Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 144 ПърваПърва ... 210111213142262112 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 1434
  1. #111
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Днес се поразходих около кошерите и констатирах нещо интересно - пчелите от дървените кошери не се показваха на прелката и за около 40 минути видях само единични бройки да се облитат. Имам един кошер от фибран, където нещата бяха различни - там често се появяваха пчели по прелката, напичаха се на слънчице и се прибираха.
    Тези дни, ако се постопли времето, ще отида пак и ще погледна вътре какво се случва.

  2. #112
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Днес слънцето хубаво напече и пчелите решиха да свършат малко работа.... От всички кошери се облитаха сериозно. Забелязах търтеи на прелката на един кошер и пчелите не им обърнаха внимание и ги оставиха спокойно да се приберат на топло в кошера. Едно семейство, което преди месец имаше най-много пило, днес носеше прашец!

  3. #113
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Направих няколко снимки последния път, но качеството е много лошо, мъглата беше много гъста и се виждахме само до 2м. Може би по снимките става ясно защо казвах, че имам много сериозен проблем с влагата в района.
    Общо взето силните кошери имаха в пъти повече подмор от слабите и идеята да се зазимява с не повече от 10-15000 пчели ми изглежда все по-добра.
    Ако тази пролет семействата станат близки по сила, то следващия път ще гледам да зазимя по максимум 15 000 пчели и ще почна по-ранно да се подготвям.
    Подпокривните вече са хванали мухъл отвън и явно ще се боядисват другата година.
    Както и да е...това са наблюденията ми към момента.
    Моля, някой друг в моя район да сподели как е при него.

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #114
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Отваряш ли горната прелка, а хранилката.

  5. #115
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    Отваряш ли горната прелка, а хранилката.
    Само отвън има мухъл върху страните на подпокривните и ще изгният, а и е грозно.
    Горна прелка нямам, но подпокривните са с две големи дупки с PVC вентилационни отвори и странично има 6 дупки с размер 10-12мм(точно на мухъла).
    Вътре и около хранилките няма грам влага.
    Дизайна се оказа перфектен, но трябваше да боядисам външно подпокривните, а не го направих.
    Успях да погледна през PVC отворите с фенер и рамките бяха сухи.
    Дъната обаче са мокри в първите 1-2см до отвора и явно влиза малко вода.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #116
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Нормално е пред по силните кошери подмора да е по голям, и при мен е така, но не ме притеснява, всяка година е така. Те до по късно гледаха и пило, което не всичко имаше късмет по разбираеми причини да стане качествена пчела.

  7. #117
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    "Само отвън има мухъл върху страните на подпокривните" Какво имаш в предвид като казваш "подпокривните"? Подпокпивната табла не би трябвало да има външна страна изложена пряко но атмосферните условия. Да не би да имаш в предвид страниците на капака ? Аз оставих няколко магазина не боядисани и ги поставих под плодниците. От тази влага започнаха да позеленяват. На пролет ще следва изсушаване, почистване от плесента и обработка с импрегнатор и боя.

  8. #118
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 09.12.2014 в 03:36.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #119
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    При моя модел подпокривните табли си оправдават името. Намират се под покрива / капака / и той ги скрива напълно, нямат досег с атмосферните условия.

  10. #120
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Хранилката колко литра събира.

 

 
Страница 12 от 144 ПърваПърва ... 210111213142262112 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •