Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 51
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Дали не я усещат или слабо я усещат, ние няма как да знаем. Все пак не са разделени с плътна преграда, а с ХР.
    Може да се поразсъждава по този въпрос, дали маточниците са свищеви или за самосмяна.
    Имам календар на пчелната майка, по който следя нещата.
    В едно семейство вдигнах една рамка със запчатано пило над ХР и празен корпус, на която в краищата имаше яйца. Това да речем е в събота сутринта. В петък отварям семейството и виждам два маточника пред запечатване, в събота вече бяха запечатани - на деветия ден от снасяне на яйцето или на осмия ден след като съм вдигнал рамката. Според календара който имам, излиза, че пчелите са захранили двудневно яйце, а не двудневна ларва, което ще рече че майката ще бъде захранена още в начален стадий и няма да е по лоша от тази за самосмяна. Това са си мои разсъждения.

  2. #32
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Ако не бъркам при теб маточниците пак са свещеви защото пчелите не усещат майката.А това ,че са захранени още от началото предполага ,че ще излязат качествени майки.Това не означава ,че пчелите от долния корпус ще са добронамерени към такива майки.
    В литературата която чета пише ,че такива маточници са свещеви.А това което ми се случи ме навежда на мисълта ,че ако майката беше самосменна или роева, пчелите от долния корпус нямаше да са агресивни към нея.

    Това са мой разсъждения и може въобще да не съм прав!
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  3. #33
    откога търся тази тема...сега ще я прочета от игла до конец....

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако са свещеви, би трябвало да са повече от 2 маточника, а при мен са по два, по един в двата ъгъла. Също така , щеше да има маточници по дребни или също така запечатани още на петия ден от качването на рамката горе. А и пчелите постоянно щъкат из целия кошер и би трябвало да разнасят феромоните на майката навсякъде. Още много има да се учим от тях - пчеличките.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Ники
    пчелите не усещат майката.
    Усещат я но слабо.

  6. #36
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Нали в горния корпус се качват пити със запечатано пило(разбира се винаги има и открито и яйца),така че пчелите нямат много варианти.

    Аз пак ще се върна на това което ми се случи вчера, кълбо от пчели атакуваха млада майка върху ХР.Ако новоизлюпената майка е самосменна или роева пчелите нямаше да я нападат.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  7. #37
    Ники, каква е логиката да я нападат щом е свищева и да не я нападат, ако е роева или самосменна? При всички случаи, тя е друга, различна от тяхната майка.

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Аз опитах тази система миналата година. Резултата беше, че майките спряха да осеменяват. Още не съм наясно защо.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Нещата се променят, от 3 седмици лошо време, пчелите решават да си направят нова майка, защото старата е намалила или е спряла да снася, заради спиране на нектаропотока. И сега изведнъж, времето става супер, всичко цъфти, съвсем друга ситуация, майката се храни добре и снася добре, за какво им е още една майка и то неоплодена. На кълбо и чао.
    Научете се при такова продължително разваляне на времето по време на основна паша, да подхранвате - най добре със суха захар, тя ги ангажира за по дълго време. Не активира на 100 процента айцеснасянето, но помага ТО да не спре, както се получи при много семейства и сега тези семейства се роят като за световно.
    И проверявайте по често семействата си, на 7-8 дни, привечер, за да се поуспокоят през нощта, да се съвземат и на другия ден да работят добре.
    Отнемайте запечатано пило и подпомагайте по слаби семейства, правете отводки. Пчеларството е сладка работа , но си иска доста работа.

  10. #40
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Ники, каква е логиката да я нападат щом е свищева и да не я нападат, ако е роева или самосменна? При всички случаи, тя е друга, различна от тяхната майка.
    Мисля ,че ако майката е самосменна няма да я нападат защото нали са я заложили да смени старата.Ако е роева ,нали тя им трябва да излети с тях или да остане в кошера.Свещевата се залага когато със старата се е случило нещо.
    Но така докато пиша се усещам ,че теорията ми май яко издиша и затова ще спра за известно време да пиша за да ми се поизяснят нещата.И да не цапам повече.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

 

 
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •