Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 14 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 131
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Специално моето ПДЧ е на повече от 20год, но пак казвам почти не ползвам пушалката, изключение правят 2 семейства и инцидентни случаи
    Ами сигурно нямаш рапица, та за това.

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Ами сигурно нямаш рапица, та за това.
    Е нямам, сеят не какви 50-60дка,ама защото трябва да вземат едни пари и да редуват нещо си, ама тя измръзне на 650м н.в., но за мой късмет не пръскат и не съм наблюдавал повече агресия от обичайната за пролетта

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Е нямам, сеят не какви 50-60дка,ама защото трябва да вземат едни пари и да редуват нещо си, ама тя измръзне на 650м н.в., но за мой късмет не пръскат и не съм наблюдавал повече агресия от обичайната за пролетта
    Добре разсъждаваш за начинаещ, че има едни пчелари, дето са такива, по собствени убеждения. Та да ти споделя пример: Вадя мед от рапица, жиленето по време на работа едно на ръка. Сядаме да хапнем на обяд, ами я си отворил уста за залък, я пчела е влязла в устата. Както каза и ти, това е заради пръскането. В такъв момент пчелите са много агресивни и не подбират, а жулят наред. Не признават ни пушалката, ни дима от нея. Това обаче може да се случи, и когато пръскат житните култури с инсектицид. Тогава, макар и по-слабо, но се защитават по същия начин. Ако пръскат с функицид, проблема с жиленето липсва.

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Една случайно чута реплика- "с прахан си лекували пчелите" ме накара да се поразровя и прочетох интересни неща за гъбата. Оказва се , че има лечебни свойства и то доста сериозни, някои известни още от древноста. Съвременни изследвания доказват, че вещества съдържащи се в гъбата имат имуноукрепващо, антибактериално и детоксикиращо действие върху пчелите. При хората също се препоръчва при редица заболявания, включително и ракови. В темата " черни пчели" Skutelator споменава за използване на прахан по време на турската империя, споменава също, че пчелите са били кротки и пчеларите са работели без предпазни средства. Споменава също за порода пчели, запазили се в източните Родопи. Ако има такава, то почти сто процента съм сигурен, че пчелите на братовчед ми ще са такива. 80 годишен, най малко четвърто поколение пчелар все още има и тръвни, от нововъведенията най- много да е използвал ленти, другото всичко е по старому. Спомням си добре, как баща ми ме караше да отварям кошерите и да вадя и му показвам рамките. Работех без було и без пушалка и не помня да ме е ужилила пчела. Баща ми го жилеха като откачени, сега знам защо, плодовата му беше винаги пъдръка пък и...водата беше кът. Все пак, до 78 г. със сигурност знам, че никой на село не е използвал никакво лекарство за пчелите и никой не се е оплаквал от проблеми. Проблемите възникнаха от хеликоптерите които пръскаха тютюна. Както и да е. Въпроса ми беше по-скоро, дали при горенето на гъбата, лечебните и свойства се запазват и оказват влияние на пчелите? В района ни има и фъшкии и гнила дървесина и всякакви гъби между които е и пчеларската/ не знам точното и наименование/ които горят и пушат много добре и съвременните пчелари ги използват. До сега си мислех, че са използвали праханта просто защото е била широко разпространена като средство за добиване на огън, и по всяка вероятност точно това си е причината ама знам ли ти. А иначе обработката на гъбата е елементарна. Вари се в луга от дървесна пепел или престоява в такава около седмица, след това се изсушава и начуква да омекне, това за чакмака, за пушалката може и без начукване. Пепелта изглежда помага да не гасне а и да не пламна. Ако свиеш "качак" с лист от тетрадка, като дръпнеш, хартията пламва, ако а намажеш с луга от пепел или разтвор от сода, гори и не пламва. Прахановата гъба също е два вида. Истинската е подобно на конско копито, лъжливата е изпъкнала и от двете страни. В нея меката част/строма/ е по малко и е доста по твърда. Колегата Атанасов сигурно е попаднал на такава. Обработената гъба не гасне и при горенето излъчва приятет аромат.

  5. #35
    Наблюдател
    Регистриран
    20.01.2018
    Мнения
    38
    Пчеларски район
    София
    Днес посъбрах малко в Южния парк /София/ 20181208_095647.jpg 20181208_102710.jpg
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 20181208_102710.jpg‎  

  6. #36
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Браво,палят се лесно и пушат дъълго дълго.

  7. #37
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    - Скъпи Пиер,
    надявам се, че ще можеш да ми помогнеш. Миналият ден тръгнах на работа, а мъжът ми остана да гледа ТВ вкъщи. Около километър и половина след като потеглих, колата ми аварира насред улицата. Върнах се пеша до дома, за да помоля мъжа ми да ми помогне. Когато се прибрах, не повярвах на очите си. Той беше в спалнята с дъщерята на съседите. Аз съм на 32, мъжът ми е на 34, а момичето е на 19 години! Женени сме от 10 години! Когато поисках обяснение от него, той ми призна, че с момичето имат връзка от 6 месеца. Имам нужда от твоята помощ. Какво да правя?
    Лора

    - Скъпа Лора,
    ако колата блокира след като е карана кратко разстояние, това може да се дължи на редица проблеми с двигателя. Започни с проверка на тръбопровода за горивото. Ако е чист, провери вакумните тръби и маркучите на всмукателния колектор, както и кабелите за замасяване. Ако не е нито едно от тези неща, тогава има проблем със самата горивна помпа, която дава ниско налягане на инжекторите. Надявам се, че това ще ти помогне.
    Пиер
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  8. #38
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    За какво служи всеизвестното шалче на каубоите?

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    За какво служи всеизвестното шалче на каубоите?
    Това е лесно.По е сложно да попиташ за сюнета.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #40
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Днес попаднах на това:

    нов мутант убиец на пчели се появи в света!!!

    https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net...a4&oe=5D0F1886

    Наистина ли е нещо ново и някой може ли да сподели информация ...?
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

 

 
Страница 4 от 14 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •