Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 10 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 94
  1. #41
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от joeyost Виж публикацията
    Здравейте,
    Ние сме двама заинтересовани към пчеларството млади студенти. Последните няколко часа четем различни теми и прочие с цел да разберем повече и да започнем от някъде. Дядо ми преди имаше кошери и имам някакви минимални познания относно отглеждането на пчели. От тогава имам голям интерес към пчелите, тъй като са едни невероятни животинки.
    Намираме се в северен-централен регион (Ловеч,Троян) - бихме се радвали ако споделите какви кошери да ползваме, има ли в околността сборове за пчелари, за да получим някакво знание, или просто ако имате съвети за любители. Важно за нас е също къде да поставим кошерите, тъй като четохме, че пестицидите унищожават пчелните семейства.

    Благодаря предварително
    Здравейте! Идвате в Троян, сядаме в... Старата къща примерно и можете да питате каквото искате. От мен инфо-то, от вас черпането.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,028
    Цитат Първоначално публикувано от Totevski Виж публикацията
    Здравейте! Идвате в Троян, сядаме в... Старата къща примерно и можете да питате каквото искате. От мен инфо-то, от вас черпането.
    А ей туй е приказка! Ей този колега или по-скоро колеги, защото са двама, ще ви бъдат от голяма полза.

  3. #43
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Totevski Виж публикацията
    Здравейте! Идвате в Троян, сядаме в... Старата къща примерно и можете да питате каквото искате. От мен инфо-то, от вас черпането.
    А, не може ли като домакини да нарежете една троянска луканка и съответно и по една троянска сливова, направена от карловски сливи?

  4. #44
    Потребител
    Регистриран
    02.03.2017
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Враца
    Колеги в Събота го дават 12 градуса при нас и мисля да третирам с оксалова киселина прдпролетно, докато няма още пило, или докато е по-малко ако има такова, че така дава по-големи резултати на очистване от акара, какво ще кажете? Да или Не?

  5. #45
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от darkvr Виж публикацията
    Колеги в Събота го дават 12 градуса при нас и мисля да третирам с оксалова киселина прдпролетно, докато няма още пило, или докато е по-малко ако има такова, че така дава по-големи резултати на очистване от акара, какво ще кажете? Да или Не?

    Ако си третирал есента(октомври-ноември) с ОК, сега не третирай!Прочети някаква литература за развитието на акара и ще се убедиш, че развитието му не е през зимата.

  6. #46
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2017
    Мнения
    2
    Здравейте и от мен. Аз съм с малък опит и все още навлизам, но искам да си кажа моето скромно мнение. Първо трябва да знаете, че ще вложите една сериозна сума пари (за студенти като вас) за инвентар в началото и първата година мед няма да има. Имам в предвид че ще трябва да си купите кошери (100 лв. за брой), семейство (100 лв. за брой), ръчна центрофуга (400 лв). защитен костюм и ръкавици (50 лв.), рамки за кошерите (препоръчително да си вземете готови в началото - обтелени и с восъчни основи - около 3 лв. за брой) пушалка, и друг инчентар (50 лв.), работно сандъче... Като за начало прочетете всичко възможно и си изберете система кошери и работете само с нея докато се научите да пчеларствате. Трябва да имате подходящо място за пчелин с работно помещение в района, в който ще работите. Имайте в предвид, че вашият район както казаха вече колегите няма много паша и няма да имате много мед. Помислете си за инвестицията. И като за последно: прочетете възможно най много от статиите във форума. Може много да научите (въпреки че понякога конкуренцията се дразнят един друг или пък вместо да отговорят на новобранци като нас се обясняват как може да се задават нелогични въпроси) Аз научих много от тук. Опитайте се да имате търпение. Нещата стават с бавно с доста работа, питане, четене и любов. Успехи.

  7. #47
    Наблюдател
    Регистриран
    26.04.2017
    Мнения
    5
    здравейте,
    От две години се занимавам пчеларсто и тепърва прдстои много да уча. Искам да споделя следният проблем - преди два дни когато направих преглед на кошерите, установих че по мое мнение две от семествата са осиротели т.е. нямаше никакво пило пък и пчелите бяха доста намалели в сравнение с предходният път когато давах твърда храна. Сега бяха на 3-4 пити и нямаше никакво пило. Въпроса ми е какво да ги правя да обединявам с други или да изчакам / обещаха ми за средата на април майки от 2018/ Блаодаря предварителноза съветите

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,028
    Цитат Първоначално публикувано от Plamen69 Виж публикацията
    здравейте,
    От две години се занимавам пчеларсто и тепърва прдстои много да уча. Искам да споделя следният проблем - преди два дни когато направих преглед на кошерите, установих че по мое мнение две от семествата са осиротели т.е. нямаше никакво пило пък и пчелите бяха доста намалели в сравнение с предходният път когато давах твърда храна. Сега бяха на 3-4 пити и нямаше никакво пило. Въпроса ми е какво да ги правя да обединявам с други или да изчакам / обещаха ми за средата на април майки от 2018/ Блаодаря предварителноза съветите
    Обединявай! Погледнато чисто математически 20 дена до като получиш майките, после още 21 дена докато се излюпят нови пчели от въпросните майки-общо 41 дена. Според теб колко от настоящите пчели ще са живи, за да поддържат семейството в някаква кондиция? Ако имаш други семейства, може от тях да прехвърлиш пило, но според мен това е безсмислено.

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Plamen69 Виж публикацията
    здравейте,
    От две години се занимавам пчеларсто и тепърва прдстои много да уча. Искам да споделя следният проблем - преди два дни когато направих преглед на кошерите, установих че по мое мнение две от семествата са осиротели т.е. нямаше никакво пило пък и пчелите бяха доста намалели в сравнение с предходният път когато давах твърда храна. Сега бяха на 3-4 пити и нямаше никакво пило. Въпроса ми е какво да ги правя да обединявам с други или да изчакам / обещаха ми за средата на април майки от 2018/ Блаодаря предварителноза съветите
    Аз бих послушал колегата Калин, че като гледам времето тея майки за средата на април.......
    Иначе тези кошери същите лу са тези с които имаше проблем с придаването(прочетох в бързината другия ти пост)

  10. #50
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Аз, бих премислил ситуацията и въз основа на това което виждам да действам. Ако един от тези кошери боледува от нещо, какво правим? Заразяваме още 2,3,4,5 обединявайки ги. Сега е пролет. Начало на развитие. Колкото и да е слаб, майката снася. В даден момент ще се позасили. Следва смяна на майката и до края на сезона става един сравнително добър кошер готов за зимуване. Не, че и обединението не е решение.

 

 
Страница 5 от 10 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •