Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 9 от общо 9
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    29.01.2014
    Мнения
    21

    Миене на Центрофуга

    Здравейте,от днес мисля да вадя по една рамка мед от плодниците но няма как да извадя медът за 1-2 дни туй като сега няма приток на нектар и постоянно се получават кражби,кошерите ми са 100-тина и предполагам че от 18:30 до към 19:30 ще успея да извадя от около 15-20 кошера по една рамка което ще рече че медът ще го вадя в продължение на седмица поне,та въпросът ми е,ако не мия центрофугата всеки ден след въртенето това ще окаже ли влияние на качеството на медът, и въобще колко време може да се държи центрофугата с медът не измита?Питам това защото съм свикнал да мия центрофугата след всяко вадене на мед но нещо взе да ме домързява за това и питам дали е проблем ако не я мия да речем 10-20 дни

    Мерси

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Не е проблем, ако центрофугата е от неръждаем материал. Ако обаче е от по-старите, от поцинкована ламарина е проблем. Та както споменах вече, за първия вид, няма проблем. Има колеги, които не ги мият, така до другия сезон.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Не е проблем, ако центрофугата е от неръждаем материал. Ако обаче е от по-старите, от поцинкована ламарина е проблем. Та както споменах вече, за първия вид, няма проблем. Има колеги, които не ги мият, така до другия сезон.
    Ама те тия дето не ги мият, не ги миели та да не им ръждясват Моята е на 55 години и..ръжда няма пък не я оставям не измита за повече от няколко дена. Ти и да искаш няма как да я миеш, кога ще въртиш, кога ще чакаш да се оттече та да я миеш. Гледай само мравки да не я налазят. Като ми се наложи да стои неизмита, слагам под крачетата отрязани тубички с вода.
    Да използвам да питам като новак: каква е целта да вземаш пити от плодника точно по това време?

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    29.01.2014
    Мнения
    21
    по принцип се прави по рано за да се освободи място на майката за да снася повече и семейството да се зазими с повече муха както и ако има мед който зимата пчелите няма как да изядат се вади а на празните рамки те ще си съберат друг преди да застудее

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    864
    Моята центрофуга е от неръждавейка. Когато я оставя за по-дълго време неизмита, медът, който е останал на дъното поема влага от въздуха и в зависимост от времето на престой и температурата на въздуха, може да започне да ферментира.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Цитат Първоначално публикувано от valqka Виж публикацията
    по принцип се прави по рано за да се освободи място на майката за да снася повече и семейството да се зазими с повече муха както и ако има мед който зимата пчелите няма как да изядат се вади а на празните рамки те ще си съберат друг преди да застудее
    Защо не се стремите да зазимите повече пчели,"мухите" не-знам дали ще ти помогнат за по-силни семейства.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Гледай само мравки да не я налазят. Като ми се наложи да стои неизмита, слагам под крачетата отрязани тубички с вода.
    И да я налазят, нали се слага цедка (или поне аз слагам) под крана на центрофугата, тя „хваща“ всичко.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Прокисва си меда, ако се изоставят центрофугата или ваната неизмити. Предполагам, има връзка с влажността на въздуха в помещението, при мен прокисва, че съм до река, при други може да е сух въздуха.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    За това е писано многократно. https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Хигроскопичност
    Освен че е хигроскопичен, медът поема с невероятна охота ароматите витаещи във въздуха. Но това е за друга тема.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •