Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 132 от 144 ПърваПърва ... 3282122130131132133134142 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,311 до 1,320 от общо 1434
  1. #1311
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Това,последното което го споделяш с каква цел го правиш.Какъв е ефекта.

  2. #1312
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Това,последното което го споделяш с каква цел го правиш.Какъв е ефекта.
    Плацебо!!!
    Пчелите са нонстоп в контакт с прополиса.Даже и по телата имат филм.

  3. #1313
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията



    Малко странен въпрос чрез изпарение или воден разтвор... Показваш незнание как се третира с МК. Ми то си е и едното, и другото, направо две в едно.

    .
    Колега, повярвай ми не незнанието ми пречи, а напротив. И може и да ти мяза на едно и също, но не е. Щото да, и в твоето има вода, но не е като да накапваш или да пулверизираш пчелите с разтвор на мравчена и вода.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #1314
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,028
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Ха... Странното е,че не съм забелязал отклонения, при условия, че спазвам температурния режим да не третирам, ако температурата през деня е повече от 25 градуса, но... Но пък, едно време, когато третирах с амитраз с опушване, пчелите, понякога и целите семейства, излизаха през прелката навън и веднъж загубих две майки.


    Взимам от магазина домакински целулозни кърпички за почистване на маса. Режа ги на две, защото са много големи и половинката я слагам върху рамките възможно най-далеч от прелката. На силните семейства слагам върху кърпичката 25 милилитра 60% МК, на нуклеусите или по-слабите по 20 милилитра. След около две седмици повтарям същата процедура. За този период някои семейства успяват да обклеят кърпичките или пък да ги изядат почни наполовина, което пък не пречи да поемат обема от нови 25 милилитра МК. При спазването на ограничението от 25 градуса никога не съм имал загубена майка. Не бъркайте да слагате по-концентрирана киселина, тогава има опасност за майките и пилото, пък и за самите пчели. Разбира се от само себе си, че третирането с МК е възможно само тогава, когато все още прелките са отворени възможно най-широко и не сме ги стеснявали.
    Зададох въпроса за майките, тъй като съм работил 2-3 години с мравчена киселина - Фурмитом. Спазвах напълно указанията на производителя, но месец след третирането, се оказваше, че някои майки ги няма, а други просто са спрели да снасят и не пронасят повече. Така последния път ми се наложи да търся десетина майки, за да спасявам семейства, заради което се отказах от третирането с МК.

  5. #1315
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Зададох въпроса за майките, тъй като съм работил 2-3 години с мравчена киселина - Фурмитом. Спазвах напълно указанията на производителя, но месец след третирането, се оказваше, че някои майки ги няма, а други просто са спрели да снасят и не пронасят повече. Така последния път ми се наложи да търся десетина майки, за да спасявам семейства, заради което се отказах от третирането с МК.
    Понеже сме го обсъждали вече това, и на мен ми стана интересно. От моите проучвания се оказва, че между 5 и 10% от майките дават фира след третиране с мравчена. И това е в най-добрия случай. И понеже има колеги третиращи с накапване, които нямат проблеми, за това и попитах. И за да не бъда голословен ще дам един бонус на по-любопитните. Проблем при изпарението на мравчена киселина се получава, защото при повишаване на температурата тя се разпада на въглероден монооксид и вода. Въпросния газ се е използвал при геноцида срещу евреите. Освен мравчена интерес за нас пчеларите представляват и борната и млечната киселина. И двете са много добри инсектициди и фунгициди. Същите функции, но вече като алкалоиди притежават и огромен брой растения. Сред които пелина, бора,тютюна, картофите,доматите,змийско то мляко и т.н. още няколко стотин.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #1316
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Зададох въпроса за майките, тъй като съм работил 2-3 години с мравчена киселина - Фурмитом. Спазвах напълно указанията на производителя, но месец след третирането, се оказваше, че някои майки ги няма, а други просто са спрели да снасят и не пронасят повече. Така последния път ми се наложи да търся десетина майки, за да спасявам семейства, заради което се отказах от третирането с МК.
    Не знам човеко дали в кисеслната на Фурмитом няма и нещо "магическо". Аз се презастраховам,като си купувам МК директно от химическа лаборатория на 80%, след което я разреждам.

    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Понеже сме го обсъждали вече това, и на мен ми стана интересно. От моите проучвания се оказва, че между 5 и 10% от майките дават фира след третиране с мравчена. И това е в най-добрия случай. И понеже има колеги третиращи с накапване, които нямат проблеми, за това и попитах. И за да не бъда голословен ще дам един бонус на по-любопитните. Проблем при изпарението на мравчена киселина се получава, защото при повишаване на температурата тя се разпада на въглероден монооксид и вода. Въпросния газ се е използвал при геноцида срещу евреите. Освен мравчена интерес за нас пчеларите представляват и борната и млечната киселина. И двете са много добри инсектициди и фунгициди. Същите функции, но вече като алкалоиди притежават и огромен брой растения. Сред които пелина, бора,тютюна, картофите,доматите,змийско то мляко и т.н. още няколко стотин.
    Може ли някаква допълнителна информация за колегите, третиращи с накапвания! Аз лично, съм слагал мравчена киселина даже и в сиропа по милилитър на литър сироп, с цел да не вкисва и в действителност не е имало никакви проблеми. Но предпочитам лимонената киселина за тази цел, пак грам на литър сироп, също купена от лаборатория.

    Аз лично, до момента, не съм имал проблеми с майките след третиране с МК чрез изпарение, но спазвайки условията на прилагане.

    Въглеродният окис /оксид, монооксид - едно и също е/, трови човек и предизвиква смърт, пък какво остава за пчеличките. Това е всеизвестно. Виж, въглеродния двуокис е друга бира. В някои случаи е полезен даже и за човек, справка науката йога.

  7. #1317
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Днес беше супер топло и без вятър, та използвах и раздадох медени питки в целуфан по около 700-800гр. на оцелелите 13 от 26....силните имат много пило - влажно отгоре...капе....дано издържат този студ, който се задава след 3 дни.....обиколих леко така визуално из село да киризя каква е хавата - всичко е загинало на 90% - пчелини с по 40-50 кошера видях да се шматкат пчели пред няколко кошера - тотален мор ще бъде след този студ!!

  8. #1318
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,028
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Днес беше супер топло и без вятър, та използвах и раздадох медени питки в целуфан по около 700-800гр. на оцелелите 13 от 26....силните имат много пило - влажно отгоре...капе....дано издържат този студ, който се задава след 3 дни.....обиколих леко така визуално из село да киризя каква е хавата - всичко е загинало на 90% - пчелини с по 40-50 кошера видях да се шматкат пчели пред няколко кошера - тотален мор ще бъде след този студ!!
    Чак мор може и да не настъпи, но ще дръпнат назад, изхвърляки измръзналиото пило.

  9. #1319
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Колеги, вървете на пчелините да видите има ли хвъкнали капаци, че страшен вятър беше тази нощ....два капака ми бяха хвръкнали, единият естествено на най-силният ми кошер, и плата го нямаше....нищо, пчелите се свили на едно междурамие, други пчели не видях....направо умирам от мъка!!

  10. #1320
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,234
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Колеги, вървете на пчелините да видите има ли хвъкнали капаци, че страшен вятър беше тази нощ....два капака ми бяха хвръкнали, единият естествено на най-силният ми кошер, и плата го нямаше....нищо, пчелите се свили на едно междурамие, други пчели не видях....направо умирам от мъка!!
    Измисли някакъв начин да заскобваш капаците и си решаваш проблема с вятъра. Работата по отварянето се увеличава само с 2-3 секунди.

 

 
Страница 132 от 144 ПърваПърва ... 3282122130131132133134142 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •