Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 62 1231151 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 620
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67

    МАСОВ ПОДМОР ПОД ЗИМНИТЕ КЪЛБА?

    Здравейте,при преглед на семействата към дата 27.12.2016г. установих подмор в 60% от кошерите ми.Количеството е зачително една някъде две шепи пчели на дънотона ко;ера повечето струпани под зимното кълбо а други пръснати по дъното.Изглежда като след кражба но в повечето случай пчелите са си там както и меда просто са останали наполовина,а едно семейство беше загинало нацяло огромна купчина на дъното и едно съвсем малко кълбо над тях загинало от глад.Входовете бяха стеснени още края на августи поставени мишепредпазителите,по дъната нямаше умрели оси.Силно съм притеснен пчеларствам 5 години и досега не съм се сблъсквал с подобен проблем но положението е плачевно.Подхранвах до 20 септември изцяло с инвертиран сироп половината период с немския а половината с някакъв български който беше рядък като водичка.началото на ноември третирах с оксалова киселина 35г. литър вода и килограм захър правя го всяка година с тази дозировка проблем е нямало.Очаквам мнения и коментари.Благодаря предварително.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    До момента имам едно загинало семейство тази зима и картината е абсолютно същата като описаната. В малкото калъбце което е загинало последно открих майката, от тази година. Друго което ми направи впечатление е че имаше грубо разпечатване на меда по питите. Килйките бяха останали назъбени като при кражба, но това разпечатване се наблюдаваше само в бившия обсег на кълбото. От страни всичко си беше ок, така че не е кражба. Моя даваше силен подмор още от октомври. Никакви диарични петна и т.н. Отдадох загиването на слабо яйцеснасяне през есента и умиране на остарели пчели. В един момент кълбото е останало много малко и не се е справило с температурата. Само едно ме притеснява, разпечатания и изяден мед ми се видя много.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от manolibo Виж публикацията
    Здравейте,при преглед на семействата към дата 27.12.2016г. установих подмор в 60% от кошерите ми.Количеството е зачително една някъде две шепи пчели на дънотона ко;ера повечето струпани под зимното кълбо а други пръснати по дъното.Изглежда като след кражба но в повечето случай пчелите са си там както и меда просто са останали наполовина,а едно семейство беше загинало нацяло огромна купчина на дъното и едно съвсем малко кълбо над тях загинало от глад.Входовете бяха стеснени още края на августи поставени мишепредпазителите,по дъната нямаше умрели оси.Силно съм притеснен пчеларствам 5 години и досега не съм се сблъсквал с подобен проблем но положението е плачевно.Подхранвах до 20 септември изцяло с инвертиран сироп половината период с немския а половината с някакъв български който беше рядък като водичка.началото на ноември третирах с оксалова киселина 35г. литър вода и килограм захър правя го всяка година с тази дозировка проблем е нямало.Очаквам мнения и коментари.Благодаря предварително.
    А есента с какво третира за акар колега и кога? И другият ми въпрос е дали си третирал за нозематоза?

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    До момента нямам подмор в кошерите ми.Но времето напоследък е все студено и не мога да направя преглед на кошерите , само ги слушам с една шлауха.Имам един -два кошера които не ми харесват по звука , дано не се получи това от което се оплакват колегите.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    А есента взима ли им меда от плодника?

  6. #6
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Подмора е останал по дъното щото времето не позволяваше излитане и почистване. Миналите години не си усетил как си чистят подмора или старите пчели излитат за да умрат извън кошера. Предишните 2-3 есени бяха топли почти до Коледа. Миналата година даже балирахме люцерна на 13 Ноември(това за сравнение), тая година чешмата при животните ни замръзна през Ноември.. При мен загуби няма За Сега. Кълбата сега са на 5-6 междини (както и миналата година) и за мен си е нормално. Отводките са по-слабички, на 3 междини, някой 4. Един ми е съмнителен за загиване. Ама вероятно причината ще бъда Аз. Щото късно му смених майката, края на Август. Ама за сега все още бръмчи през горния вход.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Как установи количеството на подмора? С фенерче или ги отваря? Имайки в предвид студа и липсата на топли дни, според мен подмора си е в границите на нормалното. Просто като липсват топли дни, подморът се натрупва и за това ти е направил впечатление. Иначе го чистят или самите пчели излизат на облитане и не се връщат. Две шепи са никакво количество за силното семейство. Просто отпадат късните летни пчелички. Ако си ги отворил и имат достатъчно дебел запас си свиркай. Остави ги в покой, защото по прогноза наближават сериозни студове и ако ги ръчкаш много ще разпуснат кълбото и загубите ще станат още по-страшни, което може в последствие да се окаже пагубно.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Как установи количеството на подмора? С фенерче или ги отваря?
    .....
    Има много подходящи видеокамери за целта, които минават през прелката и позволяват да гледаш образа на смартфон.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67
    Есента третирах с варостоп,
    а за нозематоза не съм лекувал.

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67
    Подмора установих като разместих корпусите чак до дъното на едно загинало семейство, което при зазимя
    ването беше на четири междурамия ,а сега кълбото беше колкото юмрук и умрвло от студ вероятно .И така надигнах наред леко корпусите на останалите кошери и почти навсякъде имаше доста подмор.

 

 
Страница 1 от 62 1231151 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •