Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Ще присъствате ли на протеста на 10.12.2018

Гласували
64. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Да

    27 42.19%
  • Ще си помисля

    4 6.25%
  • Не

    33 51.56%
Страница 47 от 87 ПърваПърва ... 37454647484957 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 461 до 470 от общо 864
  1. #461
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Добра вечер. 5-6 страници за една вечер, напрегнахте ме хеля след тез ракйки.
    Споделям: Да не участваш в програми и всички начини на финансиране в които участват конкурентите ти е голяма грешка, а не повод за гордост.
    Отговарям: Как да разделим хобито от профито в сектора е огромен проблем. Принципно бих казал, хоби- за задоволяване нуждите от мед на 3-4 семейства ( на пчеларя, а брат му на родителите му и родителите на съпругата) това са 10-12 човека - 15 да са, по 4 кг 60 кг. делено на 20 кг/кошер (статистика от МЗХГ) 3 бр. ама нека хайде нека са 10 бр.
    Профи: (трябва с това да се издържаш) 45 семейства за осигуровки и още 200 за да вземеш 1000 лв. на месец (толкова взимат сервитьорките в нашия град) и какво стана 10 са хоби, а над 250 са профи. По средата какво правим? А мнозинството са там, по-средата.
    И деята ми харесва,но има един малък фактор добив.Аз с 50 кошера мога да имам по голям добив от колегата с 250бр. Това по твоята теория не ме прави профи.За да отглеждаш 250 семейства ти трябва поне един помощник.Според мен малко са тия колеги които назначават работници.За мен профи трябва да са хора които това им е бизнеса/демек откриват работни места/,а не с 250 семейства.Може и аз да бъркам,но още не съм си изпил гулемото яйрянче.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  2. #462
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Господин Профи , ако една година е -нулева с какво ще издържаш семейството. Отиваш при хобито или тръгваш да ревеш по митинги.

    пп. имам и още въпроси, но ние хобитата ходим на работа.


    Не знам какво разбираш Атанасов под нулева.Такава животно няма.Може ли да ми разясниш какво е нулева година.Извинявай, но малко съм слаб на акъль.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #463
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    ТОЧНО поради тази причина с мааалко повече уважение към тези " лудите" люде къде не разчитат на друга работа, ПОЕЛИ СА ОГРОМЕН РИСК. Заложили са си гъза и бачкат в една насока. Без коледен бонус, без 13 заплата, без пенсия на 50... капиш ? Знам че има много работни хора, и се гърбят на 2 работи, но айде моля.. за мен бонус няма.. Представи си сега че всички пчелари искат да станат полицаи пожарникари и военни. просто си помисли... А
    Тук навлизаш в друго русло. Та да се върнем на пчеларското.
    Както не веднъж съм споменавал, проблема идва от липсата на пазар на произведения от нас продукт, или по-скоро от прекалено ниската цена. Всичкото това изкуствено дотиране на сектора, доведе до неконкурентна среда. Хипотетично, ако всички се наредят на опашките по различни програми, какво би се случило? До кога ще ги има тия финансови инжекции под една или друга форма? Увелечаваме семействата до ен на брой и ... после, къде ще си продаваме меда.
    Според мен такива утопични идеи за 60 евро за опрашване, ще си останат само идеи. Може би трябва да се помисли в посока на допълвене на цената на меда с някакви стотинки от страна на държавата, както беше преди време с млякото. Не съм специалист по икономика, а просто разсъждавам от позицията на човек занимаващ се с пчеларство от достатъчно време, имайки база за сравнение преди и сега.
    И пак казвам, щом някой е успял да съгради нещо със собствени сили, значи и друг е можел да го направи, да това е свързано с времето, за което ще го постигне. Най-лесно е да си увелича семействата 3-4 пъти и после какво? Ще изливам тенекии с мед пред МЗХГ.

  4. #464
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Навлязох защото съм на мнение че всеки трябва да си знае работата . В България кебабчията пуска бързи кредити а банкера има кебабчийница.. е не става...
    Напълно съм съгласен, до момента съм вземал само един деминимис за 2017г. НИЩО ДРУГО. Но какво става, става така че хора стартиращи много след мен, с един млад фермер и 2-3 финта и ме минават по развитие.. Това означава че програмите създават нелоялна конкуренция и аз съм шматката къде не съм се възползвал от тях.. Всички знаем.. " Не ми хвали стока, ами пазар" Като го няма пазара се хващаме и за копче...

  5. #465
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    ТОЧНО поради тази причина с мааалко повече уважение към тези " лудите" люде къде не разчитат на друга работа, ПОЕЛИ СА ОГРОМЕН РИСК. Заложили са си гъза и бачкат в една насока. Без коледен бонус, без 13 заплата, без пенсия на 50... капиш ? Знам че има много работни хора, и се гърбят на 2 работи, но айде моля.. за мен бонус няма.. Представи си сега че всички пчелари искат да станат полицаи пожарникари и военни. просто си помисли... А


    Жоре,тук не си прав.Всеки си избира своята стратегия за работа.Е то ти имаш топки и си отворил магазин за мед,аз имам тупордаци и чакам 13 заплата,а втория ми брат има макари и бачка на 2 работи + пчелите.Когато прецени човек,че няма смисъл да прави нещо което му носи само разходи спира да се занимава с него и се ориентира към друго.В белите държави обяват фалит,а тук все искаме да ни оправи някой. И аз искам само луканка да яма,но за сега наблягам на киселото зеле и боба.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #466
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Навлязох защото съм на мнение че всеки трябва да си знае работата . В България кебабчията пуска бързи кредити а банкера има кебабчийница.. е не става...
    Напълно съм съгласен, до момента съм вземал само един деминимис за 2017г. НИЩО ДРУГО. Но какво става, става така че хора стартиращи много след мен, с един млад фермер и 2-3 финта и ме минават по развитие.. Това означава че програмите създават нелоялна конкуренция и аз съм шматката къде не съм се възползвал от тях.. Всички знаем.. " Не ми хвали стока, ами пазар" Като го няма пазара се хващаме и за копче...


    Пак не си прав.Искаш ли да направим една проста сметка колко пари трябват за да се създаде едно стопанство от 256 кошера.Ако имаш предвид превъртането на кошери по млад фермер съм на 101% съгласен с теб.Да не забравяме и едно малко условие 6 години да ги подържаш тия семейства.За да няма ресто на парите
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #467
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Да в белите държави фалита е част от играта, но и правилата са ясни и се спазват далеч повече. Тук фалирали също колкото щеш, но голяма част от тях са такива не защото са некадърни или мързеливи, а защото за тях са важели други правила на играта. Давам чисто пчеларски пример единия колега си прави помещение, регистрира се по наредба 26, съответно си плаща осигуровки, изработва (плаща си) си етикети, дава изследвания (плаща ги) продава на дребно. Да ама другия колега със от съседния равностоен пчелин вади меда в мазата, с раждивата центрофуга, жена му седнала на малка табуретчица, пълни буркани с аромат на кисели краставички купени от столовата и с нетърпение чака да застане до комшията по пчелин на нейната сергийка и "да му покаже тя, как се продава ". Ясно е кой с по-голям шанс да издържи тежка година или да посрещне неочаквани харчове, а правилно ли е?

  8. #468
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Господин Профи , ако една година е -нулева с какво ще издържаш семейството. Отиваш при хобито или тръгваш да ревеш по митинги.

    пп. имам и още въпроси, но ние хобитата ходим на работа.
    Ясно си личи кой по цял ден кисне във форума и кой има друга работа за вършене.
    Усещам лека нотка на ирония която е абсолютно излишна. Питаш аз отговарям, ти пак питаш аз пак отговарям, ти пак, аз пак. Разговор обаче не се води така, това е разпит. За енти път повтарям, че не съм видял от теб никаква теза по който и да е проблем или въпрос. Сега отново. Хайде кажи си тезата та и аз да попитам и да стане разговор.
    От доста години се издържам само с пчеларство спазвайки всички закони и правила и съм много горд от това. И уважаеми има защо, видял съм мнооооого разочарования и несгоди, лишавал съм с месеци децата си от присъствие да хода по горите и.н. и т.н. ДА, горд съм че все още успявам, но не ми харесват някои неща и си ги казвам и си търся правата. Имам ли право?

    И да уточним: Митинг е политическо събитие организирано в подкрепа на политическа организация или кауза. Протест е израз на недоволство. А да кажеш, че така не ти харесва и да си аргументиран и готов с предложения за промяна не е реване, а достойна позиция която всеки достоен човек трябва да заеме.

  9. #469
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Да в белите държави фалита е част от играта, но и правилата са ясни и се спазват далеч повече. Тук фалирали също колкото щеш, но голяма част от тях са такива не защото са некадърни или мързеливи, а защото за тях са важели други правила на играта. Давам чисто пчеларски пример единия колега си прави помещение, регистрира се по наредба 26, съответно си плаща осигуровки, изработва (плаща си) си етикети, дава изследвания (плаща ги) продава на дребно. Да ама другия колега със от съседния равностоен пчелин вади меда в мазата, с раждивата центрофуга, жена му седнала на малка табуретчица, пълни буркани с аромат на кисели краставички купени от столовата и с нетърпение чака да застане до комшията по пчелин на нейната сергийка и "да му покаже тя, как се продава ". Ясно е кой с по-голям шанс да издържи тежка година или да посрещне неочаквани харчове, а правилно ли е?


    Е нали и при мен е така даже и по зле.В раьона ми има 600 не регистрирани семейства.Но мисля,че не е наша работа да следим за контрола.Тук вече трябва да се намеси държавата.Можду другото това е добра идея за следващия протест да се напише като точка 4.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #470
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Според мен искането на някакво заплащане за опрашване е съвсем оправдано . Постоянно се пише и говори , че основната дейност на пчелите е опрашителната , като меда и другите пчелни продукти са вторичен продукт . 60 евро може да е нереалистична сума , но дори и 10 лв да извоюваме , ще е някакво постижение в тази насока.
    Ако държавата допълва цената на меда с някакви стотинки дали пък прекупвачите няма да се изхитрят , както винаги , и цената на меда да падне с толкова стотинки колкото държавата ще допълва.
    И аз да кажа , че се занимавам с пчеларство от над 20 години , като през последните десет се издържам основно от тази дейност. Когато нямаше подпомагане , не съм получавал такова, но спрямо тогавашната цена на меда , и цените на живота човек се справяше сравнително добре, за разлика от сега , когато цената на меда си стои същата , а цената на основните стоки и услуги се е утроила. Сега , когато има някакво подпомагане се възползвам от него , и не мисля , че това е неправилно. За каква конкуренция между пчеларите в България говорим след като почти цялото количество произведен мед се изнася , и то на цена , която не се определя от това колко мед сме произвели в страната ни , и дали този мед е произведен от пчелари с новосъздадени пчелини, такива със стари пчелини , такива които взимат или не взимат пари от държавата или ЕС .

 

 
Страница 47 от 87 ПърваПърва ... 37454647484957 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •