моля ако някой пострада по това направление нека пише ЛС ще му обясня точно как се постъпва. Ако пострада сериозно (примерно заведено дело) имам впредвид.

    НАРЕДБА № 47 ОТ 11 НОЕМВРИ 2003 Г. ЗА ПРОИЗВОДСТВО И ПРЕДЛАГАНЕ НА ПАЗАРА НА ЕЛИТНИ И ПЛЕМЕННИ ПЧЕЛНИ МАЙКИ И ОТВОДКИ (РОЯЦИ) И РЕДА ЗА ВОДЕНЕ НА РЕГИСТЪР

  5. #85
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00 Виж публикацията
    Все пак говорим за законно право за продажба на майки и отводки. А не човек да се крие като престъпник и да пише по обявите " малки пчелни семейства" и тем подобни за да си продава отводките. Или пък да се чуди къде да си качи обявите за продажба понеже някои сайтове са били заплашвани от майкопроизводители , че не спазват закона , публикувайки обяви за продажба на отводки и пчелни семейства на хора без сертификат. …...
    Не ми стана ясно защо ако някой иска да продава майки и отводки, не отиде при някоя от двете развъдни асоциации, и не се лицензира? Какъв му е проблема? Или тука навлизаме в сферата на мошенгиите и тарикатлъка на някои пчелари, които искат да КРИЯТ ДАНЪЦИ, и дори не се крият, а нагло се хвалят по форумите.

    Колкото до самите майкопроизводители - те не са МОНОПОЛИСТИ, защото вече има втора развъдна асоциация (тоест има конкуренция), и освен това който не е поискал, той не е станал майкопроизводител. Така че ще помоля малко да се сдържате в определенията си. Ако сте мошеници и криете данъци, не си мислете, че всички хора са като вас. Майкопроизводителите са просто пчелари, които са решили ДА СПАЗВАТ СЪЩЕСТВУВАЩОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО - добро или лошо. Всички останали, които незаконно продават майки и отводки, са МОШЕНИЦИ и ЗАКОНОНАРУШИТЕЛИ.

    Въпрос на личен избор е човек в коя от двете категории ще попадне. Всеки сам решава дали ще се занимава с мошенгии или честно и почтено ще спазва законите. И на мене ми е много чудно защо има такива НАГЛИ МОШЕНИЦИ, които дори не се крият, а публично популяризират във форума методите за измама на законите в тази държава.

  6. #86
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Съгласен съм с вазе Г-н Матеев за данъците,но защо трябва да ходя при някой,че да си продавам стоката?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #87
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Едно време, когато имаше само една майкоразвъдна асоциация, беше нормално да се говори за МОНОПОЛ, още повече че имаше издигната НЕПРЕОДОЛИМА БАРИЕРА пред приемането на нови членове. Сега обаче това вече не е така. Сега има 2 развъдни асоциации и ставането на майкопроизводител вече е много лесно, стига разбира се човек да не е мошеник. Да, майкопроизводителите са задължени да спазват някакъв минимален набор от правила и изисквания, но това според мене е НОРМАЛНО и дори е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО най-вече за защита на техните клиенти, купуващи тяхната продукция от майки и отводки.

    Ако някой иска да продава майки и отводки без да става член на развъдна асоциация, то това означава, че той иска следното:
    1. Да не води никаква зоотехническа документация
    2. Никой да не му контролира расовата принадлежност на неговите пчелни майки
    3. Никой да не му контролира здравословния статус на неговите пчелни семейства
    4. Никой да не контролира дали спазва една камара други изисквания, подробно описани в Наредба 35 и Наредба 47.
    5. Никой да не контролира количеството и качеството на неговата "продукция"
    6. Да продава без документ и да крие данъци

    Ами мойте съболезнования, но нима очаквате, че държавата ще се съгласи с това?

    Дори и утре да приемем, че държавата реши да премахне развъдните асоциации, и да разреши всеки свободно да продава майки и отводки, то тогава пак ще се наложи да се напишат поне 2-3 наредби, които да урегулират целия този процес. И пак ще се наложи да се мисли за регистрация, идентификация, расова принадлежност, здравословен статус, отчетност и т.н. Тоест пак ще се върнем на кота нула, в която пак ще се наложи създаването на някаква нормативна система, която не се знае дали ще е по-добра от съществуващата.

  8. #88
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    В закона също нетрябва ли да се промени и това кой на кой може да продава?Мисълта ми е.
    Продаваш БИО майки и отводки само на БИО пчелари.Не си БИО производител продаваш само на конвенционални.Защо малко нещата се разминават сега.
    Копувам си БИО отводка,а кошера ми става Конвенционален защото няма хартия.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #89
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Съгласен съм с вазе Г-н Матеев за данъците,но защо трябва да ходя при някой,че да си продавам стоката?
    Защото историята е доказала, че ако никой не контролира производителите на каквато и да било стока, се появява ДИВ НЕКОНТРОЛИРАН КАПИТАЛИЗЪМ, в който крайния потребител винаги страда. Затова в наше време повечето страни по света практикуват ДЪРЖАВНО РЕГУЛИРАНА ПАЗАРНА ИКОНОМИКА, при която пак има капитализъм, но той вече СЕ ДЪРЖИ ПОД КОНТРОЛ.

    За твое успокоение ще кажа, че не съществува бранш, както и не съществува стока или услуга, която да не е подложена на някакво ДЪРЖАВНО РЕГУЛИРАНЕ. Така че не храни илюзии, че майките и отводките ще са първите нерегулирани стоки. Това посмъртно няма как да се случи. Затова ако искаме да сме разумни, трябва да полагаме усилия за УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА РЕГУЛАЦИЯТА, а не за нейното премахване.

    При всяка една регулация винаги има поне 2 засегнати страни, и посредством параметрите на регулацията може да се подобряват или влошават правата и задълженията на едната или другата страна. Конкретно в нашия случай двете страни са ПРОИЗВОДИТЕЛИ и ПОТРЕБИТЕЛИ на майки и отводки. Има обаче и трета страна - ДЪРЖАВАТА, в лицето на нейните институции. Тези три страни имат коренно различни искания и потребности, и регулацията се опитва да намери някакъв разумен компромис между тях. Така че няма как да се премахне съществуващата регулация под формата на развъдни асоциации, още повече че това не е измислено специално за пчеларството, а се отнася за целия животновъден бранш. Може само да се смени с някаква друга регулация с други параметри, но не знам има ли някой, готов да изпише 100 листа текстове с параметрите на новата измислена от него регулация. А по-лесния метод е ДА СЕ УСЪВЪРШЕНСТВА СЪЩЕСТВУВАЩАТА РЕГУЛАЦИЯ посредством малки промени в подходящата посока.

  10. #90
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Четох някъде,че има предложение изкупната цена да има някаква граница спрямо мин.работна заплата.Тук съм твърдо против да стане това.По добрият вариант да се задължат фирмите да копуват на качество.Така ще се премахнат лошите изкупни практики Конвенционалния Мед да минава за БИО.
    Според мен не е правилно показателите да са ми за БИО и даже може би по добри,а да ми се дава цена като за Братовчед на Захари и Инверт Бакърджиеви.
    Това да не се дава изкупна цена на качество ми подсказва,че някой по веригата прави мошенгии.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 9 от 35 ПърваПърва ... 789101119 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •