Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 142 от 144 ПърваПърва ... 4292132140141142143144 ПоследнаПоследна
Резултати от 1,411 до 1,420 от общо 1434
  1. #1411
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Наскоро, някъде прочетох:
    "...двата големи врага на пчелите- Varroa destructor и Homo sapiens..."
    Аз лично, бих поставил Разумния човек, на първо място.
    Не е нито едното, нито другото. Преди години изобщо не ни притесняваше акара. Слагахме някакви си ленти и кой сложил, кой не, бучеше от пчели. И тогава човека е бил около тях както и сега. Пречи им малко, но не вярвам чак толкова. Причината е друга. Работя върху нея и имам някакви резултати, но лошото, че мерака ми за отглеждане на пчели преминава и може и да не получа резултата който търся. Но както и да е, друг ще го открие.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  2. #1412
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    В Двемогилско обвиняват за високата смъртност арендаторите, които са пръскали есента с отрови и пчелите са внесли натровен прашец есента в кошерите. Най-интересното е, че няма и оси, осите са измрели тотално, онзи ден видях една оса за цяр дет се вика, а есента беше пълно с оси, влизаха в кошерите с 200 както казва Баце, а сега няма кьорава оса.

  3. #1413
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    В Двемогилско обвиняват за високата смъртност арендаторите, които са пръскали есента с отрови и пчелите са внесли натровен прашец есента в кошерите. Най-интересното е, че няма и оси, осите са измрели тотално, онзи ден видях една оса за цяр дет се вика, а есента беше пълно с оси, влизаха в кошерите с 200 както казва Баце, а сега няма кьорава оса.
    И при мен е същото оси няма, арендаторите пръскаха масово с глифузат и други препарати за бурени и какво ли не, мога да ти пратя снимка, беше грозна картинка всичко умряло Около мен голяма смъртност има колеги със 100% смъртност а при мен 2 жертви и то по моя вина. Имаше чудовищна инавазия на акар есента, аз направих 11 третирания за да ги спася. Колегите с 3 третирания масово обвиняват аренадаторите за това и казват, че пчелите са внесли натровен прашец. Има проблем и при мен, сеснта 10 броя майки фира и 15 броя кошери залчих, сега още 6 броя без майка, предполагам или е от пръсканията или от вируси от акара. Но всичко друго е добре. Добре че имам винаги запасни майки и веднага оправих нещата. Проблемите на пчеларството са много и се иска сериозно наблюдение на пчелина.
    Този пост е редактиран от Nik_m; 17.03.2023 в 14:41.

  4. #1414
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Не е нито едното, нито другото. Преди години изобщо не ни притесняваше акара. Слагахме някакви си ленти и кой сложил, кой не, бучеше от пчели. И тогава човека е бил около тях както и сега. Пречи им малко, но не вярвам чак толкова. Причината е друга. Работя върху нея и имам някакви резултати, но лошото, че мерака ми за отглеждане на пчели преминава и може и да не получа резултата който търся. Но както и да е, друг ще го открие.
    Разбирам. Трябваше де се изразя по-конкретно(нали днес се въртим около конкретиката).
    Исках да изтъкна влиянието на човека в глобален мащаб. Пряко, или непряко, за заличаването на малко видове ли е допринесъл...

  5. #1415
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Разбирам. Трябваше де се изразя по-конкретно(нали днес се въртим около конкретиката).
    Исках да изтъкна влиянието на човека в глобален мащаб. Пряко, или непряко, за заличаването на малко видове ли е допринесъл...
    Хомо хомини лупус – човек за човека е вълк.

  6. #1416
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Аз друго се сетих, покрай мен има земеделска земя, но тук по някаква причина не сеят рапица. Дали пък рапицата и начина на работа на арендатора не оказват влияние върху това. Тук гледам се пръска основно пролеттно време. Есен никой не го прави това. Есента или остават полето за пролет или орат и сеят. Сее се основно слънчоглед, жито и царевица. Като ротацията е основно жито слънчоглед или жито - царевица. Даже се чудя как успяват, нали циклите трябва да включват уж нещо различно за позасилване на почвата. Ама явно дрънки.

  7. #1417
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Аз друго се сетих, покрай мен има земеделска земя, но тук по някаква причина не сеят рапица. Дали пък рапицата и начина на работа на арендатора не оказват влияние върху това. Тук гледам се пръска основно пролеттно време. Есен никой не го прави това. Есента или остават полето за пролет или орат и сеят. Сее се основно слънчоглед, жито и царевица. Като ротацията е основно жито слънчоглед или жито - царевица. Даже се чудя как успяват, нали циклите трябва да включват уж нещо различно за позасилване на почвата. Ама явно дрънки.
    От няколко години насам, при повечето култури, предсеидбено, полетата се пръскат с препарати на основата на глифозат. Отделно семената също се третират... И ако не се намират, или се намират минимални остатъци в меда, това не значи, че не се отразяват на самите пчели. Сеитбообращенията отдавна не се спазват, набляга се на химия и ГМО-култури...

  8. #1418
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Със сигурност оказва влияние, трябва да се чете. Сега като написах първата статия на която попаднах много ме изненада. Тя казва че отглеждането на слънчоглед помага за по-малката опаразитеност от вароа..

    https://beyondpesticides.org/dailyne...mite-problems/

  9. #1419
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Със сигурност оказва влияние, трябва да се чете. Сега като написах първата статия на която попаднах много ме изненада. Тя казва че отглеждането на слънчоглед помага за по-малката опаразитеност от вароа..

    https://beyondpesticides.org/dailyne...mite-problems/
    Май има нещо вярно лично аз съм се чудил защо толкова много пчелари говорят против слънчогледа тежка паша бил и не знам си какви други самовнушения

  10. #1420
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Май има нещо вярно лично аз съм се чудил защо толкова много пчелари говорят против слънчогледа тежка паша бил и не знам си какви други самовнушения
    При мен засега 5 години само слънчоглед съм събирал, не виждам да има проблем. Миналата година за първи път имах силни семейства и времето беше добро, та успях да хвана акацията, което си беше голям кеф. Тази година не съм сигурен От края на октомври не съм ги отварял. Само края на Февруари им дадох по половин килограм суха храна, че ми беше лесно. Но тази седмица ще ходя и ще направя няколко манипулации на куп, най-основното е да обърна някоя рамка, ако са силни семействата и да им сложа ленти. Дават го и много хубаво време и сега е цъфтежа на ябълките и на всичките дървета, може и някоя основа да сложа. Но на слабите семействата, нищо няма да правя, най много да ги посвия леко.

 

 
Страница 142 от 144 ПърваПърва ... 4292132140141142143144 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •