Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 56
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Рости, как да се осветли пчеларството, като всичките 99%са в сивия сектор. Продал 4 тона на дребно, но писал печалба от хиляда лева, колкото да си покрие осигуровките.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Много лошо предложение. Ако Иванчо е в крайдунавска Добруджа и изкара 70 кг. от сем. а Драганчо е в Родопите и изкара 15 кг от сем. Иванчо освен че реализира няколко пъти повече приход от продукция, а и получава няколко пъти повече помощ. Двата стават в изключително неравностойно положение и пазара става мега изкривен.

    П.П. Имам в главата си цялостна стратегия за развитие на сектора и съм измислил и подпомагането, но нарочно ви провокирам да видя дали няма да излезе нещо по-добро.
    Само дето меда на Иванчо ще съдържа цялата химия на крайдунавска Добруджа, която си е един завод без покрив. Цената му съответно би трябвало да е различна. Изведнъж ще се окаже, че всички по "био" нямат място там, а трябва да ходят по планините.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #13
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от georgi rumenov Виж публикацията
    Тези програми не помагат с нищо за развитието на пчеларството.Според мен, ако се раздават пари те трябва да са за деклариране на приходи и платени данъци от пчелни продукти .Но не под формата на програми за кошери,инвентар,лекарства или анализи .Примерно за този период има 5 млн.лева разделят се като при деминимис , Иванчо произвежда 3 тона мед 20 отводки продал ги платил си данъците тогава има право на пари.Нека сам да решава за какво да използва парите .Няма значение ЗП или не е,щом е изряден .А сега едни и същи се ослушва каква програма (мярка),ще има и как да се прилапат повече пари!
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Само не разбрах как се разпределят парите между Иванчо, Петканчо, и Драганчо? Уж като деминимис пък да няма значение дали си ЗС. Уж подпомагане на сектора пък Иванчо да има възможност да си вземе БМВ-енце с паричките. А контрола? Давай развий си тезата ама мисли пък може и тези дето ти вдигат палци да помагат.
    И аз да се обоснова защо вдигнах палец на горния пост. Вдигнах го/палеца/ само и единствено заради последното изречение.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Рости, как да се осветли пчеларството, като всичките 99%са в сивия сектор. Продал 4 тона на дребно, но писал печалба от хиляда лева, колкото да си покрие осигуровките.
    Измислили са го много по-големи умове от мен. Забравих как се казваше точно "техника" , но мисля, че беше на "ръжена и моркова" . Моркова (примамката) са програмите и другите видове подпомагащи плащания. Ръжена (натиска, силата) за сега не е влязъл в действие. Всички "колеги" които стоят в сивия сектор толкова са се самозабравили че масово искат и нахалстват и едва ли не заявяват, че всички трябва да им помагаме, а после като дойде време за реализация стават много силни и забравят да питат. Аз питам тези които сме на светло до кога ще траем и ще чакаме държавата? До кога ще подминаваме мръсните буркани омния с капачки десета употреба в които се преедлага мед по оградите и т.н. Почнах да се дразня и спирам че е неделя и по добре да си видя семейството.

  5. #15
    Незнам да ли съм казал това което мисля по правилният начин.Но както се вижда (или както аз виждам)програмата не работи .Кандидатства се за скъпи лекарства реално се третира с нещо по евтино а скъпите се продават ,друг пример кандидатстват за кошери договарят се за цената с производителят и останалите пари се делят,защото има кошери и по 50 лв.нови или се плаща на лицензиран производител само за фактура,друг пример с приятел кандидатстват за одводки одобриха го договори се с производителят да му напишат фактура за определена бройка ,взе наполовина но му преведоха пари за всички които беше одобрен,а какви одводки взе слаби слаби наложи се да ги обедини че иначе една нямаше да изкара зимата.Това от мене ли го чувате за пръв път? Пчелари с по две годишен опит и с по 60-70 семейства взеха центрофуги и вани за 200-300 семейства и когато го питах единият пич защо му е тази 48 рамкова центрофуга като реално няма нужда от нея ,човекът ми каза "дават ли ти вземаи" А относно ЗП,нека всеки който си е платил данъците на база продаден мед да има право на определена сума пари.данъкът за ЗП е 4 % а за не регистриран е10% сам да си реши кое му е по изгодно.Наистина е несправедливо за тези в районите с по бедна паша но ако се помисли и затова ще се намери някакво решение!

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Една лека корекция, колега относно данъка - не 10, а 6%. Инак за всичко което казваш си абсолютно прав.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Предлагам да се заделят всяка година пари за инфрастуктура( писал съм и преди) - да се проучат райони, които са недостъпни и богати на паша, да се прокарат пътища, да се раздадат парцели през 6-7км. на пчелари, които искат да пчеларстват, а защо не и някаква охрана, за да се чувстват по-сигурни.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    За фирми си остава 10%.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Предлагам да се заделят всяка година пари за инфрастуктура( писал съм и преди) - да се проучат райони, които са недостъпни и богати на паша, да се прокарат пътища, да се раздадат парцели през 6-7км. на пчелари, които искат да пчеларстват, а защо не и някаква охрана, за да се чувстват по-сигурни.
    То има закон и то преправен тази година, но не знам кой ще се върже. Например искам да регистрирам пчелин в земя водеща се мери и пасища към общината( до сега беше забранено), но пусти късмет където ми са пчелите земята се води цял парцел от 54 декара и не може, можело само малки имоти, защото в закона дават до 10 кв за един кошер, за 100 кошера се равнява на 1 декар.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    То има закон и то преправен тази година, но не знам кой ще се върже. Например искам да регистрирам пчелин в земя водеща се мери и пасища към общината( до сега беше забранено), но пусти късмет където ми са пчелите земята се води цял парцел от 54 декара и не може, можело само малки имоти, защото в закона дават до 10 кв за един кошер, за 100 кошера се равнява на 1 декар.
    Ей на тая тема бях бесен цяла седмица. Точно ми мина и ти пак ми напомни.

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •