Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    29.01.2014
    Мнения
    21

    Американски Гнилец

    Здравейте Преди повече от месец изгорих едно пчелно семейство за което се съмнявах че има Американски Гнилец в него намерих продупчени килийки и кашнато пило,сега обаче преди около 2 седмици в друг кошер намерих запечатано пило което е станало на кашичка но не бяха продупчени килийките,отстраних питата от семейството и го затворих това се случи преди 2 седмици както казах вече.Днес отворих семейството и отново открих килийки на друга пита с кашнато пило но отново няма продупчени килийки,та въпроса ми е това може ли да е американски гнилец питам защото си мисля че ако беше АМ досега за тези 2 седмици трябваше да има продупчени килийки вече или греша,надявам се всеки който е имал тази болест в кошерите си да сподели колко бързо се развива тя.

    Мерси

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Аз доколкото знам Американският гнилец се различава от останалите видове гнилци по това, че гнилостната маса се точи. Бръкни в някоя килийка с клечка и провери. А някаква миризма има ли?

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    29.01.2014
    Мнения
    21
    Лека,на вкиснато мога да я определя

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Валяк, а ти прочете ли това, що е изписано във форума и не само, относно проблема ти? Логично би било, първ9 да се запознаеш и след това да питаш, не за друго, а за да не се повтаряме в отговорите си.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    виж там с клечката какво ще направиш, щом е на кисело може да е кисел гнилец
    "Признаците на киселия гнилец са подобни на признаците на европейския, но ларвите в повечето случаи умират след запечатването им. Труповете се променят на цвят ( потъмняват ), но запазват формата си. Вътрешността им се превръща в мажеща се или ронлива, но не точеща се маса, която издава кисела миризма. Тя не залепва на дъното или по стените на килийките, поради което пчелите лесно я изхвърлят. Ако ларвите са били запечатани, капачетата обикновено са леко потъмнели, продрани, плоски, но никога не хлътват навътре, както при американския гнилец.
    Протичането на киселия гнилец е както при европейския и също зависи от силата на семейството и от условията, при които се намира пилото. Болестта може ад заглъхне и без специални лечебни средства, след като се премахнат неблагоприятните условия за ларвите, но заразата остава в гнездото. За борба се използуват същите средства и начини на лекуване, както при европейския гнилец."

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Стръскай пчелите от второто семейство в празен кошер ,като му предадеш рамки от други семейства незаразени(ако имаш повече кошери и ако искаш да го запазиш),Изгори му всичките рамки и обгори кошера .Не е нужно да го палиш целия.Признаците които описваш са достатъчни за констатиране на гъбични заболявания с който компромиси е пагубно да се правят.Ако ли не са толкова много поразени рамките с пило и заразата е в начален стадий ,има начини и медикаменти с които можеш да пристъпиш към някакво лечение.Едни снимки от твоя страна на поразеното пило биха дали по-ясна картина за самото заболяване.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Преди години имах епидемия от Американски гнилец,правих доста опити да го лекувам с извеждане на семейството в нов кошер и захранване след това със сироп с антибиотици,временно се оправяха но на следващата година пак се прояви в крайна сметка изгорих семействата, кошерите и екипировката с която работех и от тогава гнилец не съм имал,та моя съвет е да изгориш семейството и кошера и да не се занимаваш с глупости.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •