Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Ще присъствате ли на протеста на 10.12.2018

Гласували
64. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Да

    27 42.19%
  • Ще си помисля

    4 6.25%
  • Не

    33 51.56%
Страница 83 от 87 ПърваПърва ... 33738182838485 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 821 до 830 от общо 864
  1. #821
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Всичко ли може да се администрира, брои, регистрира и т.н. Едно землище, като си достигне капацитета от регистрирани кошери, нови не че няма да има, просто новите няма да ги регистрират. Как ще се проследи колко нерегистрирани има? Комисия ще обикаля по дворовете да брои кошери ли? Звучи ми като закон за забрана на псуването. И само през сезона на пашата ли ще ги брои? Като се върнат ремаркетата с кошерите от гурбет в дворното място в края на лятото, като какви ще се броят? Изобщо, толкова много неща трябва да се премислят, преди да се иска каквото и да било, че отсега е ясно - с чепкане на проблема по форумите няма да стане. Някакъв екип от кадърни хора с опит трябва да седне и да създаде работещ, а не пожелателен вариант, който, освен че трябва да е изпълним и справедлив, трябва и да може да се контролира ефикасно с минимум усилия. Друг пример - щом няма да се администрират малките пчелни стопанства, разделям си пчелина на себе си, на жената, на децата, на балдъзата и закона спира да се интересува от мен. Така правят сега едрите земеделци, защото имат лимит за субсидия на отделно стопанство. Обикновено всичко, което не е оставено да се саморегулира на пазарен принцип, рано или късно се превръща в обект на мошенгии и корупция. Ей го сега, държавата, като не може да си опази границите от нелегален внос на петролни продукти, за оправдание бие по малките търговци на петрол със закон, в полза на големите. А аргументите са грижа за народа и прочее дивотии.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #822
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Има дори и при нас. В Средец има около 2000 семейства. В Добруджа има много семейства едно до друго, но и там землищата са големи. Нямам сериозен анализ на сегашното положение, само си спомням, че някой си учен беше изчислявал, че имаме потенциал в България за 1 000 000 семейства, а те са вече поне 3 000 000. Милион са само регистрираните. Явно тоя учен не може да смята, но нещата май излизат от контрол. От друга страна кризата сега ще охлади доста "страсти". Един корав студ февруари ще реши част от проблема. В тази ситуация много хора няма да си възстановят смъртността а други направо ще разпродават.
    Регистрираните пчелни семейства за 2017 г. са 1 милион и кусур. Много се съмнявам за една година да са станали 3 милиона.
    Дори виждам, че много от пчеларите, които познавам, веднъж пчелите им се броят, като конвенционални и още веднъж се калкулират, като БИО.
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  3. #823
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Казах молион регистрирани, а общо три милиона. Четете внимателно.

  4. #824
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Има си формула за изчисление на медовия баланс на района. Например за моето землище максимално допустимите семейства са 834 броя над тази бройка няма достатъчно паша (приток на нектар и прашец). Показателно е че през 2017 в землищо дойдоха още 200 семейства и ако пчеларите до тогава вадеха по 30 кг мед от кошер сега вадят по 20 кг от кошер всеки нов кошер в землищото е равно на по-нисък добив докато се стигне до един момент в които или се изнасяш и търсиш ново място или всички заедно загиваме...
    Така че от тази гледна точка е много привекателна идеята да има ограничения и да не може да се настанява друг пчелин в селото без примерно удобрението на местните пчелари, защото например аз съм решил да увеличавам бройката и да кажем ще запълня квотата т.е. местният пчелар които е там от години би следвало да има предимство пред кандидата за установяване на пчелин....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  5. #825
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Има си формула за изчисление на медовия баланс на района. Например за моето землище максимално допустимите семейства са 834 броя над тази бройка няма достатъчно паша (приток на нектар и прашец). Показателно е че през 2017 в землищо дойдоха още 200 семейства и ако пчеларите до тогава вадеха по 30 кг мед от кошер сега вадят по 20 кг от кошер всеки нов кошер в землищото е равно на по-нисък добив докато се стигне до един момент в които или се изнасяш и търсиш ново място или всички заедно загиваме...
    Така че от тази гледна точка е много привекателна идеята да има ограничения и да не може да се настанява друг пчелин в селото без примерно удобрението на местните пчелари, защото например аз съм решил да увеличавам бройката и да кажем ще запълня квотата т.е. местният пчелар които е там от години би следвало да има предимство пред кандидата за установяване на пчелин....
    Подкрепям те и бих допълнил:
    Всички ония пчелари, с определена бройка над да речем 200, 300 или Ен на брой, да не се възползват от държавни облаги във вид на субсидии под каквато и да е форма. Все пак тя, помощта се дава, за да могат малките да се развиват. Тия с многото кошери са успели и са развили стопанство. Защото субсидията по презумция е средство за подпомагане в развитието. Тук нека стане ясно, че аз съм против субсидирането, но все пак, за мен има резон.

  6. #826
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    ...да не може да се настанява друг пчелин в селото без примерно удобрението на местните пчелари....
    И един пчелар да има в селото, няма да е съгласен да дойде втори, ако от него зависи. Това да имаш кошери с пчели ще стане привилегия, като жителството едно време. Според мен такова правило да се въведе по-добре за колите, защото замърсяват - на едно населено място да се полагат точна бройка автомобили за поносимо замърсяване, останалите, които са се сетили по-късно или са новодошли - ще чакат ред някой да се откаже от притежанието на кола. Има и друг начин за администриране бройката на кошерите - данък върху кошерите, при това прогресивен спрямо бройката - колкото по-голяма част от квотата на землището държиш, толкова по-голям данък плащаш на кошер. Или друг, по-справедлив начин - да се организира търг всяка година и пчеларите да наддават за разрешените бройки.
    Защо не се препише някой закон за пчеларството, който се прилага от дълги години нейде из Европа, та да не откриваме топлата вода?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #827
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    И един пчелар да има в селото, няма да е съгласен да дойде втори, ако от него зависи. Това да имаш кошери с пчели ще стане привилегия, като жителството едно време. Според мен такова правило да се въведе по-добре за колите, защото замърсяват - на едно населено място да се полагат точна бройка автомобили за поносимо замърсяване, останалите, които са се сетили по-късно или са новодошли - ще чакат ред някой да се откаже от притежанието на кола. Има и друг начин за администриране бройката на кошерите - данък върху кошерите, при това прогресивен спрямо бройката - колкото по-голяма част от квотата на землището държиш, толкова по-голям данък плащаш на кошер. Или друг, по-справедлив начин - да се организира търг всяка година и пчеларите да наддават за разрешените бройки.
    Защо не се препише някой закон за пчеларството, който се прилага от дълги години нейде из Европа, та да не откриваме топлата вода?
    Абе хубав си е стария текст в закона, поне за мен. Но явно с новия се цели редукция на броя пчелни семейства. Какво обаче ще правим с биорегистрираните? До кога ще продължават да цоцат държавна пара и то бадева?

  8. #828
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    И един пчелар да има в селото, няма да е съгласен да дойде втори, ако от него зависи. Това да имаш кошери с пчели ще стане привилегия, като жителството едно време. Според мен такова правило да се въведе по-добре за колите, защото замърсяват - на едно населено място да се полагат точна бройка автомобили за поносимо замърсяване, останалите, които са се сетили по-късно или са новодошли - ще чакат ред някой да се откаже от притежанието на кола. Има и друг начин за администриране бройката на кошерите - данък върху кошерите, при това прогресивен спрямо бройката - колкото по-голяма част от квотата на землището държиш, толкова по-голям данък плащаш на кошер. Или друг, по-справедлив начин - да се организира търг всяка година и пчеларите да наддават за разрешените бройки.
    Защо не се препише някой закон за пчеларството, който се прилага от дълги години нейде из Европа, та да не откриваме топлата вода?
    Понякога направо ахвам от идеите ти.

  9. #829
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Та топлата вода е открита има много добри закони в ЕС но поне според мен не се взимат под внимание и с тези промени се гонят лични интереси. Също както и с регистрацията на семействата т.е. наредба 10 откриваме топлата вода и по възможно най бюрократичния начин.

    Иначе всяко едно землище си има определен капацитет на отдаване на нектар и прашец и този капацитет не се променя твърде много. Не става на едно място което може да изхрани 100 семейства да сложиш 500... ни търгови ни данъци ще помогнат освен да си купя някое пушкало че да отстраняваме конкурентите.... познавам достатъчно пчелари които казват ами какво да правя и буха инверта или захарта или прашец с питки и после някой друг му е виновен без дори да се замисли че сам се е докарал до това....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #830
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Броите кошери, мерите нектар, мислите какви ли не ограничения, не е ли по-добре ПЪРВА точка в исканията да е : Край на пчеларската програма ! Стига люпене на пишман пчелари ! Не е ли по-честно , програмистите вместо да мислят стратегии, да си кажат (признаят ): Ние се уредихме , обаче станахме повечко, време е за спиране на НПП. Да, ама там има силни хора, ще им се развали бизнеса и си траете. Е, пак им замътвате водата , и резултата ще е същия, но ще възпрете и много млади хора да станат пчелари.

    пп. Баси, в моето село ще се молят да умра, за да си направят пчелини. Отврат.

 

 
Страница 83 от 87 ПърваПърва ... 33738182838485 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •