Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 65
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361

    МЪРТВИ ПЧЕЛИ В ХРАНИЛКАТА

    Колеги,

    От няколко години, по време на есенното подхранване, в хранилките, в отделението за поемане на сиропа, остават мъртви пчели. В същото време, когато се натрупат трупове на пчели, живите трудно пият сиропа, ако въобще го пият и често той вкисва, и даже и да успеят да изпразнят сиропа от хранилката, мъртвите остават, и живите не ги почистват. Явлението не присъства масово при всички семейства. Забелязал съм, че обикновено се проявява в периодите, когато нощните температури паднат под 12 градуса, сиропа през нощта не е толкова топъл и пчелите неотклонно слизат в плодниците. Силните семейства, по принцип не проявяват този проблем. Рядко се случва и пролетно време и то отново на същите семейства, които есента са имали този проблем.

    Не бих казал, че семействата отслабват с по 15-20 пчели дневно, удавени в хранилката. Изкарват зимата, но по принцип трудно, а и точно тези семейства на пролет или са много отслабнали, или вече са мъртви.

    Един познат с 200 семейства, който от няколко години третира с Нозевит+ казва, че този проблем го няма и твърди, че причината е Церана. Тази година слагах в сиропа етерични масла, чесън, витамини, лимонена киселина, три пъти йод с мравчена киселина, даже и еднократно луга. Забелязах, че масово хранилките ми са чисти през повечето време на подхранване, имаше само един нуклеус, в хранилката на който на няколко пъти оставаха мъртви пчели, но, откакто застудя преди седмица, явлението отново се върна при три-четири семейства. Да, през септември температурите бяха доста високи, което си е фактор за бързо поемане на сиропа и изпразване на хранилките. Да, забелязал съм, че явлението "мъртви пчели в хранилката" се проявява, когато температурата на въздуха е по принцип ниска, особено пък ако е дъждовно, вали и влажността приближава 100 %, дневните рядко стигат 15, а нощните са на границата за събиране на кълба. Но не вярвам студеният сироп да е причина за наличието на мъртви пчели,, тъй у като силните и здрави семейства го няма този проблем. Предполагам, че е свързано с някакъв биологичен проблем.

    Моля, дайте някаква информация!

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,023
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Почти си си дал отговор на въпроса. Когато се появи много влага, тогава спират да внасят сироп и допълнително да я увеличават. Тези които измират според мен го правят нарочно за да запушват отвора и другите да не взимат повече. По принцип това са и слаби семейства. Туткави през цялото време и почти винаги умират, без значение сезона. Хубаво е да се елиминират, но и аз не го правя още.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Софрон Софрониев твърди че този проблем е пряко свързан с нозематозата. Признава че е имал проблем с това заболяване, правил е доста изследвания в чужбина и нявярно е достигнал до тези изводи и навярно може да му се вярва. Самия факт че това се случва в слабите семейства, които не са слаби защото са отводки а са пълноценни семейства ,които са отслабнали трябва също да подкрепи теорията за заболяване навярно от нозема. Има една подробност, сироп не се дава в студено време защото пчелите пиейки студен сироп в студено време бързо се преохлаждат и не могат да се върнат до кълбото и дори да напуснат хранилката и загиват. Не е случайно, че през зимата храним с питки.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    104
    Пчеларски район
    ДОБРИЧКА
    Давай инверт и няма да имаш мъртви пчели в хранилката

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Софрон Софрониев твърди че този проблем е пряко свързан с нозематозата. Признава че е имал проблем с това заболяване, правил е доста изследвания в чужбина и нявярно е достигнал до тези изводи и навярно може да му се вярва. Самия факт че това се случва в слабите семейства, които не са слаби защото са отводки а са пълноценни семейства ,които са отслабнали трябва също да подкрепи теорията за заболяване навярно от нозема. Има една подробност, сироп не се дава в студено време защото пчелите пиейки студен сироп в студено време бързо се преохлаждат и не могат да се върнат до кълбото и дори да напуснат хранилката и загиват. Не е случайно, че през зимата храним с питки.
    Хм..., тезата за преохлаждането е доста интригуваща. Логично е преохладената пчела да е трудно подвижна, защото е почти в анабиоза. Но... Но пък и е интересен факта, че имам доста други семейства, които също са слаби, а мъртви пчели в хранилките им няма. Т.е. нещата може би наистина опират до нозема церана.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от enchev Виж публикацията
    Давай инверт и няма да имаш мъртви пчели в хранилката
    И в какво ще е предимството-разликата? Ако случайно знаеш причината за мъртвите пчели в хранилката сподели! Аз нали затова отворих тази тема, щото не знам. Все пак мъртвите пчели в хранилката са симптом-признак за заболяване или започнало заболяване.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Почти си си дал отговор на въпроса. Когато се появи много влага, тогава спират да внасят сироп и допълнително да я увеличават. Тези които измират според мен го правят нарочно за да запушват отвора и другите да не взимат повече. По принцип това са и слаби семейства. Туткави през цялото време и почти винаги умират, без значение сезона. Хубаво е да се елиминират, но и аз не го правя още.
    Или пък тези, които умират са най-старите пчели в семейството, които не работят вътре в кошера и в студено време вместо да излизат навън, чрез подхранването, ги принуждаваме да работя вътре, а студения сироп ги преохлажда и като резултат измират, т.е. времето им е дошло. Респективно пък, по-младите, които извършват дейности само в кошера, в студеното време не се качват в хранилката и тъкмо затова мъртвите няма кой да ги изнесе от хранилката.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    104
    Пчеларски район
    ДОБРИЧКА
    Пробвай и ще видиш разликата и аз съм преминал през това и рано напролет е същото положение.Захарен сироп се дава до 10-15 септември дай си сега 5 хранилки инвентиран сироп и няма да имаш нужда и от даване на питки зимата

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,023
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Или пък тези, които умират са най-старите пчели в семейството, които не работят вътре в кошера и в студено време вместо да излизат навън, чрез подхранването, ги принуждаваме да работя вътре, а студения сироп ги преохлажда и като резултат измират, т.е. времето им е дошло. Респективно пък, по-младите, които извършват дейности само в кошера, в студеното време не се качват в хранилката и тъкмо затова мъртвите няма кой да ги изнесе от хранилката.
    Това явление се получава не само през зимата. Ще разкажа малко от работата ми с едно семейство тази година. Та, това семейство трудно презимува и напролет едва тръгна. Приемаше подхранване както останалите. Стигна до момент когато колкото снася майката толкова се и губят - стои на едно място. Смених майката. Задвижи се малко. От малкия приток на нектар започна да гладува. Започнах да го храня и в един момент започна да се появява този признак. В средата на лятото - горещина. Давах му сироп по - рядко - когато го взема слагам малко, когато не, го оставям докато го вземе. Изчиствах пчелите от хранилката. Постепенно започна да взема сиропа както и другите - през ден. Извода според мен е, че семейството не може да преработи толкова нектар. Просто се преуморяват и спират временно, задръстват с повече нектар отколкото е необходимо за да го опазят, преовлажнява се гнездото. Което ще доведе до плесени, кражби и те се предпазват от това като спират вземането на сироп.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    На мен пък, като почнат да ми се давят много пчели в хранилката - впоследствие нищо добро не се случва с това семейство - ако не загине или отъртавее през сезона, не иззимява.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •