Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 58
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Мисля че няма да се получат нещата с този начин на отглеждане. Преди 15 години може би но сега няма да стане. Сега пестицидния натиск е много голям. Второ ще има масово роене, а за да уцелее семейство след роене пък и мед да даде трябва продължителна паша поне месец след роенето. Така стигаме до слънчогледа, който преди цъфтеше 45 дни а сега 15 дни , а и цъфва 15 дни по-рано. Имаме и пренаселеност и в трудните месеци без подхранване почти не може да се мине. Стигаме и до климатичните промени които водят до все по крайни процеси. Адски жеги, големи засушавания или пък неспирни дъждове. В тези условия естествения подбор би взел много жертви, а като си помислиш колко работа има по един загинал кошер, грижи по питите, дезинфекция, складиране и т.н. не си ли губи смисъла икономията на труд за да не загиват?

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    След всичко написано от по-опитни пчелари из форума, особено напоследък, за липсата на перспектива в занаята, аз имам следния въпрос към тях:
    - Възможно ли е да се отглеждат пчелни семейства с минимална намеса на пчеларя? Примерно - не подхранва, не ротира, третира минимално, по възможност набързо с пушалката, не стеснява, не подрежда гнездата, не купува и не придава майки, прави много отводки по най-мързеливия и лесен начин, кошерите ги сменя чак когато почнат да се разпадат и т.н. Един вид, оставя пчелите да се оправят сами, колкото могат и които оцелеят. Загубата своевременно се попълва с направените отводки, ама и те без грижа, колкото оцелеят. Възможен ли е такъв начин на работа и дали ще се занули накрая бройката или ще оцелее пчелина? Пък мед - колкото даде пашата през годината, повечето да остане за пчелите, за пчеларя все ще се намерят по няколко пити от кошер. Един вид екстензивно пчеларстване, залагащо на налични бройки семейства, а не на интензивна работа с тях.
    Може да се постигне въпросното (мързеливо пчеларство) но ще трябва да преминеш към Тръвни кошери,само че трябва да си намериш пазар за голите роеве които ще продаваш,при Тръвните работата на пчеларя се свежда до това да следи за запечатани маточници и да хваща рояци,преди повече от 20 години имаше един човек във Ловешка област който гледаше само тръвни за рояци.

  3. #23
    Автор
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    178
    Пчеларски район
    1. общ. Левски и 2. общ. Роман
    През 1991 или 92г. от 50-ина ДБ напълно изоставени в гората, след 1-2 години дядо е прибрал с каруцата само празните годни сандъци. Нито един жив. Имало е и нагътани от хора. В същата полска гора от над 300 с-ва(4-5пчелина) през 1989, 3-4 години по-късно-0 с-ва в разборни кошери. Трудни времена-меда няма търсене и цена(на едро), захар няма в магазина, лекарства също...Човекът се бори за собственото си адаптиране и оцеляване.
    Предпочитам да пия от извора.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Така и не споделихте какво стана с вашите проби от слънчогледа. Голяма конспирация.
    Това не е конспирация, казва се -цинцарство. Ама кво да ги прайш--все бизнесмени.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Това не е конспирация, казва се -цинцарство. Ама кво да ги прайш--все бизнесмени.
    Има си управителен съвет да решава.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Има си управителен съвет да решава.
    Той решава, но нали някой трябва да предлага?

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Аз чак сега успях да прочета мненията по зададения въпрос. Благодаря на отзовалите се! Като че ли доста мнения клонят към "да, възможно е", но се вижда, че има и "няма да стане". Аз на единия пчелин горе-долу това правя, отварям кошерите на два месеца веднъж и ги опушвам есента с варомор-а. Лазят пчели по земята, някои без крила, имах много търтовки, 12 кошера не презимуваха предната зима, сега предстои да преглеждам за пръв път от юли, когато вадих мед. Ако бях правил отводки достатъчно и навреме, бройката щеше да е запазена, но не успях поради липса на време. И миналата година, и тази извадих по около 600 кг мед, като оставих и на пчелите. Започнах 2016 есента с 50 броя, сега съм с 35 и изобщо не съм сигурен дали ще презимуват тази трета подред зима. Времето ще покаже. Един с калпава майка се оправи сам чак това лято след два сезона на ръба на оцеляването, с по една длан пило беше допреди 2 месеца. Ако презимуват, ще продължа експеримента. При мен няма земеделие, не съм чул да пръскат с нещо, гори и ливади са наоколо /като изключа градската част/. До двайсетина дни ще ми е готова и хладилната камера, та ще има къде да съхранявам годните пити от мъртви кошери, ако не устискат.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #28
    Потребител
    Регистриран
    08.02.2014
    Мнения
    58
    Управителният съвет на Пчеларско Сдружение Бургас взе решение да помогне на пострадалите си членове, като се опита да открие причината за натравянето/загубата на пчелите. Бяха изпратени писма до различни професори по пчеларство с молба за помощ. Единствения ЧОВЕК, който се отзова беше проф. Пламен Петров. Професорът посети, пострадалите, въпреки личните си проблеми и ни отдели един ден за посещение на пчелините. Благодарение на Професора, платихме лабораторните анализи с отсъпка, директно по сметката на лабораторията. За посещението, прегледите, разчитането на изследванията и пътните разходи той отказа да вземе и стотинка. Единствено той ни подаде ръка, без да търси каквито и да е облаги. Уверявам Ви, ча пчелите на Професора са добре, лично се убедих в събота...
    Относно пробите от слънчогледа в Германия- не ги поръчва и заплаща нашето сдружение, поръча ги частно лице, което не е член на сдружението ни и нямаме информация за тях.

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    17.01.2018
    Мнения
    7
    Не съм пчелар. Ентусиаст, "пчеловодител" съм. Та моите наивни мисли : "Мързеливото пчеларство" е друга философия за пчелите. Тя трябва да доведе до "щастливи пчели"(няма само кокошките да са щастливи я). Свободни пчели. Такива пчелни семейства на които не познаваш майката. В нормални даданки или тръвни няма потенциал за развитие на свободни семейства. Трябва пространство. rsz_20180628_170450.jpg Тук настаних ройче от гората и те си живуркат а аз го отварям само, защото ме гризе любопитството. А и ги подхранвам, защото дори не беше и рой а майка със свита. rsz_20180708_155230.jpg Мисля, че укрепнаха и дори многобройните стършели наоколо не ги закачат вече. Няма да ги третирам за болести и акари. Предупредил съм ги, че са здравнонеосигурени също като мен. Нито веднъж не се ма хапали. Но както казват в "Игра на Тронове", Зимата идвала...

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    .....
    Малко над сто семейства съм гледал горе- долу по този начин в продължение на три години, когато благодарение на царската коалиция цената се срина на 1,50- 2лв. Само, че в още по- хард вариянт т.е. абсолютно никакво подхранване, никакво третиране за акар, никакви основи, никакви отводки. Всичко оставено на самотек - пролетта ги разширя, поизравня малко, магазините и каквото дадат.

    Първата година в интерес на истината ме изненада - никакви грижи и добив в нормите. При втората година обаче рязко паднаха на половина. Третата година какво, що, при пролетта на четвъртата вече почти не беше останало нищо - около двайсетина семейства в окаяно състояние.

    Мнението ми изцяло съвпада с коментара на Рости. Така, както аз постъпих тогава, каквото се случи се очакваше да се случи, но при едно все пак по- прилично отглеждане на пчели и спазване на минимални изисквания - както подчерта Дончев, ако се прави някоя друга отводка, поне едно третиране за акар в годината, от време на време някоя основа и т.н. - И при не чак такава бройка семейства (100+) то могат да се получат нещата. Обаче! - до преди 10-15 години, към днешна дата силно се съмнявам.

    Нека ти разкажа нещо за дядо ми. Стареца беше особен тип пчелар, не го хваля, защото е мой роднина, той наистина беше сякаш роден за този занаят. Бе страшно интуитивен - друг такъв пчелар аз лично не съм срещал. С отварянето на кошера разбираше на ~80% състоянието на семейството, усета му бе изумителен - откриваше майките (небелязани) супер бързо, усещаше потенциала на семейството, какво и що може да се очаква от него. Ритъма на развитие, поведението на пчелите, всичко някак му беше все ясно, като бял ден. Но последните няколко години - той почина вече - започна да изпитва затруднения. Никога преди това не го бях виждал да се колебае в мнението си, казваше ми "не разбирам какво става с тези пчели, защо се държат така" - като го попитам какво има предвид, в смисъл аз не виждам някаква разлика и не разбирам за какво говори, той ми отвръщаше "поведението им е друго, не се държат нормално и не мога да си отговоря защо". Тогава така и все не успявах да "видя" за какво ми говори, но последните две- три години вече и на мен взе да ми се изясняват, неговите наблюдения.

    Много условия се промениха за твърде кратко време, ритъма на развитие на семействата вече въобще не е същия - ето например тази година, ами че август месец семействата ми бяха по- силни от юни от месец, а юни месец, бяха сякаш е април. Вече не можеш да предвидиш за седмица- две напред какво ще се случи с дадено семейство и състоянието му се променя много рязко, само за една седмица, дори и за по- кратко време от много силно семейство, става съвсем посредствено такова - такава промяна съм виждал в рамките на само 2-3 дена, многократно. Или пък друго - понякога без никакви видими причини така и не успявам да придам майка. А друг път, придал съм майката успешно, семейството я приело, майката си снася, като по учебник, развитието си тръгва и след един месец бам няма майка. Не само пчеларите, личното ми мнение е и, че пчелите вече се объркват кога, какво се случва.

    Последните 10-15 години пръсканията станаха адски интензивни - промениха се и пашите, кое, кога и колко цъфти е вече шантава история. Така, че силно се съмнявам, че ще е възможно едно такова минималистично отглеждане на пчели, за каквото питаш. Аз съм си го мислил няколко пъти, да си направя един страничен мини пчелин от 30- тина семейства да речем, които да ги гледам по този начин, че да видя какво ще се получи, но ........ аз си губя енергията вече, губя желание, губя хъс и всякаква мотивация. Ще ходя да измислям аз, какви чалъми да прилагам, че поне от малко да заобиколя безхаберието на други хора, заради което си патим пчеларите. То си има наука, цялото съществуване е научно обосновано, да заобиколиш, да заобиколиш, колко да заобиколиш взаимозависими процеси - рационалното и разумното е да се постъпва научно, а не да се измислят разни простотии и да се опитваме да лъжем природата. Всичко си има граници в крайна сметка и, когато природните закономерности се нарушават все повече и повече, съответните последствия рано или късно ще ни застигнат.

    Колегите, които продължавате да си мислите, че този непрекъснат мор, който наблюдаваме не е свързан с пръсканията, за мен сте наивници - много живот съм изкарал по селата и дивото, и много добре виждам, как дори мухите вече не са толкова, като едно време, майските бръмбари, светулките, преди два месеца за сефте видях бръмбар рогач от поне 7-8 години насам, а като деца си играехме, като ги гоним по поляните. Тези безумни количества химикали не остават само там, където ги пръскат и не засягат само вредителите, заради които пръскат - всичко във природата е навързано, една гигантска верига от явления и феномени, едно като нарушиш, промените тръгват по цялата верига. Онези, чиито пчелини са из горите и далеч от обработваема земя - ми да не сте на отделен остров в битието, че процесите по нивите да не засягат процесите по горите.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

 

 
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •