Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 27

Тема: Новак

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.08.2018
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    Община Струмяни

    Question Новак

    Здравейте,

    Аз съм Андро на 19 години.
    Работя и уча в чужбина.
    Напоследък се чудя какъв би бил животът ми, ако се върна в България след като завърша обучението си тук в чужбина. Имам планове, който са доста интересни. Искам да работя от България за чужбина и като хоби да си гледам пчели. Имам доста наследени земи, който не се ползват от никой в няколко балкански селца и се чудя дали мога да си ги гледам там.
    От къде ми е дошло желанието за пчелите? - Дядо ми (бог да го просто) е бил пчелар. Аз бях много малък и не го помня добре, но помня как си играех около кошерите и много им се радвам и явно това ме подтиква към този занаят.
    Искам няколко мнения от вас, защото аз имам възможност да се сдобия с хубава технология. Ще прикача повече информация под темата.
    Въпросите са ми следните въпреки, че изчетох доста теми.
    Колко трябва да ми е началния капитал?
    От къде мога да се снабдя със семейства пчели?
    Възможно ли е сам да се справя с тази задача?
    Колко време трябва да отделям ?
    Оборудването, което ще закупя ще ми струва около 2000~ лева, но това мен не ме притеснява. Казва се FlowHive. Не знам дали е позволено да прикача видео, но мисля, че повечето от вас ще отделят време да го проверят. Самото оборудване спестява много работа. Ако може всеки да изкаже мнение независимо какво е то. Приемам всякакви съвети и критики.
    Мисля да осъществя всичко в близките години и да се надяваме нещата да потръгнат.
    Последното нещо, което искам да попитам и не намерих отговор за него. Евентуално ако искам да превърна това хоби в бизнес възможно ли е продукцията да се изкарва и в чужбина с доставчици или с договор към някоя фирма?
    П.П Намерих стари книги у дома за пчеларство и започнах да ги чета за да се образовам поне малко. Скоро ще се свържа със хора, които са в този занаят от доста години.

    Благодаря Ви за вниманието!
    Поздрави,
    Андро

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Andro Виж публикацията
    Здравейте,

    Аз съм Андро на 19 години.
    Работя и уча в чужбина.
    Напоследък се чудя какъв би бил животът ми, ако се върна в България след като завърша обучението си тук в чужбина. Имам планове, който са доста интересни. Искам да работя от България за чужбина и като хоби да си гледам пчели. Имам доста наследени земи, който не се ползват от никой в няколко балкански селца и се чудя дали мога да си ги гледам там.
    От къде ми е дошло желанието за пчелите? - Дядо ми (бог да го просто) е бил пчелар. Аз бях много малък и не го помня добре, но помня как си играех около кошерите и много им се радвам и явно това ме подтиква към този занаят.
    Искам няколко мнения от вас, защото аз имам възможност да се сдобия с хубава технология. Ще прикача повече информация под темата.
    Въпросите са ми следните въпреки, че изчетох доста теми.
    Колко трябва да ми е началния капитал?
    От къде мога да се снабдя със семейства пчели?
    Възможно ли е сам да се справя с тази задача?
    Колко време трябва да отделям ?
    Оборудването, което ще закупя ще ми струва около 2000~ лева, но това мен не ме притеснява. Казва се FlowHive. Не знам дали е позволено да прикача видео, но мисля, че повечето от вас ще отделят време да го проверят. Самото оборудване спестява много работа. Ако може всеки да изкаже мнение независимо какво е то. Приемам всякакви съвети и критики.
    Мисля да осъществя всичко в близките години и да се надяваме нещата да потръгнат.
    Последното нещо, което искам да попитам и не намерих отговор за него. Евентуално ако искам да превърна това хоби в бизнес възможно ли е продукцията да се изкарва и в чужбина с доставчици или с договор към някоя фирма?
    П.П Намерих стари книги у дома за пчеларство и започнах да ги чета за да се образовам поне малко. Скоро ще се свържа със хора, които са в този занаят от доста години.

    Благодаря Ви за вниманието!
    Поздрави,
    Андро
    Специално с тоя вид кошери нищо няма да направиш от това което си замислил. Така мисля.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    16.08.2018
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    Община Струмяни
    Ще може ли по-подробно да обясниш, защо не става ? И ако може съвет на къде да се насоча.
    Благодаря предварително

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Andro Виж публикацията
    Ще може ли по-подробно да обясниш, защо не става ? И ако може съвет на къде да се насоча.
    Благодаря предварително
    Всяка друга система е по - добра от тази. Както каза колегата - корпусна или ДБ. Другите вече са пожелание.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Първо си завърши образованието и тогава си вземи кошери с пчели. Имаш време до тогава да се образоваш теоретично, а като се връщаш в БГ може да ходиш на стаж в близък пчелин в твоя район, ще видиш и практиката. Моят съвет е да се запознаеш с пчелари в региона си.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Просто това не става за добиви. Отделно има много неща които не са доизмислени, като например преценка на вътрешните пити къде има пило и т.н. Пчелите не действат по шаблон и ако си мислиш че става както в клипчетата, да сложиш само буркана и да потече си далеч от истината. Отделно че себестойността на малкото мед който изкараш от тази котурка ще е много висока... Лично аз бих започнал с Фарар за стационарен пчелин... А най лесно се учи на ДБ, най-непретенцеозен е според мен.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    16.08.2018
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    Община Струмяни
    А ще може ли отговори на въпросите ми, който ги зададох?
    Пак казвам аз съм новак, не съм образован по тази тема, но имам голямо желание да започна.

    "
    Колко трябва да ми е началния капитал?
    От къде мога да се снабдя със семейства пчели?
    Възможно ли е сам да се справя с тази задача?
    Колко време трябва да отделям ?"

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Andro Виж публикацията
    А ще може ли отговори на въпросите ми, който ги зададох?
    Пак казвам аз съм новак, не съм образован по тази тема, но имам голямо желание да започна.

    "
    Колко трябва да ми е началния капитал?
    От къде мога да се снабдя със семейства пчели?
    Възможно ли е сам да се справя с тази задача?
    Колко време трябва да отделям ?"
    Пич, вземи си 4-5 кошера без значение системата, само не това което каза. Погледай ги 2-3 годинки и отговорите ти сами ще дойдат... Иначе може и с рогата напред но си требе дълбок джоб...

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Andro Виж публикацията
    А ще може ли отговори на въпросите ми, който ги зададох?
    Пак казвам аз съм новак, не съм образован по тази тема, но имам голямо желание да започна.

    "
    Колко трябва да ми е началния капитал?
    От къде мога да се снабдя със семейства пчели?
    Възможно ли е сам да се справя с тази задача?
    Колко време трябва да отделям ?"
    Сам каза, че за оборудване ще дадеш 2000 лева. Не каза колко кошера ще искаш да ти е пчелина. Дай някаква цифра и веднага ще ти направим сметка.

    Със семейства ще ти е лесно. Тук всели втори би ти взел парите.
    Дали можеш да се справиш сам? Повечето пчелари така са започнали и се справят в повечето случаи.

    А времето което трябва да отделяш е в зависимост от броя кошери, желанието ти да работиш по тях, но с една дума. Много.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Andro Виж публикацията
    А ще може ли отговори на въпросите ми, който ги зададох?
    Пак казвам аз съм новак, не съм образован по тази тема, но имам голямо желание да започна.

    "
    Колко трябва да ми е началния капитал?
    От къде мога да се снабдя със семейства пчели?
    Възможно ли е сам да се справя с тази задача?
    Колко време трябва да отделям ?"
    За 2000хил. може да си купиш долу горе 5бр. 1000лв.пчелни семейства и 1000 ти трябват за обурудване да речем нови кошери центруфуга книги рамки основи препарати за Вароатозата и Нозематозата и т.н. ама сега не е времето за купуване всяка грешка може да доведе до гибел на семействата през зимата.Напролет е по добре.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •