Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 106 от 144 ПърваПърва ... 65696104105106107108116 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,051 до 1,060 от общо 1434
  1. #1051
    Потребител
    Регистриран
    22.02.2017
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Русе
    Здравейте, днес поогледах всички кошери, работя със система ДБ (15 броя) повечето ми кошери са отводки. Подхраних ги от началото на септември около 10 дни със захарен сироп 1:1 вода-захар. Октомври ги третирах с лентички от пчеласки магазин южен гр. Русе тяхно производство. Зазимих най слабата отводка на 4 рамки. Днес положението беше: 3-4 семейства на 4-5 междурамия, всички други на 3-4, а най слабия зазимен на 2. Какво да правя? Как да им помогна?

  2. #1052
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от symp Виж публикацията
    Здравейте, днес поогледах всички кошери, работя със система ДБ (15 броя) повечето ми кошери са отводки. Подхраних ги от началото на септември около 10 дни със захарен сироп 1:1 вода-захар. Октомври ги третирах с лентички от пчеласки магазин южен гр. Русе тяхно производство. Зазимих най слабата отводка на 4 рамки. Днес положението беше: 3-4 семейства на 4-5 междурамия, всички други на 3-4, а най слабия зазимен на 2. Какво да правя? Как да им помогна?
    Сложи им върху рамките по един пакет твърда храна, завий ги с по един сизален чувал и им пусни мишипредпазителите.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #1053
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    'Що мислиш тъй? Какво им е на тези?
    Малко лични разсъждения и наблюдения, ако пилото е 40-50 килийки, не хо коментирам то няма да окаже почти никакво влияние на семейството. У фейса гледах снимки на пило 2/3 рутова рамка и ставаше дума за повече от една, това вече си е количество. Тук идва ред на времето а то ноември е с голями амплитуди(нощни ниски) , със слани за много райони(особено на голяма площ при мен, до река съм). Средата на ноември направих няколко обединения, само в един слаб имаше яйца, предполагам че пчелите после го почистват. Та според мен не са благоприятни условията за пило в ноември месец. Прашец малко, нектар малко, време зс доставки малко.
    П. П. А и зависи кой как си е свършил работата с акара, колкото и да е малко той ще се цели именно в това пило, тук само предполагам
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  4. #1054
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Тия октомврийските са като ремарке на МПСто ама ...
    Вече не съм сигурен Гога, да в теорията е така, но на практика май нещата се променят, особено тази година. Ремаркетата по-скоро ще са ноемврийските и декемврийските

  5. #1055
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Вече не съм сигурен Гога, да в теорията е така, но на практика май нещата се променят, особено тази година. Ремаркетата по-скоро ще са ноемврийските и декемврийските
    Ами може само да предполагаме и да разтягаме локуми.
    В старите книги е казано след 15 септември са нодоносени.Климата може и да се затопля ама на пчелина във гората старите ми майки приключиха с пилото средата на септември и в момента са по силни от тазгодишните роеви цепеняци на другия пчелин де се бяха разпищоли ли все едно не зима иде а пролет.

  6. #1056
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    ... на пчелина във гората старите ми майки приключиха с пилото средата на септември и в момента са по силни от тазгодишните роеви цепеняци на другия пчелин де се бяха разпищоли ли все едно не зима иде а пролет.
    А имаш ли наблюдения на кой пчелин майките приключват по-рано с пилото, сравнявайки млади с млади и стари със стари?

  7. #1057
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    А имаш ли наблюдения на кой пчелин майките приключват по-рано с пилото, сравнявайки млади с млади и стари със стари?
    Да в гората там е по студено и има един гаден вятър става някво течение там винаги приключват по рано с пилото.

  8. #1058
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Да в гората там е по студено и има един гаден вятър става някво течение там винаги приключват по рано с пилото.
    А дали не е защото са на сянка? Тази година бях засенчил пчелите със засенчваща мрежа (мисля, че беше с 90% засенчване). В началото на есента, преди да я махна, пчелите почти не летяха, въпреки, че беше слънчево. Още първите минути, след като я махнах, ситуацията се промени и летежа се засили в пъти...Сега си мисля, че трябваше да оставя няколко кошера засенчени за наблюдение...Може би и с пилото щяха да приключат по-рано, знам ли. Ще пробвам догодина!

  9. #1059
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    А дали не е защото са на сянка? Тази година бях засенчил пчелите със засенчваща мрежа (мисля, че беше с 90% засенчване). В началото на есента, преди да я махна, пчелите почти не летяха, въпреки, че беше слънчево. Още първите минути, след като я махнах, ситуацията се промени и летежа се засили в пъти...Сега си мисля, че трябваше да оставя няколко кошера засенчени за наблюдение...Може би и с пилото щяха да приключат по-рано, знам ли. Ще пробвам догодина!
    Не само два са ми на сянка има дървета но аз съм ги сложил на слънце.Просто е по студено по високо няма баш паша и до скоро имах конкуренция ама дигнага ръце и избягаха.

  10. #1060
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    При мен 50% от пчелина е на слънце, останалия на дебела сянка. Майките на 85-90% млади тазгодишни. В началото на октомври нямаше и излизащо пило. Бяха спрели тотал всички. Третирах тогава с ОК. Като изключим само няколкото късни отводки, които имаха малко запечатано пило...

 

 
Страница 106 от 144 ПърваПърва ... 65696104105106107108116 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •