Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 67
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799

    Вдигане на осигуровките през 2018

    Уважаеми колеги, мисля че трябва да вземем отношение по намерението на управляващите да вдигнат минималния праг за осигуряване на Земеделските стопани на 560 лв. Това ще доведе до драстично повишаване на осигуровките до сума от 170 + банкови такси или около 182 лв. на месец.(ако не съм точен моля да ме поправите)Тъй като националните организации, колкото и да са многобройни те, мълчат по въпроса си мисля нашето общинско дружество да вземе отношение самостоятелно. Моля за помощ, не ми е ясно как мога да дам предложение към комисията по бюджет и финансии към НС където в момента е новия бюджет и с който искат да ни наложат повишението. Ако някой знае все пак някоя национална организация да взима отношение да сподели.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    За мен предложението за такова ниво на осигуровките е безумно в нашия сектор. Ето и една проста сметка: 30 семейства , които имат среден добив за страната по 20 кг. са 600 кг по 4,00 лева са 2400 лева от които веднага дължим 96лв данък и остават 2300 . Ако влязат новите осигуровки то за година ще дължим за тях 2220 лв. с банковите такси. Само че отглеждането на тези 30 семейства има разходи и стигаме до извода, че за да заплатим необходимите вземания към държавата ще отглеждаме минимум 50 семейства без да печелим от тях. само че според последния доклад на МЗХ средната големина на пчелините в БГ е точно 50 сем. Тоест пчеларите ще бъдат обречени да работят само и единствено за държавата. На всички е ясно че това няма как да стане, въпросът е законно ли няма да ги платим тези пари или въпреки закона?

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    За мен предложението за такова ниво на осигуровките е безумно в нашия сектор. Ето и една проста сметка: 30 семейства , които имат среден добив за страната по 20 кг. са 600 кг по 4,00 лева са 2400 лева от които веднага дължим 96лв данък и остават 2300 . Ако влязат новите осигуровки то за година ще дължим за тях 2220 лв. с банковите такси. Само че отглеждането на тези 30 семейства има разходи и стигаме до извода, че за да заплатим необходимите вземания към държавата ще отглеждаме минимум 50 семейства без да печелим от тях. само че според последния доклад на МЗХ средната големина на пчелините в БГ е точно 50 сем. Тоест пчеларите ще бъдат обречени да работят само и единствено за държавата. На всички е ясно че това няма как да стане, въпросът е законно ли няма да ги платим тези пари или въпреки закона?
    Тези 30 кошера всички ли ще дадат по 20 килограма? Не. Сега вече като си направим тези сметки и ще видим как се изкарват 150 кила от кошер. Защото сметките не се правят по 20 кг., че и по - малко, понякога и хич, а 30 х 150 = 4 500 х 4лв.= 18 000 лв. Охоооо, я виж колко пари? *Айде сега пак се надлъгвайте кой колко е изкарал. А и кой ще ви хване вяра вече, че изкарвате по 20, че и по - малко?

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Въпросните 20 кг ги взех от статистиката. Попаднах за 2017 среден добив 19 кг. Гледам тази година добива на колегите и моя и там някъде идва средно. Но да не бягаме от важното, а то е как се дава официално мнение в комисията по финансии и бюджет и някоя национална пч. организация ще излиза ли със становище по въпроса?

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Помолиха ме :
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev
    Обещал съм до прошка да не барам там. :D :D :DАма мога да му задам друг въпрос тук. :D :D :D
    Колко е средния добив за 2017г на един БИО пчелар? :D :D :D

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Важен въпрос №1 - как пчеларите да заработят за пенсии, които да не са символични? Ако не внасят достатъчно, значи друг ще внася вместо тях. Въпрос №2 - как пчеларите да внасят здравни осигуровки в размер, достатъчен, за да покрие тяхното здраве? Ако не внасят достатъчно, значи друг ще внася вместо тях. Да чакаме друг да ни покрива вноските е загубена кауза - рано или късно ще стане проблем. Решение №1 - регистрират се като ЗП само пчелари със стопанства, осигуряващи необходимия доход за плащане на съответните осигуровки. Останалите не се регистрират, не внасят осигуровки, не ползват субсидии и пчеларски програми и не продават мед по смисъла на облагаемите доходи. Решение №2 - субсидия за всички животновъди, вкл. пчеларите до размер, позволяващ внасянето на адекватни осигуровки. Но пак ще опрем до минимална бройка кошери, защото не е сериозно някой да се надява на доходи и осигуровки от 10 кошера примерно. Като гледам, политиката е да се субсидират и насърчават стопанства с размери, позволяващи доходи за плащането на гореспоменатите осигуровки. Не виждам нищо лошо в това. Рано или късно в резултат на такава политика пчели като ЗП ще отглеждат или пчелари "на едро", или такива с комбинирани стопанства и друг земеделски бизнес. Останалите ще са просто любители или ентусиасти с цел задоволяване на лични потребности и стремежи.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Тази година няма да има компромис, нито една партия няма да подкрепи искания за по ниско облагане на ЗП. Огромна нужда от работна ръка във всички сектори блокира подобно искане. Ако не можеш да изкарваш доход от земеделие има работа в други сектори, това е логиката, за следващата година още по-висока ставка очаквайте.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2013
    Мнения
    83
    Съгласен съм за всичко,но да го направят така че само регистрирани зп-та да могат да продават продукция,иначе се създава нелоялна конкуренция просто който не е зп ще има по малки разходи от зп-то,и то с близо 2000лв. Не е честно

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2013
    Мнения
    83
    А как ще стане това чрез бабх,проверки за жо и дали си зп ,просто закон имаш ли животновъден обект ,то трябва да си регистриран като зп. Това е посоката и начина да се отърсят бълхите от сектора

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Сега всички разбраха ли защо около българския казан в ада няма дяволи, които да натискат с ръжените тия, които си показват главите отгоре.

 

 
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •