Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 10 ПърваПърва ... 678910 ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 94
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    ,,Умишлено предезвикана" да това е опция начините са няколко според някой не си заслужава труда според други е начин на работа.
    Тихата смяна според литературата е заложена в кръвта тоест едни раси са склонни като каквказки 40% докато при други например средноруски е изключително рядко явление далеч под 1%, за Българската медоноса пчела било Родопика било Златаришка нямам идея щото нито практика имам нито съм чел по въпроса /просто не знам/.Другото което се знае маха се майката слага се изкуствено произведена маточна субстанция и няма залагане на маточнци по принцип се приема, че една майка която започва да отделя 1/4 от нормаалното количество на тази субстанция от една нормално осеменена майка е причина за замяната и.
    Та грешката е моя в по-горния си пост не уточних какво точно имам в предвид а то е че от тиха смяна до самосмяна има разлика и една самосмяна в кякаво семейство или отводка няма нищо общо с тихата смяна края на юли и август в силно семейство.

    П.П.Ама само си умувам това си е мое си мнение .

  2. #72
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    По мое мнение когато едно семейство подържа една майка 2-3г. и я смени е едно а когато едно семейство едва крета и си смени майката която няма и няколко месеца е друго и когато пчеларя осакати майката е трето.А и тук има мастери дето се хвалят с над 50% самосмяна за годината според мен това не е за хвалба а признак за проблем в пчелина.
    Има разлики и то принципни.Описания от мене случай е класическа самосмяна в най-удобния за пчеларя вид. Залагането на маточници и смяната на скоро придадена , обикновено "произведена" от майко-производител майка е спасителна смяна и оценка за работата на производителя.При последното ми закупуване на майки от наш "производител" 80% пчелите ги смениха в рамките на на лятото. Подобна смяна не мога да я приема като самосмяна по дефиниция.По скоро е предизвикана от пчеларя ,както е с осакатяването.Или с други думи, ако придаваме негодни майки , пчелите си ги сменят както сменят и негодните вследствие на възраст или друго.Много познават тия животинки кога нещо е калпаво!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #73
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Има разлики и то принципни.Описания от мене случай е класическа самосмяна в най-удобния за пчеларя вид. Залагането на маточници и смяната на скоро придадена , обикновено "произведена" от майко-производител майка е спасителна смяна и оценка за работата на производителя.При последното ми закупуване на майки от наш "производител" 80% пчелите ги смениха в рамките на на лятото. Подобна смяна не мога да я приема като самосмяна по дефиниция.По скоро е предизвикана от пчеларя ,както е с осакатяването.Или с други думи, ако придаваме негодни майки , пчелите си ги сменят както сменят и негодните вследствие на възраст или друго.Много познават тия животинки кога нещо е калпаво!
    Те, ако познаваха много, то повече от половината пчелари да ни бяха сменили.

  4. #74
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Те, ако познаваха много, то повече от половината пчелари да ни бяха сменили.
    А синдрома на празния кошер?! Дали пък не бягат от пчеларя?!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #75
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    А синдрома на празния кошер?! Дали пък не бягат от пчеларя?!
    Бягането не решава проблема. Радикални мерки трябват.

  6. #76
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Бягането не решава проблема. Радикални мерки трябват.
    Сакън !Не подсказвай!Ако се радикализират пчелите бягането ще е за пчеларите!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #77
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Сакън !Не подсказвай!Ако се радикализират пчелите бягането ще е за пчеларите!
    Ми така де. И без това трябва малко чистка, че то сульо и пульо пчелар стана.

  8. #78
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Аз пък, дали поради липса на опит или нещо друго, слагам знак на равенство между самосмяна и тиха смяна.

  9. #79
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    ,,%, за Българската медоноса пчела било Родопика било Златаришка нямам идея щото нито практика имам нито съм чел по въпроса /просто не знам/. .
    За Златаришка и за Родопиката и аз незнам, но БМП има склонност към самосмяна. Така съм го чел и мисля че е вярно.

  10. #80
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ми така де. И без това трябва малко чистка, че то сульо и пульо пчелар стана.
    А и да не са, ще станат с това желание на някои да си продават стоката се измислят какви ли не фантасмагории.

 

 
Страница 8 от 10 ПърваПърва ... 678910 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •