Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 133 от 144 ПърваПърва ... 3383123131132133134135143 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,321 до 1,330 от общо 1434
  1. #1321
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    През седмицата пътувах по маршрута Търговище-Разград-Исперих-Близнаци, видях огромни блокове с добре развита рапица. Видях рапицата от снимката на Kuline. Колегите ще развият добре пчелата. В моето землище няма рапица, но от това пътуване установих, че в съседното землище има блок рапица добре развита на 2.3 км. от пчелина ми. Мед няма да извадя, но ще се развият пчелите за акацията. Пролетния преглед се очертава за края на март, времето в началото на месеца не е подходящо.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

  2. #1322
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Колега близо до Исперих се оплака от 80% смъртност, бая ще има да ги развива.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #1323
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Жалко за рапицата, щом няма кой да я опрашва ще става само за силаж за кравите. Земеделците ще търпят загуби, вместо 380- 400 кг. от декар ще падне на 160-180 кг. При този добив е със знак минус сметката им. Дано им просветне най-сетне, че без опрашители няма земеделие.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

  4. #1324
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Жалко за рапицата, щом няма кой да я опрашва ще става само за силаж за кравите. Земеделците ще търпят загуби, вместо 380- 400 кг. от декар ще падне на 160-180 кг. При този добив е със знак минус сметката им. Дано им просветне най-сетне, че без опрашители няма земеделие.
    Тъй де, докато не им се отрази, няма да им дойде на ума, че сами си режат клона. Само дано не е много късно.

  5. #1325
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    214
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Жалко за рапицата, щом няма кой да я опрашва ще става само за силаж за кравите. Земеделците ще търпят загуби, вместо 380- 400 кг. от декар ще падне на 160-180 кг. При този добив е със знак минус сметката им. Дано им просветне най-сетне, че без опрашители няма земеделие.
    Не е точно така. Специално за рапицата с опрашване вдига добива с 20-25% максимум, което разбира се при днешните икономически реалности съвсем не е малко.
    Между другото системата за известяване работи. Преди малко получих смс-и за пръскане на 5.03
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  6. #1326
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,232
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    При мен, единия от арендаторите, години наред, на едни и същи блокове, сее само царевица. Няма такава практика, като сеитбообръщение. Тори,пръска, тори,пръска. Какво като, системата за известяване работи добре?

  7. #1327
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Колега близо до Исперих се оплака от 80% смъртност, бая ще има да ги развива.
    Пчелар от Русенско се оплаква , че е загубил всичките си общо 280 кошера на два пчелина. Лично на мен ми е много любопитно да се установи истинската причина и да я разберем. Едно от предположенията, е че може да е от пръскания по слънчогледа.

  8. #1328
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Пчелар от Русенско се оплаква , че е загубил всичките си общо 280 кошера на два пчелина. Лично на мен ми е много любопитно да се установи истинската причина и да я разберем. Едно от предположенията, е че може да е от пръскания по слънчогледа.
    до сега само от 4-5 човека с които съм разговарял лично загубите са над 1000 семейства... дори не броя останалите за които са ми казали, и които са загубили между 30 и 100 семейства или от 50% до 90 % от пчелините си ... изобщо положението е трагично... а и мнозина продължават да крият колко са загубили за да не им паднел авторитета пред останалите или били по програми....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  9. #1329
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    до сега само от 4-5 човека с които съм разговарял лично загубите са над 1000 семейства... дори не броя останалите за които са ми казали, и които са загубили между 30 и 100 семейства или от 50% до 90 % от пчелините си ... изобщо положението е трагично... а и мнозина продължават да крият колко са загубили за да не им паднел авторитета пред останалите или били по програми....

    Не е важно колко са им загинали,а какво пише на Артията/ДанчеДрумевски/.Тая година 50 запасни майки,до година 105/Бълг.пчеларска поговорка/.А за по догодина може и да не сме живи...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #1330
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    до сега само от 4-5 човека с които съм разговарял лично загубите са над 1000 семейства... дори не броя останалите за които са ми казали, и които са загубили между 30 и 100 семейства или от 50% до 90 % от пчелините си ... изобщо положението е трагично... а и мнозина продължават да крият колко са загубили за да не им паднел авторитета пред останалите или били по програми....
    Ситуацията е наистина обезпокоителна и ако не се започнат сериозни научни изследвания за причините и не се приложат наистина обосновани мерки за отстраняането им положението ще се усложни и може да стане необратимо.
    Да видим какво ще покаже преброяването....
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 133 от 144 ПърваПърва ... 3383123131132133134135143 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •