Цитат Първоначално публикувано от krasimir00 Виж публикацията
Според мен искането на някакво заплащане за опрашване е съвсем оправдано . Постоянно се пише и говори , че основната дейност на пчелите е опрашителната , като меда и другите пчелни продукти са вторичен продукт . 60 евро може да е нереалистична сума , но дори и 10 лв да извоюваме , ще е някакво постижение в тази насока.
Ако държавата допълва цената на меда с някакви стотинки дали пък прекупвачите няма да се изхитрят , както винаги , и цената на меда да падне с толкова стотинки колкото държавата ще допълва.
И аз да кажа , че се занимавам с пчеларство от над 20 години , като през последните десет се издържам основно от тази дейност. Когато нямаше подпомагане , не съм получавал такова, но спрямо тогавашната цена на меда , и цените на живота човек се справяше сравнително добре, за разлика от сега , когато цената на меда си стои същата , а цената на основните стоки и услуги се е утроила. Сега , когато има някакво подпомагане се възползвам от него , и не мисля , че това е неправилно. За каква конкуренция между пчеларите в България говорим след като почти цялото количество произведен мед се изнася , и то на цена , която не се определя от това колко мед сме произвели в страната ни , и дали този мед е произведен от пчелари с новосъздадени пчелини, такива със стари пчелини , такива които взимат или не взимат пари от държавата или ЕС .
Невярвам някой да даде пари за опрашване, след като така или иначе пчелните семействата през последните години се множат. Пари или иначе речено подпомагане се дава, тогава, когато има нужда от такова. Демек ако намалеят семействата, тогава биха се замислили властимащите, че е необходимо такова финансиране. Да, ние казваме, че пчелите ни измират, но черно на бяло никъде не се вижда. За това споменах за стотинките в цената на меда, като по-реалистично достижимо искане. Отделно от това държавата или работната група, която предстои да се сформира е редно да мисли в насока пазарите, а не къде, как и по колко пари да се раздадат. Ако имаме пазари, ще се наредят нещата. Всичко това едва ли ще се случи, защото къщата ни е разхвърляна, неподредена. Питам аз, дали ще има някой в тая работна група, да зададе въпроса. Какво правим с неправомерно раздадените сертификати? Знаете за същността на това сертифициране, а то е да се подпомогнат, тия производители, които нямат насаждения и разчитат на ограничени паши, А то....Ето това е неравнопоставеност. Как аз да съм конкурентен, на този който продава стоката си на по-висока цена и взема от държавата подпомагане за това?