Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 58
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Рако Виж публикацията
    Правеше, зя съжаление вече не е между живите.Много ми е интересно да споделите как зимуват вашите пчели,като извадите меда от плодника.Да не изпадат в хибернация.
    В книгите пише, че ако меда е манов да се вади всичкия от плодника, вие не сте ли съгласен?

  2. #12
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    В книгите пише, че ако меда е манов да се вади всичкия от плодника, вие не сте лисъгласен?
    Ще ти задам един въпрос. Защо като мановия, гроздовия, слънчогледовия не са много полезни пчелите ги събират последни? Защо най - напред набутват акацията, която била уж най - хубава за тях?

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ще ти задам един въпрос. Защо като мановия, гроздовия, слънчогледовия не са много полезни пчелите ги събират последни? Защо най - напред набутват акацията, която била уж най - хубава за тях?
    Ти сега що се заяждаш със всички доценти, академици, професори и други светила на пчеларската литература, обвиняваш ги в лъжа а?

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    08.07.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Wonderland
    Напълно съм съгласен.Просто в мнението пише вадя меда и от плодника .А и до колкото разбрах темата е за одглеждане на пчели без подхранване.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    След всичко написано от по-опитни пчелари из форума, особено напоследък, за липсата на перспектива в занаята, аз имам следния въпрос към тях:
    - Възможно ли е да се отглеждат пчелни семейства с минимална намеса на пчеларя? Примерно - не подхранва, не ротира, третира минимално, по възможност набързо с пушалката, не стеснява, не подрежда гнездата, не купува и не придава майки, прави много отводки по най-мързеливия и лесен начин, кошерите ги сменя чак когато почнат да се разпадат и т.н. Един вид, оставя пчелите да се оправят сами, колкото могат и които оцелеят. Загубата своевременно се попълва с направените отводки, ама и те без грижа, колкото оцелеят. Възможен ли е такъв начин на работа и дали ще се занули накрая бройката или ще оцелее пчелина? Пък мед - колкото даде пашата през годината, повечето да остане за пчелите, за пчеларя все ще се намерят по няколко пити от кошер. Един вид екстензивно пчеларстване, залагащо на налични бройки семейства, а не на интензивна работа с тях.
    Долу горе преди време нещо такова правехме само че и онови слагахме никакво подхранване освен малко мед зимата над главите и третиране за акар.
    Рояха се яко майки не се сменяха бройки се компесираха от рояци или семейсттва в роево.
    Но бяха от 5-6 до 10ина. Става фокуса и мед има ама да са малко на брой , нямам практика с много но ако са много на един пчелин мисля че по бързо ще дадът фира.
    Имаше и един лудия кошер плодника може би 4-5г. не бе пипан но това бе изключение много зъл беше.

  6. #16
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ти сега що се заяждаш със всички доценти, академици, професори и други светила на пчеларската литература, обвиняваш ги в лъжа а?
    А ти мислиш ли, че им вярвам? Защо никой не излезе и не каза защо измират пчелите? Защото не знаят.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ...Защо никой не излезе и не каза защо измират пчелите? ...
    Чакат в някой форум да прочетат и ще напишат.Те са учени хора четат, интерпретират прочетеното и намират "нови" решения.Никой още не им е написал какво да препишат и по научному да интерпретират.
    Колко от светилата на "пчеларската наука " отглеждат собствени пчели?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А ти мислиш ли, че им вярвам? Защо никой не излезе и не каза защо измират пчелите? Защото не знаят.
    Може и да не знаят, но може и да знаят, все пак на агро му взеха парите за изследването, както и на много други. Нашето дружество е в момента в преговори със някой от тях да си кажат цената, за да направят такова изследване и ние да им го заплатим този труд, но аз самия незнам дали няма да излязат със нещо стъкмено на хартия само и само да вземат парите

    П.п- доколкото знам най богатите в този сектор са майкопроизводителите и отводкаджийте. При тази смъртност нищо чудно да наврънкат държавата да вдигне още парите отпускани по пчеларската програма. Ха сега се замисли, защо им е да намират причината за смъртността?

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Може и да не знаят, но може и да знаят, все пак на агро му взеха парите за изследването, както и на много други. Нашето дружество е в момента в преговори със някой от тях да си кажат цената, за да направят такова изследване и ние да им го заплатим този труд, но аз самия незнам дали няма да излязат със нещо стъкмено на хартия само и само да вземат парите

    П.п- доколкото знам най богатите в този сектор са майкопроизводителите и отводкаджийте. При тази смъртност нищо чудно да наврънкат държавата да вдигне още парите отпускани по пчеларската програма. Ха сега се замисли, защо им е да намират причината за смъртността?
    Казвам го направо. Преговаряте с Професора (доцента) и по-точно вече не преговаряте, а няколко човека дадоха проби. Цената за изследването много ми хареса.
    Сега да ви кажа, че на Професора също му дадоха фира пчелите и даде изследвания в чужда лаборатория. Сега търси как да си покрие разхода. Честито.
    Така и не споделихте какво стана с вашите проби от слънчогледа. Голяма конспирация.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    При тези символични цени на меда, кой нормален пчелар ще излезе на светло да си плаща осигуровки/счетоводство, че и да плаща на лицензираните отводкаджии/майкопроизводители - скачени съдове!..всички по веригата ще загубят!

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •