Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 3 от общо 3
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2018
    Мнения
    3
    Пчеларски район
    Севлиево

    добре/не добре фарар - две отвотки

    Здравейте, и от мен от 3 месеца сам пчелар имам 8 отводки във Фарар кошери близо до г.Севлиево.
    Двете от отводките не са силни с по 12 магазинни рамки и смятам да ги кача едно върху друго като сложа два корпуса с основи най-отдолу а между семействата халимонова решетка и да стане двумайчено семейство.
    При заземяването мисля да сложа мрежа за прополис до халимонова решетка плътно за да ги разделя с мрежести дана съм и отгоре ще поставя найлон.
    Идеята е на пролет да се развие много бързо с двете майки и ако е така само главно двумайчени семейства да гледам с помощник на специална количка ,която да ги държи повече корпуси във въздуха докато гледам долното семейство.


    Въпроси те са ми:
    1.Двете семейства ще оживят ли през зимата и с колко рамки мед трябва да им осигуря ?
    2.В горното семейство ще достигали достатъчно кислород ако прелката му е затворена (иначе ще става течение на долното)?
    3.Възниква проблема как през зимата ще знам какво се случва с долното семейство (или как да го храня ако има нужда)?
    4.Голям ли е процента да убият едната майка при положение че ще бъдат разделени с мрежа за прополис и халимонова решетка?

    Ще бъда благодарен от вашите отговори,мнения и съвети.

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    05.12.2013
    Мнения
    100
    Пчеларски район
    Стара Загора
    Здравей,
    по това време градежа на восък спира, може да нагризат основите. Фарара е добре да зимува на 2 корпуса за плодник като горния трябва да бъде пълен с мед. Разделянето по това време на годината трябва да стане с плътна преграда, защото пчелите ще оставят само едната от майките. Ако има достатъчно много на брой корпуси с които да разделиш двете семейства и сложиш "плътна" мрежа за прополис може по случайност и да успееш да запазиш двете майки, но най-сигурно е с плътна преграда. Пише се ханеманова решетка. Прелката на горното семейство трябва да бъде отворена за да могат да летят пчелите от там. През зимата, ако се наложи долното семейство може да подхранваш с питка, в зависимост от това как са ти направени кошерите може да се наложи да сложиш надставка на корпуса за да се събере питката и да може да се затвори плътно горните корпуси.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Двумайчиното отглеждане е технология, която изисква да имаш повечко стаж зад гърба си, съвсем не е за начинаещи - предвид и въпросите, които си задал ...... рано ти е още, твърде рано.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •