Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 51
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Привет Бориславе,

    Ти лично с каква система пчеларстваш? Практикуваш ли този метод на Демари?

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    А идеално - не знаех,че има обяснение на метода на Демари във форума,аз само съм чувал за него т.е.никога не съм чел по-подробна информация.

    Интересна и много полезна информация - но оставам озадачен,защото не разбирам,къде е разликата м/у този метод и Пелетовия?Та малко разяснение,ако даде някой ще съм благодарен.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    в такъв случай надявам се нямаш против да те попитам нещо.
    След две седмици ще взема три кошера ЛР с пчели пълни на 10 рамки и трябва да им поставя нов корпус с восъчни основи.
    Колко пити от долният корпус да кача така че да има успешен градеж във вторият корпус и да развия успешно семейството....през това време тепърва ще цъфтят джанките при мен и върбите....

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov
    в такъв случай надявам се нямаш против да те попитам нещо.
    След две седмици ще взема три кошера ЛР с пчели пълни на 10 рамки и трябва да им поставя нов корпус с восъчни основи.
    Колко пити от долният корпус да кача така че да има успешен градеж във вторият корпус и да развия успешно семейството....през това време тепърва ще цъфтят джанките при мен и върбите....
    Ако корпусите са с 10 рамки, аз бих постъпил така:
    От долния корпус крайните две пити заедно с пчелите. ( от 1-ва и 10-та позиция) ще кача в горния също на 1-ва и 10-та( тези пити обикновено са с мед). На тяхно място в долния корпус от горния ще сваля 2 бр. В.О. на 4-та и 6-та позиция. Има цъфтеж, принос на нектар и прашец(джанки, върби), но въпреки това при градеж се подхранва!!! Ежедневно бих сипвал по около 300 мл. захарен сироп 1:1 с Витамини(поливитаминозен препарат). Ако не мога ежедневно - 2 пъти седмично по 1 л. сироп. Целта е В.О. да бъдат "заградени" от мед и пило - при постоянен приток на нектар те се изграждат много бързо. След 8-10 дни В.О. от 4-та и 6-та позиция в долния корпус ще бъдат изградени и осеменени и ще ги кача в горния корпус на 5-та и 6-та позиция(точно в средата), а тези от 1-ва и 10-та от горния корпус ще сваля на същите места (1 и 10) в долния.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Ето го бре - баси аз не съм разгледал целия форум:
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Тази система дава възможност на пчеларя да създаде двумайчини или двусемейни с-ва по най-лесния начин,като без да отнема нито една пчела или рамка от кошера.Прилагайки тази с-ма пчеларят не създава безпокойство в с-то,както е при другите методи и то си остава в същото спокойно и работно състояние в което си е било.
    Целта на тази с-ма е ценна с това,че се създава едно силно с-во в навечерието на слънчогледовата паша,защото дава много пчели а това значи и много мед.Решава въпросите с новите с-ва,дори и с роевото настроение.
    В какво точно се състои тази система.
    От подготвеното силно с-во,което има 10-12 рамки с пило,се вземат 3-4 рамки с пило,заедно с майката и пчелите,и се поставят в първия к-с в/у дъното на кошера.Останалото пространство до 10 рамки се попълва с празни изградени рамки и восъчни основи.Над този корпус/№1/ се поставя ХР и над нея к-с с изградени празни рамки/№2/ след,което над него се поставя трети к-с/№3/,в което е останалото пило.Там поставяме и маточник пред излюпване или оплодена майка.Този к-с разполага и със собствен вход.
    Няколко дни преди слънчогледовата паша отнемаме старата майка заедно с 3-4 рамки пило и я отделяме в нуклеус,която ще продължи да снася до късна есен след което ще присъединим нуклеуса към някое с-во като по този начин го и засилваме за зимата.
    Освен за слънчогледовата паша,този метод може да се използва и след акациевата паша,ако тя е била слаба или времето трайно е било лошо.
    Този метод приложен по време на главната паша,осигурява много мед,защото точно в този период ние временно сме ограничили снасянето на майката и много от пчелите кърмачки се преорентират в събиране на нектар.
    значи разликата,която аз виждам и предполагам е основна (ама май и единствена) - просто Пелетовата система е всъщност метода на Демари + още една майка т.е.при Демари не се залага втори маточник във горния корпус.

    Така ли е - ако бъркам поправете ме и ако има още разлики да ми ги посочите?!

  6. #6
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov
    в такъв случай надявам се нямаш против да те попитам нещо.
    След две седмици ще взема три кошера ЛР с пчели пълни на 10 рамки и трябва да им поставя нов корпус с восъчни основи.
    Колко пити от долният корпус да кача така че да има успешен градеж във вторият корпус и да развия успешно семейството....през това време тепърва ще цъфтят джанките при мен и върбите....
    В този случай по-добре постави новия корпус от долу. За да има градеж, освен приток на нектар и прашец, трябва да има и определени температури. В твоя случай ( на Петрохан) най-вероятно градеж няма да има в това време. И ако го поставиш от горе, ще затрудниш още повече пчелите при подържанено на нужния им микроклимат. Поне аз не бих го сложил от горе.

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    значи разликата,която аз виждам и предполагам е основна (ама май и единствена) - просто Пелетовата система е всъщност метода на Демари + още една майка т.е.при Демари не се залага втори маточник във горния корпус.
    Всъщност в оригиналния си вариант метода е позволявал на пчелите да се роят (с млада майка, която се е излюпвала от маточниците в горния корпус). Има много варианти на Демари, като единственото общо между тях е че майката се оставя на основи/празни пити в най-долния корпус с ХР, а всичко останало отива над нея. Когато възникне роево състояние, това е най-бързия (около 10-ина дена) начин да се прекрати.

    Не знам нищо за Пелетовата система, само по име съм я чувал. До колкото мога да съдя по името, вероятно е руска.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Всъщност в оригиналния си вариант метода е позволявал на пчелите да се роят (с млада майка, която се е излюпвала от маточниците в горния корпус). Има много варианти на Демари, като единственото общо между тях е че майката се оставя на основи/празни пити в най-долния корпус с ХР, а всичко останало отива над нея.

    Не знам нищо за Пелетовата система, само по име съм я чувал. До колкото мога да съдя по името, вероятно е руска.
    пха странно - това което аз знам като Пелетова система е точно това,което си описал като оригиналния метод на Демари и това е двумайчиното отглеждане за което ти споменах на лични.Като последния ми опит беше не да чакам в горния корпус залагането на маточници,а направо аз им слагам такъв - и ми се иска да променя и това,като им придам направо оплодена млада майка,така ще спестя още време.

    Инак е измислена от безизвестен англичанин преди много години,казвал се е Пелет и нищо друго не съм намирал като информация.До колкото знам е била практика на Фарар и силно разработена от учениците му Харп и Моеллер.

  9. #9
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    и ми се иска да променя и това,като им придам направо оплодена млада майка,така ще спестя още време.
    От личен опит мога да ти кажа, че ако сложиш новата майка долу, ще постигнеш по-бързо целите си. При този вариант приема и е 100% успешен, докато ако я придадеш при младите пчели и пилото, шанса е много по-малък.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Благодаря ти Евгени.
    Юри, освен по-добър топлинен режим на майката горе какво е предимството на това да сложа корпуса с ВО под плодниковия?

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •