Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 101 от 144 ПърваПърва ... 519199100101102103111 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,001 до 1,010 от общо 1434
  1. #1001
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Като се има предвид какво беше лятото и липсата на паша е логично да са слаби семействата. Но 4-5 рамки с пчели не са малко, които да изкарат зимата и да тръгнат добре. Ако имат храна и се помогне малко ще са ОК/не е оксалова/.
    Дончев, не знам дали е така, при мен е така малко са по слаби в сравнение с миналата година, тогава спряха яйцеснасянето още септември(предпочитан от мен вариант), тази година гледаха и октомври пило(е не всички де) . Преди няколко дни видях снимки на семейства на колега, от моя район, еми моите са така края на март или средата на април. Да се чудиш от район ли е от пчели или пчелар, породи ли е, раси ли е.
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  2. #1002
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Дончев, не знам дали е така, при мен е така малко са по слаби в сравнение с миналата година, тогава спряха яйцеснасянето още септември(предпочитан от мен вариант), тази година гледаха и октомври пило(е не всички де) . Преди няколко дни видях снимки на семейства на колега, от моя район, еми моите са така края на март или средата на април. Да се чудиш от район ли е от пчели или пчелар, породи ли е, раси ли е.
    Всичко взето заедно, като малко се изключат породи и раси. Защо? Защото малко се преекспонира малко с този материал. Зашо? Ами някои не могат да различават пчела от търтей, а породи, раси, гени и какви ли не материи спрягат с които и професорите трудно жонглират.

  3. #1003
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Всичко взето заедно, като малко се изключат породи и раси. Защо? Защото малко се преекспонира малко с този материал. Зашо? Ами някои не могат да различават пчела от търтей, а породи, раси, гени и какви ли не материи спрягат, с които и професорите трудно жонглират.
    То както казва чичо Гошо,"комлекс от фактори", но и расовата принадлежност си има своето влияние стига да не се съди за нея по цвета де. Не крия, че освен нашите сивушки, последните 3 години работя и сдруги пчели, еми има разлики, не големи, но специално като време на спиране на яйце снасянето е около месец разликата, като количество на пчели влизащи в зимата също. Това при сравнително едни и същи начини на работа . Медодобив не коментирам той е функция на района и пчеларя.
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  4. #1004
    Наблюдател
    Регистриран
    10.11.2013
    Мнения
    29
    При положение, че пчелата от юли зимува успешно, защо 90% смятат че лятото / в частност август и септември / са виновни за слабите семейства?

    ПС: Този въпрос го зададох като коментар в една от ФБ групите ... нямаше отговор
    System network ...

  5. #1005
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от isoto Виж публикацията
    При положение, че пчелата от юли зимува успешно, защо 90% смятат че лятото / в частност август и септември / са виновни за слабите семейства?

    ПС: Този въпрос го зададох като коментар в една от ФБ групите ... нямаше отговор
    Я, дай малко по подробно въпроса, че ми е малко поне двусмислено
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  6. #1006
    Наблюдател
    Регистриран
    10.11.2013
    Мнения
    29
    Имам късни отводки, създадени началото на август / първата половина / само на летяща пчела. Пчелите са си все още там, няма подмор, средно 5-6 междурамия. Та при положение, че отводките са на 5-6 междурамия / и то само на летяща пчела /, дали август и септември са някаква причина за слабите семейства ?
    System network ...

  7. #1007
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от isoto Виж публикацията
    Имам късни отводки, създадени началото на август / първата половина / само на летяща пчела. Пчелите са си все още там, няма подмор, средно 5-6 междурамия. Та при положение, че отводките са на 5-6 междурамия / и то само на летяща пчела /, дали август и септември са някаква причина за слабите семейства ?

    Едва ли са същите. През това време са се заменили с нови.

  8. #1008
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от isoto Виж публикацията
    Имам късни отводки, създадени началото на август / първата половина / само на летяща пчела. Пчелите са си все още там, няма подмор, средно 5-6 междурамия. Та при положение, че отводките са на 5-6 междурамия / и то само на летяща пчела /, дали август и септември са някаква причина за слабите семейства ?
    Искаш да кажеш че не са гледали пило изобщо така ли, или си маркирал пчели.
    П. П. Дончев пак е минал с лев мигач
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  9. #1009
    Наблюдател
    Регистриран
    10.11.2013
    Мнения
    29
    Може да сте прав, а може и да не сте ... Едната отводка е правена на 28 август ... Преди време, като почнах с пчелите имах само отводки. Нямах за цел да вадя мед. Та една от тях, поради липса на място се "самозаземи" ... в началото на август. Пролетта беше на 7-8 междурамия. Та от тогава ме мъчеше този въпрос ..
    System network ...

  10. #1010
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от isoto Виж публикацията
    Преди време, като почнах с пчелите имах само отводки.
    Колко време е това "преди"?

 

 
Страница 101 от 144 ПърваПърва ... 519199100101102103111 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •