Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 65
  1. #21
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,023
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ами като не искаш да ти се давят, що не им сложиш по една клечка в хранилката? Аз съм морско чедо със сол в кръвта и от малки ни учат, видиш ли удавник, да му хвърлиш нещо да се хване.
    Снощи по нощите го разисквахме този въпрос и днес пак с начале и все тази клечка слагаме. Проблема за давене на пчелите не е, че не могат да плуват, а е друг. Колегите питат сериозно, но виждат само едно неразбиране и донякъде подигравки.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ами като не искаш да ти се давят, що не им сложиш по една клечка в хранилката? Аз съм морско чедо със сол в кръвта и от малки ни учат, видиш ли удавник, да му хвърлиш нещо да се хване.
    Е браво! Човек да не ти направи забележка. Не само спря спама, ами и откри Хамериката. Наистина не съм се сещал до момента. Чак сега си спомних, как един познат преди двейсет години разправяше, че по живково време като наливали с тубите по време на слънчогледа, подреждали царевични кочани в хранилките, които били без капаци, ами с мрежа отгоре, че да не си играят и да губят време да махат и слагат капаците на хранилките, ха-ха-ха...

    Между другото, пчелите така лесно не се давят. Понякога, когато съм наливал сироп и в момента на затварянето на капака влязат пчели, често на другия ден някоя от тях още е полужива. Но пък в другото отделение за поемането на сиропа това също се случва. Т.е. на пчелата й трябват няколко часа, за да се удави напълно в сладък сироп.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ами като не искаш да ти се давят, що не им сложиш по една клечка в хранилката? Аз съм морско чедо със сол в кръвта и от малки ни учат, видиш ли удавник, да му хвърлиш нещо да се хване.
    Тарти , не е така .

    Какво ,че обяснявам на младите от 6 години - някои не искат да чуят приказката .
    Проблема е техен .

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Снощи по нощите го разисквахме този въпрос и днес пак с начале и все тази клечка слагаме. Проблема за давене на пчелите не е, че не могат да плуват, а е друг. Колегите питат сериозно, но виждат само едно неразбиране и донякъде подигравки.
    Ами това е най бързия начин, за да направиш нещо в този момент, иначе това в момента си е от неговото отглеждане на пчели. Преди известно време беше качил снимки на рамка с пчели(ако не се лъжа) и още тогава писах, че пилото не е наред и ще има проблеми, отговора си беше като написаното по горе.

  5. #25
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,023
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ами това е най бързия начин, за да направиш нещо в този момент, иначе това в момента си е от неговото отглеждане на пчели. Преди известно време беше качил снимки на рамка с пчели(ако не се лъжа) и още тогава писах, че пилото не е наред и ще има проблеми, отговора си беше като написаното по горе.
    Въпроса е да се помогне на колегата/колегите и да се каже защо се получава така? Всеки е имал това в пчелина си всяка година. Иска се някой който е бил по - наблюдателен или пък знаещ да каже защо се получава това? Този случай е различен от случая в който се слага огромен съд със сироп и пчелите се давят в него, а за да предотвратим това им слагаме слама, клони, новогодишни гирлянди и т.н.. Тук в случая пчелите се давят в някои семейства по някакъв ред от причини, но какви?

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Иска се някой който е бил по - наблюдателен или пък знаещ да каже защо се получава това?
    Явно в чужбина нямат този проблем и техните учени не са го изследвали, а от там да припишат и нашите учени за по лесно. Миналата година нямаше ли още няколко академици взели титли по пчеларство? Какво ли изследват нашите учени в момента? Последното им изследване май е било как да се унищожи инвертазата в сиропа, за да не го хванат. В земеделието няма данни за болести, БАБХ само си прибира парите за прегледи, но няма една проба от пчели за изследване пратена от ветеринар. Та искаш някой селянин със основно да ти каже проблема и ти ще вземеш от раз да му повярваш, а?

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Все си мисля, че едно подробно изследване на мъртви такива пчели ще помогне много. Англоговорящите, срещали ли се някакви такива изследвания в нета?

  8. #28
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,023
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Та искаш някой селянин със основно да ти каже проблема и ти ще вземеш от раз да му повярваш, а?
    Не омаловажавам на никой тезата, макар тя да е изречена и от селянин. След като е вярна. По снимките на великите откриватели и учени в енциклопедията по какво можеш да ги различиш кой е селянин и кой гражданин, че да му вярваш на казаното от него?
    Учените по света явно знаят за проблема, но няма кой да се разрови из нета, а и няколко семейства във всеки пчелин не са чак толкова от значение и всеки ги минава метър. Ако оживее добре, ако ли не - пак добре. А за нашите не ме питай. Може би знаеш мнението ми?

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ... Тук в случая пчелите се давят в някои семейства по някакъв ред от причини, но какви?
    Залагам на Церана. При мен след третиране, спряха да се давят. При профилактично третиране - няма давещи се.

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Залагам на Церана. При мен след третиране, спряха да се давят. При профилактично третиране - няма давещи се.
    С какво си третирал и как?

 

 
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •