Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 37
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    И аз съм решил повече да не местя. Писна ми от хамалогии. При тези цени и сметката съвсем не се вързва.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Най добрия вариант е 3 в 1 (акация + липа + слънчоглед /последния колкото повече толкова по добре/) на едно място, който успее да намери подобно място печели, който не продължава да търси докато намери.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Аз съм решил за себе си да съм мобилен пчелар, с няколко стационарни пчелина. Важното условие в създаването на пчелин е да има юнска паша. защото в нашия край има рапица и слънчоглед на всякъде. Рапицата цъфти от 15.04 до 5.06. +- 2 дни. Акацията не я коментирам защото е рядко има я в целия район около 2-3 села.. После идва грозната дупка след акацията, 1.06 до към 20.06 ако нямам паша през този период каквото и да правя, както и да храня не е същото. Затова позиционирам пчелини около растения цъфтящи в този период. Драка, Липа, кориандър, лавандула... Каквото и да е, само да го има.... след него започва слънчогледа, най-често е един макс 2 етапа... Просто подвижно не ми трябва, опитвах няколко години като местих на ръка с бус. Просто експериментално... истината е да си гледаш пчелите както трябва и да си ги позиционираш в що годе читав район..

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Търся най-сполучливата платформа или ремарке за 24 кошера, без значение цената. Гледал съм на Добрич, на Ловеч и клиповете, които Матеев пусна тук във форума на едни полски разтегателни платформи. Последните като концепция ми харесаха най-много. Който знае за други идеи, да дава линкове или снимки. Събирам и полезни съвети за изработка на първата бройка. Най-важното изискване е макс.тегло до 3,5 т, което е граничното за нормален бус и свидетелство кат В. Засега ми се струва най-удачно кошерите ми целогодишно да стоят на тези платформи - има доста предимства.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    С категория Б можеш да шофираш общ състав до 3,5 тона. С Б+Е става повечко но там се гледа какво пише на талона на буса защото всеки има ограничение колко може да тегли. Имай предвид, че трябва да си смяташ един кошер равен на 100 кг.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    С категория Б можеш да шофираш общ състав до 3,5 тона. С Б+Е става повечко но там се гледа какво пише на талона на буса защото всеки има ограничение колко може да тегли. Имай предвид, че трябва да си смяташ един кошер равен на 100 кг.
    Да, за Б + Е мислех, но не съм го написал точно. Горе-долу това тегло на кошер си смятам. Бусовете съм ги разглеждал, ремарке 3,5 т с пълен товар за повечето е горната граница на В+Е. Става и с джип, навремето си возех дизеловия компресор, /към 3 т / с една дълга база G -класа. С бус с ремарке обаче може да се придвижат 2 платформи едновременно, като 4х4 няма да е излишно.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Имам правена платформа за 10 кошера, която много лесно може да се приспособи и за 14. Изработена е от олекотени профили, на два моста, сближени както на платформите за автомобили. Теглича е за ябълка. На ъглите има стабилизиращи лапи. Съветвам те вместо една голяма, да си направиш две по-малки. Като цена щесе набуташ с два моста, теглич и евентуално ел инсталация. Ако терена ти е подходящ и имаш достатъчно теглителна сила, нищо не ти пречи да ги придвижваш и двете заедно. Ти най-добре си познаваш терена, знаеш кога и как ще ги местиш и решаваш. Предлагам ти го като вариант.

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141
    Ако мога да помогна с нещо , моите са 4метра два реда по осем кошера ,като идеята беше да се сложи и плъзгащ ред по средата. Мислех и да ги продавам заедно със двуосно регистрирано ремарке и джип ама за сега още не съм се решил .
    https://pchelari.com/forum/showthrea...l=1#post126554

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Моята идея е същата,за целогодишно ползване.Платформа 3 редова,със среден подвижно изваждащ се ред 36 бр. коша общо обособяваща подвижен пчелин.
    2 редови ( 20 бр кошера) платформи за ранните паши по дерета ми се стуват оправдани когато ще се поне 2 бр.
    Ограниченията не са от категорията,идват от МПС-то което ще ги обслужва.МТ кални гуми,добри спирачки,бавни и блокажи за моя район са задължителни,като винаги трябва да се съобразява със влагата,щото много лошо лашка и зайграва.

    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Търся най-сполучливата платформа или ремарке за 24 кошера, без значение цената. Гледал съм на Добрич, на Ловеч и клиповете, които Матеев пусна тук във форума на едни полски разтегателни платформи. Последните като концепция ми харесаха най-много. Който знае за други идеи, да дава линкове или снимки. Събирам и полезни съвети за изработка на първата бройка. Най-важното изискване е макс.тегло до 3,5 т, което е граничното за нормален бус и свидетелство кат В. Засега ми се струва най-удачно кошерите ми целогодишно да стоят на тези платформи - има доста предимства.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Вместо да се инвестират средства в n-на брой платформи с ограничени на брой места за кошери разположени по надлъжните страни на платформите и празни по средата (или пък със средни редове изваждащи се със сложни механизми) , редица проблеми свързани с регистрацията и придвижването им, не е ли по добре тези средства да се инвестират в едно малко кранче, което да товари плътно каросерията на едно бусче и едно двуосно ремарке, товарещо и разтоварващо не ограничена бройка кошери?

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •