Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 107 от 144 ПърваПърва ... 75797105106107108109117 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,061 до 1,070 от общо 1434
  1. #1061
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ами може само да предполагаме и да разтягаме локуми.
    В старите книги е казано след 15 септември са нодоносени..
    Ееее,Гошка,те старите книги,а и новите,са преписвани.Това ,15 септември е съветска технология за зимуване в зимовник......целта на таз дата е до началото на октомври,новоизлюпената пчела да се облети-демек да се изходи.Защото в зимовника,изхождането е в или на предната страна на кошера.....А нашите,зимувайки на открито,имат възможност за облитане.

    Не малка част от моите,през септември-октомври подготвят зимната пчела.........и определено,не са "ремаркета" и аз не съм мазохист...

  2. #1062
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Ееее,Гошка,те старите книги,а и новите,са преписвани.Това ,15 септември е съветска технология за зимуване в зимовник......целта на таз дата е до началото на октомври,новоизлюпената пчела да се облети-демек да се изходи.Защото в зимовника,изхождането е в или на предната страна на кошера.....А нашите,зимувайки на открито,имат възможност за облитане.

    Не малка част от моите,през септември-октомври подготвят зимната пчела.........и определено,не са "ремаркета" и аз не съм мазохист...
    Като се говори за зимовници и за съветски технологии, трябва да се има предвид за какъв климат става въпрос. Ако не дай си боже в един момент попаднем в такава зима каквато е там, не само пчели няма да останат, но и кошерите няма да ги има. То това тук при нас зима ли е? Вече е декември, а нашите още прашец вкарват.

  3. #1063
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Като се говори за зимовници и за съветски технологии, трябва да се има предвид за какъв климат става въпрос. Ако не дай си боже в един момент попаднем в такава зима каквато е там, не само пчели няма да останат, но и кошерите няма да ги има. То това тук при нас зима ли е? Вече е декември, а нашите още прашец вкарват.
    Каквато и зима да дойде,дори и да започне в началото на октомври до април,пак през тез 6 месеца ще има време,позволяващо изхождане извън кошера...още повече,че дебелия сняг варди завет и задържа топлината.А в зимовника,изхождането е само в или на кошера..

  4. #1064
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Каквато и зима да дойде,дори и да започне в началото на октомври до април,пак през тез 6 месеца ще има време,позволяващо изхождане извън кошера...още повече,че дебелия сняг варди завет и задържа топлината.А в зимовника,изхождането е само в или на кошера..
    На руските пчели аустпуха им е по- голям.Но в Канада си гледат и италианки а те са по вталени.В зимовниците особено модерните с климатици бая по малко ядът от колкото на вън.Но на вън в Сибир им слагат двуметрови дъски да ги намерят напролет.Та Мастер както каза снега ги топли.
    По мое скромно мнение късното пило не е добро ни за пчелите ни за пилото що в райони де няма зима пчелите влизат в неактивно състояние ако на вън няма прашец а не че е студено.
    Мое си мнение де, хипотеза .

  5. #1065
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    В зимовниците особено модерните с климатици бая по малко ядът от колкото на вън..
    Гошка,говорим за първото облитане(изхождане) на новоизлюпените пчели,което се случва десетина дена след излюпването на пчелата.В/У това акцентират братушките.Затова споменават 15 септември,като краен срок за последните новоизлюпени,за да могат до началото на октомври да се изходят и хоп в зимовника.ДЕМЕК,ако новите пчели се изходят преди вкарването в зимника,те не се считат за "ремаркета",А неуспелите с изхождането,се изхождат вътре до месец и,ако са повечко.....

  6. #1066
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Гошка,говорим за първото облитане(изхождане) на новоизлюпените пчели,което се случва десетина дена след излюпването на пчелата.В/У това акцентират братушките.Затова споменават 15 септември,като краен срок за последните новоизлюпени,за да могат до началото на октомври да се изходят и хоп в зимовника.ДЕМЕК,ако новите пчели се изходят преди вкарването в зимника,те не се считат за "ремаркета",А неуспелите с изхождането,се изхождат вътре до месец и,ако са повечко.....
    Погледнато от този ъгъл е така няма две мнения по въпроса.
    Просто не го разгледах така въпроса, миналата година се бях вманиачил в дългоживите и много четох по въороса.Това пчелите са много интересни създания нещо като медузите ако ги разрежеш на две стават на две а има вид който е безсмъртен ако ги стресираш минават в 1 фаза тоест дете и пак на ново си стареят.Хитро.

  7. #1067
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    ...миналата година се бях вманиачил в дългоживите и много четох по въороса...
    Сериозна дискусия имаше, която опитвах да следя. Та по спомени, изводите бяха, че щом има прашец - грижи няма. В тази връзка, аз съм спокоен за тазгодишните септемврийски и октомврийски пчели, тъй като в началото на Ноември продължаваха да си внасят прашец. Даже мисля ще точно с тях ще зимуваме,а не с августовските

  8. #1068
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Сериозна дискусия имаше, която опитвах да следя. Та по спомени, изводите бяха, че щом има прашец - грижи няма. В тази връзка, аз съм спокоен за тазгодишните септемврийски и октомврийски пчели, тъй като в началото на Ноември продължаваха да си внасят прашец. Даже мисля ще точно с тях ще зимуваме,а не с августовските
    А бе и ти си прав, ама не е баш така
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  9. #1069
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Сериозна дискусия имаше, която опитвах да следя. Та по спомени, изводите бяха, че щом има прашец - грижи няма. В тази връзка, аз съм спокоен за тазгодишните септемврийски и октомврийски пчели, тъй като в началото на Ноември продължаваха да си внасят прашец. Даже мисля ще точно с тях ще зимуваме,а не с августовските
    Не е само прашеца макар, че е жизненоважен.
    Перка има таблици с едни ора де са точкували пчелите на есен бая са си поиграли и долу горе са казали.Сега ако ме питаш дали са яли прашец дорде са ги точковали ,, не знам,,.

  10. #1070
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Има и един удивителен факт при тия де са проучвали зимните или дългоживите.
    Ако от кошера дърпаш постоянно запечатаното пило ако липсва и има само отворено, кърмачките живеят много дълго и си произвеждат млечице.
    Та може и да има нещо вярно в теорията на Слави 13 ,че запечатаното пило не влияе добре на продължителността на живот на пчелите.

 

 
Страница 107 от 144 ПърваПърва ... 75797105106107108109117 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •