Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 134 от 144 ПърваПърва ... 3484124132133134135136 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,331 до 1,340 от общо 1434
  1. #1331
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Ситуацията е наистина обезпокоителна и ако не се започнат сериозни научни изследвания за причините и не се приложат наистина обосновани мерки за отстраняането им положението ще се усложни и може да стане необратимо.
    Да видим какво ще покаже преброяването....
    Създаването на ГМО....., изсичането на горите .....,създаваната на техники , технологии, производства, практики ,които унищожават околната среда и климата. За какви изследвания говорим? И ако се направят, кой ще се съобрази с резултатите от тях(ако въобще излезат на светло)? Глобализацията ни убива, но не можем да я спрем. Климатичните промени, за които тук-там споменава Друмев,(а някои го взимат за подбив) са започнали отдавна, но са си предизвикани от нас самите. Клона е срязан до половина. Само трябва малко по-силен вятър и сме долу. Разбира се, в глобален мащаб, това няма да се случи в близките 1,2,3 години, но рано или късно ще се случи.

  2. #1332
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Последно 8 живи от 26, преди няколко дни, като беше топло, ги прегледах основно - 9 живи, един без майка, обединих го с един слаб, мед имаше много малко по питите, махнах по 2-3 пити и добавих такива с мед, надраскани с валячето, и им сложих отгоре по един плик с мед, друго повече не мога да им помогна....гледах ги до онзи ден носеха здраво прашец, надявам се да нямам повече жертви.

  3. #1333
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Това е повече и от мен.Илиев в кошерите на загиналите какво намери като запаси и пчели?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #1334
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    В умрелите кошери намерих набити пчели в празните килийки високо до горната рамка - умрели са от глад според мен, щом има набити пчели в питите....крайните пити имаха мед, но не са се преместили там, по средата питите бяха изядени на 100% почти....отделно, че семействата бяха слаби срещу зимата - по-слаби семейства не бях зазимявал....и няколко силни ми умряха още края на ноември след второто третиране с ОК, което много ме озадачи, явно съм ги предозирал с ОК, накапвах ги със спринцовката с по 50мг. от разтвора силните, и с по 40мг. средните и слабите, но няколко силни заминаха на кино - умрях от яд!!.....т.е. според мен пчелите са ми умрели от глад, вследствие на топлата есен, гледали са много пило - имаше пило по средата запечатано, а и аз не храня със зах.сироп от 4-5г., зазимявам ги с каквото са си събрали....но тази есен ще храня със гъст сироп задължително!!

  5. #1335
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    С ОК може да се третира при норми до 70 гр на литър. Имаше някъде публикация моя, но и от колеги във форумите. Подхранването с по-гъст захарен сироп е оправдано единствено, ако в непосредствена близост до пчелите има вода. Ако е така и сухата захар ще свърши същото. Иначе комбинация от 1:1 е избрана неслучайно. Просто тя се доближава най-много до състава на нектара, който пчелите внасят в семейството за обработка. Към настоящия момент не бих препоръчал на никой късното есенно подхранване със захарен сироп. Или пък източването на всичкия мед, и опита да се замести със сироп или инверт. Тази комбинация в едно с кумафоса, амитраз, флуметрина и т.н. би донесла само щети. Към настоящия климат подхранването със сироп би било ефективно, ако в август месец се влезе с 4, 5 рамки запечатано пило. Тъй като неведнъж ми се е случвало да намирам умрели от глад семейства, при наличието на дори 6 пълномедни рамки ДБ. Считам, че оставянето на повече от две крайни пълномедни рамки за презимуване е напълно излишно. И то въпросните рамки трябва да са на една рамка разстояние от стените на кошера. Иначе се преохлаждат, а може и да мухлясат. Ако в август се влезе с доста запечатано пило, има смисъл от подхранване, защото при приток на нектар пчелите ще направят медени венци. А яйцеснасянето на майката ще продължи. Ако няма опасност от нападения е най-добре медените венци да бъдат реализирани с помоща на въпросните излишни пълномедни рамки. Сега, дали ще се центрофужат и ще се изхранват на сироп, или ще се поставят директно върху рамките на семействата е въпрос на технология. Всичко това важи за мен, и не задължава с нищо останалите методи.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #1336
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    ...ако в непосредствена близост до пчелите има вода. Ако е така и сухата захар ще свърши същото...
    Аз още съм доста назад в знанията си за пчелите, та да питам - суха захар ще ядат, а кристализирал мед не - защо? Кристализиралия мед го намирам на кристали по дъното. Захарта пчелите я намират в хранилката, а крайните пити с мед са им трудни защо?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #1337
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Аз още съм доста назад в знанията си за пчелите, та да питам - суха захар ще ядат, а кристализирал мед не - защо? Кристализиралия мед го намирам на кристали по дъното. Захарта пчелите я намират в хранилката, а крайните пити с мед са им трудни защо?
    Малък кристал хапни,голям изхвърли/ДанчеДрумевски/.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #1338
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Аз още съм доста назад в знанията си за пчелите, та да питам - суха захар ще ядат, а кристализирал мед не - защо? Кристализиралия мед го намирам на кристали по дъното. Захарта пчелите я намират в хранилката, а крайните пити с мед са им трудни защо?
    Защото като пипнеш стените на кошера са студени, а като пипнеш подкапачната табла или горната част на рамките са топли. А и силата на семейството не е без значение.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #1339
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    А и силата на семейството не е без значение.
    Е това е най важното и вярното.Нацепиха си някой хора като ЖороКръста семействата в най не подходящото време,но това за мен е от Алчност и беззнание...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #1340
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Е това е най важното и вярното.Нацепиха си някой хора като ЖороКръста семействата в най не подходящото време,но това за мен е от Алчност и беззнание...
    Сламката в очите на другите виждаш, а гредата в з....затворените си очи не виждаш.

 

 
Страница 134 от 144 ПърваПърва ... 3484124132133134135136 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •