Колеги,

От няколко години, по време на есенното подхранване, в хранилките, в отделението за поемане на сиропа, остават мъртви пчели. В същото време, когато се натрупат трупове на пчели, живите трудно пият сиропа, ако въобще го пият и често той вкисва, и даже и да успеят да изпразнят сиропа от хранилката, мъртвите остават, и живите не ги почистват. Явлението не присъства масово при всички семейства. Забелязал съм, че обикновено се проявява в периодите, когато нощните температури паднат под 12 градуса, сиропа през нощта не е толкова топъл и пчелите неотклонно слизат в плодниците. Силните семейства, по принцип не проявяват този проблем. Рядко се случва и пролетно време и то отново на същите семейства, които есента са имали този проблем.

Не бих казал, че семействата отслабват с по 15-20 пчели дневно, удавени в хранилката. Изкарват зимата, но по принцип трудно, а и точно тези семейства на пролет или са много отслабнали, или вече са мъртви.

Един познат с 200 семейства, който от няколко години третира с Нозевит+ казва, че този проблем го няма и твърди, че причината е Церана. Тази година слагах в сиропа етерични масла, чесън, витамини, лимонена киселина, три пъти йод с мравчена киселина, даже и еднократно луга. Забелязах, че масово хранилките ми са чисти през повечето време на подхранване, имаше само един нуклеус, в хранилката на който на няколко пъти оставаха мъртви пчели, но, откакто застудя преди седмица, явлението отново се върна при три-четири семейства. Да, през септември температурите бяха доста високи, което си е фактор за бързо поемане на сиропа и изпразване на хранилките. Да, забелязал съм, че явлението "мъртви пчели в хранилката" се проявява, когато температурата на въздуха е по принцип ниска, особено пък ако е дъждовно, вали и влажността приближава 100 %, дневните рядко стигат 15, а нощните са на границата за събиране на кълба. Но не вярвам студеният сироп да е причина за наличието на мъртви пчели,, тъй у като силните и здрави семейства го няма този проблем. Предполагам, че е свързано с някакъв биологичен проблем.

Моля, дайте някаква информация!