Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 58
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740

    Post Мързеливо пчеларство

    След всичко написано от по-опитни пчелари из форума, особено напоследък, за липсата на перспектива в занаята, аз имам следния въпрос към тях:
    - Възможно ли е да се отглеждат пчелни семейства с минимална намеса на пчеларя? Примерно - не подхранва, не ротира, третира минимално, по възможност набързо с пушалката, не стеснява, не подрежда гнездата, не купува и не придава майки, прави много отводки по най-мързеливия и лесен начин, кошерите ги сменя чак когато почнат да се разпадат и т.н. Един вид, оставя пчелите да се оправят сами, колкото могат и които оцелеят. Загубата своевременно се попълва с направените отводки, ама и те без грижа, колкото оцелеят. Възможен ли е такъв начин на работа и дали ще се занули накрая бройката или ще оцелее пчелина? Пък мед - колкото даде пашата през годината, повечето да остане за пчелите, за пчеларя все ще се намерят по няколко пити от кошер. Един вид екстензивно пчеларстване, залагащо на налични бройки семейства, а не на интензивна работа с тях.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    След всичко написано от по-опитни пчелари из форума, особено напоследък, за липсата на перспектива в занаята, аз имам следния въпрос към тях:
    - Възможно ли е да се отглеждат пчелни семейства с минимална намеса на пчеларя? Примерно - не подхранва, не ротира, третира минимално, по възможност набързо с пушалката, не стеснява, не подрежда гнездата, не купува и не придава майки, прави много отводки по най-мързеливия и лесен начин, кошерите ги сменя чак когато почнат да се разпадат и т.н. Един вид, оставя пчелите да се оправят сами, колкото могат и които оцелеят. Загубата своевременно се попълва с направените отводки, ама и те без грижа, колкото оцелеят. Възможен ли е такъв начин на работа и дали ще се занули накрая бройката или ще оцелее пчелина? Пък мед - колкото даде пашата през годината, повечето да остане за пчелите, за пчеларя все ще се намерят по няколко пити от кошер. Един вид екстензивно пчеларстване, залагащо на налични бройки семейства, а не на интензивна работа с тях.
    Ако няма изречението -"Загубата своевременно се попълва с направените отводки"- ще се затрият след някакъв период от време, но след като го има, доволно ще си изкарваш истински БИО мед. Дори може и да се изненадаш.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    След всичко написано от по-опитни пчелари из форума, особено напоследък, за липсата на перспектива в занаята, аз имам следния въпрос към тях:
    - Възможно ли е да се отглеждат пчелни семейства с минимална намеса на пчеларя? Примерно - не подхранва, не ротира, третира минимално, по възможност набързо с пушалката, не стеснява, не подрежда гнездата, не купува и не придава майки, прави много отводки по най-мързеливия и лесен начин, кошерите ги сменя чак когато почнат да се разпадат и т.н. Един вид, оставя пчелите да се оправят сами, колкото могат и които оцелеят. Загубата своевременно се попълва с направените отводки, ама и те без грижа, колкото оцелеят. Възможен ли е такъв начин на работа и дали ще се занули накрая бройката или ще оцелее пчелина? Пък мед - колкото даде пашата през годината, повечето да остане за пчелите, за пчеларя все ще се намерят по няколко пити от кошер. Един вид екстензивно пчеларстване, залагащо на налични бройки семейства, а не на интензивна работа с тях.
    И за да е още по-лесно и интересно не ползваш кошери, рамки и ВО, а правиш изкуствени хралупи и вадиш наистина чисти восък и мед. Те да си подреждат семействата както е в гората.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    08.07.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Wonderland
    Ми то и милиардер е възможно да станеш ,ама на дали.А иначе сериозно, баща ми бог да го прости си го практикуваше това близо 30 години спроменлив резултат.Беше стигнал до 30 семейства дадан.По спомен тъй като съм бил мальк , ги зануляваше наяколко пьти, после пак увеличение спад и така.За подхранването _абсолютно да.Той мед ако не може да си събере сам закво ми е.Такказваше той.Само слагаше магазини и мед.А ида не забравя третираше за акар .Нищо друго.А и понякога и слагаше да градят .Мед Само мот магазините.Когато ме остави аз да ги гледам бяха останали два броя.Ма това преди 25 години.То тогава я имаше я нямаше 200 кошера в селото.Сега само в радиус от 500 метра над 350 броя за който знам, а в цялото село над 500.Мед за ядене винаги имаше ,а за продаване рядко.А щях да забравя.Роене всяка година ,явно беше станала някаква естествена селекция.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    ...правиш изкуствени хралупи ...
    Наричат се тръвни.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Наричат се тръвни.
    Тук може да се спори. Искаш ли?

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    40
    Пчеларски район
    с. Добромирка общ. Сев
    И из правя като баща ти. С тая разлика, че вадя мед и от плодника. Загубите допълвам с хванати рояци. Кошерите си ги правя сам.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    08.07.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Wonderland
    Правеше, зя съжаление вече не е между живите.Много ми е интересно да споделите как зимуват вашите пчели,като извадите меда от плодника.Да не изпадат в хибернация.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    40
    Пчеларски район
    с. Добромирка общ. Сев
    Вадя по две рамки от двата края на гнездото плюс строителната. Зимуват на 9 рамки.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    08.07.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Wonderland
    Много благодаря.Сега ми стана по_ ясно.

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •