Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 51
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Отправям една молба - моля, някой колега, който има опит с прилагането на Демари при ЛР системите, да обясни по-подробно и разбираемо, какво, кога и как точно прави.

    Молбата ми е продиктувана от твърде честите затруднения, които засичам из всякакви теми във двата форума на по-неопитни колеги или такива, които тепърва прилагат и опитват този метод.

    Аз самия в случая не се наемам да пиша, защото нямам толкова опит с ЛР и никакъв с ЛР и Демари - горе-долу ми е ясно какво трябва да се прави, но да не сътворявам вече сътвореното.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  2. #22
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Никога не съм пробвал този метод и нямам личен опит, но не мисля и да пробвам. От какъв зор на силен кошер да си ограничавам майката и да я свивам в по- малко пространство, да си отварям огромна работа (то е местене, преподреждане и т.н.) и да се чудя дали ще спра роенето в крайна сметка.
    Ако кошера е тръгнал да рои, бих извадил 2-3 пити с пило, ще сложа на тяхно място основи, ханемановата решетка над втори корпус и бих добавил трети корпус от горе. Не знам дали по принцип успеваемостта е 100%, но при мен винаги се е получавало по този начин, без да ми отслабва кошера и без да ги изпусна.
    И се чудя, след като си започнал метода на Демари (против роене), защо те е било страх и си мислел, че не е достатъчно силен да сложиш трети корпус? Явно ти се е сторил достатъчно силен за да рои. Сигурно нещо аз не съм разбрал..!?

  3. #23
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Цитат Първоначално публикувано от Alex77
    И се чудя, след като си започнал метода на Демари (против роене), защо те е било страх и си мислел, че не е достатъчно силен да сложиш трети корпус? Явно ти се е сторил достатъчно силен за да рои. Сигурно нещо аз не съм разбрал..!?
    Това ми е първи сезон с пчелни семейства.Миналата година си взех една отводка и свалих един рой.Понятията силно средно и слабо семейство уж на теория са ми ясни ,но на практика още не са ми се изяснили
    Страх ме беше да сложа цял корпус защото нямах и все още нямам изградени пити за него.А районът е полупланински и си мислех ,че ще ги преразширя.
    Метода на Демари ми се видя най-удачен и мислех ,че втория корпус ,ще се използва за медови(както го използва другото семейство, което си работи нормално и е спокойно).

    Няма пчелар около мен от когото да се уча и работя както преценя.Като използвам наученото от книгите и форума.

    kando,за Демари прочетох в този форум ,но може и нещо да не съм разбрал!
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Отправям една молба - моля, някой колега, който има опит с прилагането на Демари при ЛР системите, да обясни по-подробно и разбираемо, какво, кога и как точно прави......
    В първия пост на темата е описан самият метод и не виждам нищо неясно от така описаният начин на прилагане на системата.Съвсем накратко още веднъж:
    1.Всичкото пило от 1-ви к-с с изключение на 1 рамка открито заедно с майката се прехвърля в 3-ти к-с.Празното място се допълва с празни пити и ВО.
    2.Поставя се ХР над 1-ви к-с
    3.Над ХР се поставя празен к-с с пити и ВО и най-отгоре споменатото вече пило което е било в 1-ви к-с.
    Това е противороеви метод и е много,много ефикасен.Рояването на практика е сведено до 0%.

  5. #25
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Аз, както казах вече, не съм практикувал този метод и нямам намерение, но около отворилия се въпрос и случай на Ники, прочетох за какво става дума и ми излизат някои въпроси, защото или наистина не е обяснено както трябва или самият метод на мен нещо ми куца или е и двете.
    Опитах се да си обясня как практически се случва преподреждането на питите и нещо не ми се получава. Започнал да рои кошер или с потенциал за роене (много силен), би трябвало да е изпълнен с пило, мед и пчела. Т.е. два корпуса до дупка. Навсякъде в описанията се казва, че редя питите (запечатано пило горе, майката с откритото долу, добавяме трети корпус в средата и т.н.) и в празното пространство добавям празни пити и ВО. Е за да има празно пространство за ВО и празни пити, значи би трябвало да съм извадил нещо от тези два корпуса? Никъде не се казва такова нещо в описанието за метода? Може би заради това хората питат и нещо не се получава съвсем.
    А и си мисля, пчеларите правят чудеса от храброст за да засилват семействата (двумайчини, дори 5 мачини семейства), като се разширява обема на кошера. Нали точно това е предимството на многокорпусната технология, възможността да разширяваш свободно. Мен са ме учили, много пчела - много мед и до колкото знам, КПД на пчелата се качва със силата на кошера. Принципа на метода на Демари е в ограничението и заради това не отговаря на моите такива.
    Просто си позволих да изразя лично мнение, като абсолютно допускам възможността, аз нещо да не съм разбрал.

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Отправям една молба - моля, някой колега, който има опит с прилагането на Демари при ЛР системите, да обясни по-подробно и разбираемо, какво, кога и как точно прави......
    В първия пост на темата е описан самият метод и не виждам нищо неясно от така описаният начин на прилагане на системата.Съвсем накратко още веднъж:
    1.Всичкото пило от 1-ви к-с с изключение на 1 рамка открито заедно с майката се прехвърля в 3-ти к-с.Празното място се допълва с празни пити и ВО.
    2.Поставя се ХР над 1-ви к-с
    3.Над ХР се поставя празен к-с с пити и ВО и най-отгоре споменатото вече пило което е било в 1-ви к-с.
    Това е противороеви метод и е много,много ефикасен.Рояването на практика е сведено до 0%.
    В първия пост на темата никъде не се споменава 3ти корпус.

    buci59,описаното от теб не е ли Пелетовата система?

    Аз започвам да си изяснявам ситуацията!След демарирането в горния корпус са били захранени свещеви маточници ,който аз не съм видял.В първия пост на темата е казано за тях,че трябва да се унищожават,което аз не съм направил!Свещевата майка се е излюпила и е стояла в горния корпус.Когато съм отворил кошера и съм вдигнал питата съм бутнал свещевата майка върху ХР.Там пчелите от долния корпус са нападнали за тях чуждата майка.

    В конкретната ситуация си мисля ,че е трябвало след спирането на дъждовете да прегледам внимателно всички пити за маточници и да демарирам отново.
    Аз обаче мслех ,че вече освободените от пило пити ще се запълнят от нектари и не е нужно да демарирам,но не се получи!
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Ники това не е точно пелет - всъщност остави дали ще го наричаш пелет, демари и прочие, това да не те вълнува.

    Другото, което искам да ти кажа - от преразширение не се притеснявай, то е опасно, само когато разшириш по такъв начин, че пчелното семейство да се разпръсне много и да не може да покрие пилото т.е. опасноста е за самото пило.

    Виждаш семейството прелива от пчели, сезона от началото-средата на април вече го броиш за топъл, такива резки застудявания и ниски температури, са вече изключение и дори да се случи, пчелите ще се справят, не си мисли, че са чак толкова изнежени.

    За този метод не чакаш да влезе в средата на май и тогава да го прилагаш - това вече е роевия период, метода се прилага още преди семейството да си помисли за роене, един вид правиш му малко шокова терапия профилактично, но от по-рано. Като видиш, че вече корпусите са наснесени няма какво да чакаш - прецепваш, ХР и заспиваш на три без коз.

    И доколкото разбирам ти си ограничил майката на един корпус - това е малко пространство, трябват два, дори да нямаш рамки с восъчни основи за цял корпус, слагаш каквито имаш, дори да е със запечатано пило, но да са два задължително.

    Инак другите грешки, които си допуснал явно си ги разбрал и ако има нещо, което да не ти е ясно, питай преди да правиш - има форум, има си конкретна тема, това е една от целите на форума в крайна сметка.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ето едно мнение на колега

    ПОДХОДЯЩА КОНФИГУРАЦЯ ЗА СЛАБА ПАША - ЛИВАДНА

    при дълга слаба паша и плодовита млада майка в кошера се развива огромна армия от безработни пчели които освен за щуротии за друго не мислят....в резултат роене и почти никакъв стоков мед...районите на Предбалкана са много различни от тези в Дунавската равнина...на мен не ми е нужно да развивам много пчела за късна паша защото нямам слънчоглед....още една седмица преди акацията свивам майките на един ЛР корпус с ХР и конфигурацията на кошера става 1 плодников на 2 медови корпуса.....преди това съм развил семейството на 2 корпуса в които има около 14-16 пити пълни със пило.....слагам ХР над първия корпус където слагам и майката отгоре над ХР корпус с 6 изградени празни пити и 4 основи и на трета позиция на-отгоре корпус със запечатано пило....не отварям горни входове....след седмица контролирам за заложени свищеви матила в третия корпус....ако има ги чистя....така подреден кошер при моите условия ми дава два корпуса мед за сезона,което е около 45-50 кг....това ме задоволява напълно....ако съм взел и една отводка от този кошер съм на седмото небе....за мен ханемановата решетка е нужна и необходима....ползвам я и при ДБ/особено при 10 рамковите/....може би когато се пчеларства в райони с бурни паши да не е нужна и да се получава естествено блокиране на майката от приноса,но при мен такова нещо не може да се случи....съжалявам че нямам контролен кошер с кантар....сърбите имат във всеки пчелин и мерят ежедневно...казват че от ливадната паша дневния принос рядко надхвърля 2 кг.....а често има приноси от порядъка на 300-500 гр...има и дни с отрицателни стойности на кантара...но това няма отношение към тази тема за което се извинявам....

    Аз ще допълня, че демарирането се прави седмица преди пашата и то само на силни семейства. Това си е типично разрояване. Фарар предлага и да се сложи магазин празен по средата - над ХР и тогава забравяте за повече бърникания в плодника. А при демарирането, пчелите почти винаги залагат маточници за самосмяна над ХР, и вече пчеларя решава какво да прави с тях. Аз например от всяко семейство си направих отводка по този начин. Ако не искате отводки - унищожавате всички маточници.
    Колега, кой ти каза че ХР се слага над втория корпус, при това положение пчелите ще гледат пило и няма да качат нищо. Като гледам и ти си в полупланински район. Ограничаването на майката в един корпус е идеално решение за райони с не много бурна паша.

  9. #29
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    В момента не ме интересува дали ще гледат пило или ще събират нектар.Важното в момента е да не избягат,затова мисля утре да направя една отводка.А ако сега основното семейство заработи се надявам поне от липата да изкарам нещо.
    В полупланински район съм но в населено място с много овошки прилично количество акация ,липа, горска растителност и билки.А от тази пролет разораха доста ливади и догодина може да има и друга паша.
    Мисля ,че в моя случай е задължително плодника да е от два корпуса.
    Ще станат нещата не се отказвам, благодаря за съдействито.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  10. #30
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov

    А при демарирането, пчелите почти винаги залагат маточници за самосмяна над ХР, и вече пчеларя решава какво да прави с тях. Аз например от всяко семейство си направих отводка по този начин. Ако не искате отводки - унищожавате всички маточници.
    Нека по-запознатите да кажат ,маточниците в горния корпус за самосмяна ли са или свещеви?
    Според мен са свещеви защото пчелите не усещат майката долу и залагат свещеви маточници.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

 

 
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •