Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 7 ПърваПърва ... 34567 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 65
  1. #41
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Здравей Пепа!
    Миналата година и аз имах подобен случай , но храних пчелите с инвертиран сироп/Апиинверт/.Инвертираният сироп се приема много по добре от пчелите и не ги изтощава.Могат да изкарат зимата спокойно.Захарта изтощава пчелите , не е много подходяща за зимно подхранване при положение че почти няма мед в кошера.Ако е топло давай сироп докато го вземат,след това може да им сложиш питки Апифонда или собствено производство.
    Поздрави:Цветан Димитров

  2. #42
    Наблюдател
    Регистриран
    14.10.2018
    Мнения
    7
    Цветан, благодаря за бързия отговор! Даде ми надежда, че ще оцелеят през зимата. Благодаря ти!

  3. #43
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от pepa kaniskova Виж публикацията
    Здравейте, моля ви за съвет! От скоро се занимавам с пчеларство. Имам два кошера с пчели, които ги отглеждам високо в планината. В средата на август всичко беше добре. Рамките имаха мед, който пчелите да изкарат зимата. В началото на месец октомври при преглед на кошерите открих, че няма мед. Започнах подхранване със сироп от мед и вода. Освен, че в хранилките има умрели пчели се оказа, че кошерите са били нападнати от оси,които и сега обикалят кошерите. Дайте ми съвет как да се справя с осите? И вторият въпрос е при положение, че нямат мед в рамките какво мога да направя за пчелите?
    Тук ми се струва, че има ограбени кошери и в тях няма семейства, а само оси и пчели. Колко семейства имаш, ако не е тайна?

  4. #44
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Можеш да ги иззимиш колешке и на питки.По-1 питка от 1кг. на месец.Но не трябва да пропускаш .Трябва редовно да ги наблюдаваш.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от pepa kaniskova Виж публикацията
    Здравейте, моля ви за съвет! От скоро се занимавам с пчеларство. Имам два кошера с пчели, които ги отглеждам високо в планината. В средата на август всичко беше добре. Рамките имаха мед, който пчелите да изкарат зимата. В началото на месец октомври при преглед на кошерите открих, че няма мед. Започнах подхранване със сироп от мед и вода. Освен, че в хранилките има умрели пчели се оказа, че кошерите са били нападнати от оси,които и сега обикалят кошерите. Дайте ми съвет как да се справя с осите? И вторият въпрос е при положение, че нямат мед в рамките какво мога да направя за пчелите?
    Стеснявай входовете на кошерите, както и семействата на по-малко рамки. Никога, ама никога не слагай мед за подхранване по това време. Сложи твърда храна, която можеш да закупиш от всеки пчеларски магазин. А за осите има подходящи капани, които можеш да купиш или да си направиш. Вземаш едно пластмасово шише 2-2,5 литра, режеш го на разстояние 1/3 от гърлото напречно, така че да обърнеш отрязаната част на обратно и да я навреш в долната част получава се нещо като фуния. Сипваш стотина милилитра вода, малко захар и задължително малко оцет. Поставяш го наблизо до кошерите. Това е т.н. капан за оси и стършели. Може да направиш и повече от един капан. Интересно е обаче какво е останало в кошерите. Каза, че си ги преглеждала, а имат ли достатъчно пчели, а майки, а пило и т.н?

  6. #46
    Наблюдател
    Регистриран
    14.10.2018
    Мнения
    7
    Единия кошер няма майка и е много зле относно пчели и пило. Другият има майко, пило и пчели.

  7. #47
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Здравей Пепа!
    При мене положението беше много отчайващо.Когато човек се чуди какво да прави за да излезе от положението не е срамно да пита патило.Затова сме в този форум- да си помагаме кой с каквото може.Гледай смело напред и най главното-НЕ СЕ ОТКАЗВАЙ ОТ ПЧЕЛАРСТВОТО!!!!Това за мене е голяма краста-всеки свободен час съм на пчелина.Къде с пчелите , къде с овошките но да съм там.
    Поздрави:Цветан Димитров

  8. #48
    Наблюдател
    Регистриран
    14.10.2018
    Мнения
    7
    Благодаря на всички за съветите!

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от pepa kaniskova Виж публикацията
    Единия кошер няма майка и е много зле относно пчели и пило. Другият има майко, пило и пчели.
    Значи вече имаш един кошер. Този без майка, го прехвърли при другия, а празния сандък махни. Останалото от горния ми пост го приложи.

  10. #50
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Значи вече имаш един кошер. Този без майка, го прехвърли при другия, а празния сандък махни. Останалото от горния ми пост го приложи.
    Тук отчитайки ситуацията май ще направи грешка със съвета ти. Как мислиш, какво ще прехвърли?

 

 
Страница 5 от 7 ПърваПърва ... 34567 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •