Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 131 от 144 ПърваПърва ... 3181121129130131132133141 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,301 до 1,310 от общо 1434
  1. #1301
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Заради възрастовия баланс в кошера...
    Продължаваш с номерата! Сега да не впрягам и други особи, които само те, те разбират, че ще излезе пак нещо си ... Какво шикалкавиш, кажи, че тровенето ти е проблема - така знам от теб. Виж, престани да се правиш на ма`стор. Майстора се шегува, но и съветва, а ти...

  2. #1302
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Кажи, да знаят всички, защо не се роят.

    Ти пък... Ми де да знам. Явно противороевите мерки работят. Редовно рамки с основи за градеж и строителни през май и юни. Като продължавам с градежа даже и след слънчогледа, например последното лято след слънчогледа ми изградиха по цели две рамки масово, а някои и по четири. На повечето мрежести дъна и прашецоуловители, махане крилете на майките, където тръгнат маточници, изрязване на първите маточници и оставяне само на най-големите, махане на пило от силните и го давам на слабите, две поредни години продавах пило по около 4 рамки от силните. Но въпреки всички тези мерки, имам чувството, че когато тръгнат да залагат маточници, обикновено е за самосмята, е, от тях произвеждам новите майки. Плюс това, на два пъти ми умираха по 70% от семействата. По принцип майките ми се сменят всяка година на 75-85%, а тези стари майки с изрязани криле, които не ги сменят, ги оставям. Точно това семейство от снимката е с майка с изрязани криле още през май 2020 г., като от него съм извадил три магазина и отделно плодника след слънчогледа.

  3. #1303
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    ...Ноземата и акарите не прощават, когато са в комбинация. Поне при мен ги няма, нали им намерих цаката и ги махам без скъпи химикали.
    Ще споделиш ли как по-точно го правиш? (Извини ме, ако вече си го направил и не съм го видял...)

  4. #1304
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Ти пък... Ми де да знам. Явно противороевите мерки работят. Редовно рамки с основи за градеж и строителни през май и юни. Като продължавам с градежа даже и след слънчогледа, например последното лято след слънчогледа ми изградиха по цели две рамки масово, а някои и по четири. На повечето мрежести дъна и прашецоуловители, махане крилете на майките, където тръгнат маточници, изрязване на първите маточници и оставяне само на най-големите, махане на пило от силните и го давам на слабите, две поредни години продавах пило по около 4 рамки от силните. Но въпреки всички тези мерки, имам чувството, че когато тръгнат да залагат маточници, обикновено е за самосмята, е, от тях произвеждам новите майки. Плюс това, на два пъти ми умираха по 70% от семействата. По принцип майките ми се сменят всяка година на 75-85%, а тези стари майки с изрязани криле, които не ги сменят, ги оставям. Точно това семейство от снимката е с майка с изрязани криле още през май 2020 г., като от него съм извадил три магазина и отделно плодника след слънчогледа.
    Благодаря за отговора, но цитата ти не беше правилен!

  5. #1305
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Ще споделиш ли как по-точно го правиш? (Извини ме, ако вече си го направил и не съм го видял...)

    Много просто. Писал съм го и друг път. Акарите са най-малкия ми проблем. Мравчена киселина, задължително 60% и не повече, на два пъти в края на август или септември, след което през октомври или ноември на два пъти оксалова, но задължително не с накапване, а с пулверизатор по рецептата на Скутелатор. Пролетно време, в края на март или в началото на април, зависи от климата, още едно третиране с оксалова и през останалата част от годината на третирам. Нозематозата, хм... Нозематозата се оказа, че се влияе доста добре от руския препарат КАС 81, кой си варя сам. Пелинът и боровите връхчета са общодостъпни и се събират за отрицателно време. КАС 81 го давам само при есеното подхранване четири пъти през две седмици заедно с грам лимонова киселина на литър сироп. Не бъркайте да го давате пролетно време, защото действа много по-силно от Стартовит и ще ги гоните с роеловките, за което никак не се майтапя. Ако пък някое семейство загине от нозематоза, това също не е проблем, защото този ген просто отпада и в този кошер настанявам ген от семейство, което е устойчиво, т.е. провеждам някаква селекция.

  6. #1306
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Много работа си е това за да не ти се роят.Това с рязането на крилете него разбирам и още продължавам да питам за него.
    Странното е,че и аз бях на тая смъртно няколко години,а сега съм само с 4 семейства смъртност/то па ако това е семейство/.
    Септември много рой излезе по нашия край и малко колеги се усетиха.Аз даже мислех,че отново ще имам 70-80%.Хубавото,че не познавам за сега,но има месец време....
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #1307
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Много просто. Писал съм го и друг път. Акарите са най-малкия ми проблем. Мравчена киселина, задължително 60% и не повече, на два пъти в края на август или септември, след което през октомври или ноември на два пъти оксалова, но задължително не с накапване, а с пулверизатор по рецептата на Скутелатор. Пролетно време, в края на март или в началото на април, зависи от климата, още едно третиране с оксалова и през останалата част от годината на третирам. Нозематозата, хм... Нозематозата се оказа, че се влияе доста добре от руския препарат КАС 81, кой си варя сам. Пелинът и боровите връхчета са общодостъпни и се събират за отрицателно време. КАС 81 го давам само при есеното подхранване четири пъти през две седмици заедно с грам лимонова киселина на литър сироп. Не бъркайте да го давате пролетно време, защото действа много по-силно от Стартовит и ще ги гоните с роеловките, за което никак не се майтапя. Ако пък някое семейство загине от нозематоза, това също не е проблем, защото този ген просто отпада и в този кошер настанявам ген от семейство, което е устойчиво, т.е. провеждам някаква селекция.
    При третирането с мравчена киселина, забелязваш ли отклонения в поведението на майките?

  8. #1308
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    При третирането с мравчена киселина, забелязваш ли отклонения в поведението на майките?
    И, ако може едно не маловажно пояснение как се внася тая мравчена в кошера? Чрез изпарение или посредством воден разтвор?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #1309
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    При третирането с мравчена киселина, забелязваш ли отклонения в поведението на майките?
    Ха... Странното е,че не съм забелязал отклонения, при условия, че спазвам температурния режим да не третирам, ако температурата през деня е повече от 25 градуса, но... Но пък, едно време, когато третирах с амитраз с опушване, пчелите, понякога и целите семейства, излизаха през прелката навън и веднъж загубих две майки.

    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    И, ако може едно не маловажно пояснение как се внася тая мравчена в кошера? Чрез изпарение или посредством воден разтвор?
    Малко странен въпрос чрез изпарение или воден разтвор... Показваш незнание как се третира с МК. Ми то си е и едното, и другото, направо две в едно.

    Взимам от магазина домакински целулозни кърпички за почистване на маса. Режа ги на две, защото са много големи и половинката я слагам върху рамките възможно най-далеч от прелката. На силните семейства слагам върху кърпичката 25 милилитра 60% МК, на нуклеусите или по-слабите по 20 милилитра. След около две седмици повтарям същата процедура. За този период някои семейства успяват да обклеят кърпичките или пък да ги изядат почни наполовина, което пък не пречи да поемат обема от нови 25 милилитра МК. При спазването на ограничението от 25 градуса никога не съм имал загубена майка. Не бъркайте да слагате по-концентрирана киселина, тогава има опасност за майките и пилото, пък и за самите пчели. Разбира се от само себе си, че третирането с МК е възможно само тогава, когато все още прелките са отворени възможно най-широко и не сме ги стеснявали.

  10. #1310
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Забравих да спомена и нещо важно, което процедирам при есенното подхранване.

    Взимам едно двулитрово пластмасово шише. Взимам и пчелен клей. Накъсвам, нарязвам, надробявам на малки парченца клея в количество 250-300 грама. Цялото това количество клей го слагам в шишето и наливам вода. Така клеят си стои във водата 24 часа. На другия ден, като правя сироп за есенно подхранване наливам цялото количество от получения разтвор в заготовката на сипора, след което, без да вадя парченцата клей от шишето, отново наливам вода. И същата процедура я повтарям и на другия ден. Това, с първоначалното количество надробен клей, може да се прави около седмица и половина, докато водата спре да се оцветява от клейя. След това правя нова партида с клей.
    Посоченото двулитрово количество на разтвор от клей го ползвам за около 50 литра сироп.

 

 
Страница 131 от 144 ПърваПърва ... 3181121129130131132133141 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •