Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 144 ПърваПърва ... 311121314152363113 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 1434
  1. #121
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Диян Димитров Виж публикацията
    При моя модел подпокривните табли си оправдават името. Намират се под покрива / капака / и той ги скрива напълно, нямат досег с атмосферните условия.
    Бях само за няколко минути на компютъра и нямаше как да ти отговоря.
    При мен се скриват под капака и директно или странично няма как да ги вали, а капака е с 1см(отвсяка страна) по-голям от подпокривната. Идеята е цялата влага да излиза през PVC отворите и после през страничните дупки(с мрежата), но директно никога да не духа в кошера. Че идеята работи идеално, но явно няма да мина без боядисване. Вътре около хранилката няма мухъл и е абсолютно сухо, а нали все пак целта е в кошера да няма влага.

    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    Хранилката колко литра събира.
    Малко над 2 литра.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #122
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    От къде си ги купувал и цена.

  3. #123
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Не само хранилките хващат окото.Ако имам такъв проблем ,бих увеличил вентилацията.1 отделяне на капака около 10мм. над страниците на таванката.2 сваляне на капака на хранилката и поставяне на ,примерно вълнен плат.Незнам колко рамки има вътре и дали входа не е тесен ,но може би има мрежесто дъно.

  4. #124
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Не само хранилките хващат окото.Ако имам такъв проблем ,бих увеличил вентилацията.1 отделяне на капака около 10мм. над страниците на таванката.2 сваляне на капака на хранилката и поставяне на ,примерно вълнен плат.Незнам колко рамки има вътре и дали входа не е тесен ,но може би има мрежесто дъно.
    Аз пък бих направил обратното:
    1. Да добавя дълбоко дъно.
    2. Да затворя мрежата (ако има) и да огранича входа на макс.
    3. Да махна излишните рамки без пчелно покритие.
    4. Да запуша всички мрежести отвори в таблата с изключение на един.
    5. Да сложа изолационен материал в таблата и под капака. По възможност и около плодника.
    6. Да заменя капака на хранилката с плат (тук съм съгласен). Но доколкото виждам конденза от капака на хранилката пада в нея а не в кошера, така че може и без това.

    Това бих направил при сегашните климатични условия (от последните 15 дена). От 12 дена външната влага е над 100%.
    При други климатични условия естествено друго.
    Винаги може по-добре.

  5. #125
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Да му мисли Дамянов.Дай и другата версия ,че виж какво лято дават руснаците по нова година.

  6. #126
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Ха ха. Ами другата версия е точно обратната. Когато падне влагата под 75% - отваряш дъното и горните отвори или горната прелка да става движение на въздуха и да се изсуши малко кошера, че много вода нагълтаха насекомите.
    Те руснаците много се ошашавиха, преди 2 дена даваха на 4 януари при мен от -11 до -7 а днеска гледам за 4 януари от +6 до +15 градуса. Несериозно ми се струва това gismeteo.ru Може от падащите цени на петрола да е
    Винаги може по-добре.

  7. #127
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Не че не си прав ,но можеше поне да видиш кошерите.Аз горни прелки и отвори не видях.

  8. #128
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Не че не си прав ,но можеше поне да видиш кошерите.Аз горни прелки и отвори не видях.
    А видях ги много добре, моите са почти същите с малки разлики. За горната прелка го казах по принцип, някои имат други не затова. Преди няколко дена един колега сподели, че дупките на горните отвори са ги клеясали и логично.
    При плиткото дъно на ДБ при тази влага ми се струва голяма вероятността за мухлясали крайни рамки. А ако има и отворен мед ще стане лошо.
    Половината ми магазинни рамки са навън под един навес на комин и след 12 дена на 100% влажност ги погледнах. Започнал е лек мухъл по ръба на килийките.
    Доказано е, че при влажност 90% след 4-тия ден питите започват да мухлясват. Не знам дали пчелите го знаят това, но през тези 12 дена в кошерите се държи влага малко под 90%! Какво ли им струва обаче това на пчелите....
    Винаги може по-добре.

  9. #129
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    От къде си ги купувал и цена.
    Хранилките ги взех от Бий Хаус-Варна. ЗПЗ ул.Перла, База Нова, корабчето, преди Еконт, срещу Янко Костов(ако ти говори нещо), срещу ИТТ(крепежите). Ето линк към сайта им -> ЛИНК
    Към 4.80лв бяха с прозрачен капак(имам бележки, но не помня в коя папка са), а с непрозрачен малко по-евтини. Взех малко просто да видя дали ще стават и не съм се интересувал от цената.
    Много е дразнещо, че трябва да махаш капака и да му търсиш място като наливаш, а се чупи лесно(пластмаса все пак). Ако кошера има по-голям наклон, то сиропа се събира в единя край на хранилката и пчелите няма как да го вземат докрай, докато не падне поне малко конденз в сиропа.
    Цената не ми харесва и ще трябва да намеря по-добра или ще правя някаква друга хранилка, а може и да поръчам на една фирма да ми изработи 500-1000бр. 2л за 5лв нещо куца, а и ако е към 10л ще е по-добре и цената ще е с 1-2лв повече.

    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Не само хранилките хващат окото.Ако имам такъв проблем ,бих увеличил вентилацията.1 отделяне на капака около 10мм. над страниците на таванката.2 сваляне на капака на хранилката и поставяне на ,примерно вълнен плат.Незнам колко рамки има вътре и дали входа не е тесен ,но може би има мрежесто дъно.
    Влага вътре в кошера няма, а отвън има мухъл, защото цялата влага се събира по външната страна на подпокривната. Извинявам се, явно не съм го обяснил добре.
    Входа е отворен на 2-3см и целта е зимата долу да е малко по-тясно отколкото горе. Трябва да влиза въздух, но никога да не духа директно. Обема в подпокривната трябваше да го намаля(но не го направих) със Стиропор(Полистирен) или нещо друго, защото въздуха не трябва да изстива около хранилката. Ако изстива въздуха, то става конденз и влагата си остава около хранилката. Най-евтиния вариант е намачкани парчета ветник на топчета. Правил съм го и топчетата изсъхват много лесно и бързо или талаш, но после няма махане, а и се сбива и става на питка. Пчелите не са глупави и питите са с идеална форма така, че да се изпарява влагата, а ние само не трябва да пречим.
    Водата кондензира в хранилката, а вътре слагам малко 8:2(8 кг захар и 2л вода + витамините и 10г лимонена киселина) сироп и винаги има почти суха захар в хранилка, а като се падне капката вода и пчелите си го вземат. Миналата година хранилките бяха с 1см почти изсъхнала захар и после изчезна.
    Както казах има ефект, но пролетта трябва да ги отворя поне на 4-5см, че ще стане събрание на входа като почнат да носят прашеца. Най-важното е въздуха да не изстива в корпуса или подпокривната(доколкото е възможно).
    Принципа е като при автомобилния ауспух, ако последната част на системата е прекалено широка или прекалено тясна, то газовете се забавят. Извинявам се, но не знам как да го обясна по-разбираемо.
    Аз съм против голямото проветряване и все пак нали бяхме говорили за CO2.

    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Ха ха. Ами другата версия е точно обратната. Когато падне влагата под 75% - отваряш дъното и горните отвори или горната прелка да става движение на въздуха и да се изсуши малко кошера, че много вода нагълтаха насекомите.
    Те руснаците много се ошашавиха, преди 2 дена даваха на 4 януари при мен от -11 до -7 а днеска гледам за 4 януари от +6 до +15 градуса. Несериозно ми се струва това gismeteo.ru Може от падащите цени на петрола да е
    "Влажност на въздуха във Варна

    Средно месечната влажност на въздуха в района не спада под 70% като за зимните месеци тя е по-висока, но рядко надхвърля и то с малко 80%. През обедните часове е характерен спад на относителната влажност."

    За една седмица напред го дават между 80 и 100%, но и след това ще е същото. Че тази опция под 75% няма да стане и а безпокоенето на пчелите зимно време не е най-доброто решение.
    Дай малко инфо от датчиците

    Това съм го казал в лично съобщение към колега на 11.07.2014.
    Следя времето и тази зима я дават дори леко по-топла от миналата край морето , но на моменти малко по-студена и по-влажна.
    Никакви ледници и ледникови периоди няма да има. (по наличната информация)

    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Преди няколко дена един колега сподели, че дупките на горните отвори са ги клеясали и логично.
    Ами и на теб да ти духа директно и ти ще затвориш прозореца .



    Гледам да съм кратък и ясен, но как да обясниш 100 неща в два реда.
    От няколко дена postimage.org дава грешки и снимките не се показват, но ги има из форума.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #130
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Инфото от мониторинга последните 15 дена е едно и също. Външна влага 100%, в кошерите около 88%. Днес е малко по-добре:
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      251
Размер:	112.7 KB
ID:	2566

    Пробвах какво ли не, долни, горни отвори, различни комбинации, леко затопляне - ефект нулев. Няма как при външна влага 100% да намалиш влагата в кошера. Като последен опит пробвах със силика гел. Взех килограм (поема 300 мл. вода) и го сложих между таблата и капака. Ефекта беше понижение от 6% за около 10 часа. Но това няма практическо приложение, въпреки че гела се суши и ползва многократно. Ще го пробвам и на дъното тъй като външния въздух минава отдолу нагоре, най-вероятно ефекта ще е малко по-добър, но като цяло тези 10-12 часа буфер са много малко.
    По мое мнение най-добър вариант си остава дълбоко дъно или магазин отдолу и максимално стеснен вход, без горни отвори. Горните отвори водят до повишена циркулация на влажен въждух и затова ти мухлясва тавичката. Да, помагат срещу конденс, но при тези високи температури конденс няма. Както виждаш при 10 градуса в кошера и 6 градуса навън няма как да има значителен конденс. При нашите меки зими може да се мине само с дишащи табли и/или добра изолация отгоре. Аз за всеки случай (от страх) съм оставил едно мааалко отворче в капака и при първа възможност ще го направя с възможност за отваряне/затваряне за да може при сухо време да усилвам малко вентилацията.
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 13 от 144 ПърваПърва ... 311121314152363113 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •