Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 39 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 384
  1. #31
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Някой да знае някоя рецепта за импрегниране с домашен сапун,бях чел някъде нещо подобно и ми се стори тогава доста надеждно,но не го запомних,а и не мога да открия къде го бях гледал..
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  2. #32
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов
    Някой да знае някоя рецепта за импрегниране с домашен сапун,бях чел някъде нещо подобно и ми се стори тогава доста надеждно,но не го запомних,а и не мога да открия къде го бях гледал..
    Макрева
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #33
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов
    Някой да знае някоя рецепта за импрегниране с домашен сапун,бях чел някъде нещо подобно и ми се стори тогава доста надеждно,но не го запомних,а и не мога да открия къде го бях гледал..
    Макрева
    Точно това ми трябваше.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  4. #34
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Колега Киров, кошерите не трябва да бъдат един цвят, цветовете които различават пчелите са:син, жълт и сив.За да невлизат майките в чужд кошер при оплождане е най-добре да редуваш трите цвята в редицата.Зеления цвят също го разпознават но той се слива със зеленината около кошера и не е за предпочитане, а червения цвят пчелите го виждат като черен.
    По втория въпрос кошера можеш да го боядисаш и когато пчелите са вътре, само,че когато боядисваш лицевата страна пчелите нетрябва да летят, а останалите 3 страни можеш да ги боядишеш когато пожелаеш, само 2 дни нетрябва да отваряш кошера, че пчелите са агресивни.

    Кошерите е най-добре да ги боядисваш (или някакво друго алтернативно покритие против гниене), тогава когато ги дезинфекцираш. Не за друго, просто е по-удобно икономически ефективно. И ще гледаш да ги боядисваш така, че боята да може да издържи от една дезинфекция до следващата (поне 4-5-10 г).


    Колега Киров, кошерите не трябва да бъдат един цвят....За да невлизат майките в чужд кошер при оплождане е най-добре да редуваш трите цвята в редицата.
    "Една снимка струва милион думи"


    Снимката е от интернет - главният пчелин на Брат Адам (между другото пчелина в манастира Бъкфаст продължава да е подреден по същия начин).

    Аз съм възприел същия модел , с тази разлика че ползвам ЛР (не 12 ДБ) и предпочитам дъната и капаците да стоят небоядисани.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #35
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колега Юри, белия цвят пчелите го виждат като цветовете на дъгата, зависи под какъв ъгъл падат слънчевите лъчи , пчелите виждат различен цвят от шесте цвята на дъгата и по мой и на още двама мои колеги стари пчелари сме остановили ,че във фургоните понеже кошерите са един до друг ,най-много майки се губят на кошери с бял цвят.Пчелите влизат кафяви хралупи защото няма сини и жълти хралупи, а сигурно ако имаше щяха да влезат в тях.А ти ако искаш си бодиши кошерите цикламени само недей да заблуждаваш начинаещите колеги.

  6. #36
    Извинявам се, на всички колеги, че съм си изказал личното мнение. Повече няма да го правя, за да не заблудя някого.

  7. #37
    Потребител
    Регистриран
    09.03.2011
    Мнения
    69
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Колега Юри, белия цвят пчелите го виждат като цветовете на дъгата, зависи под какъв ъгъл падат слънчевите лъчи , пчелите виждат различен цвят от шесте цвята на дъгата и по мой и на още двама мои колеги стари пчелари сме остановили ,че във фургоните понеже кошерите са един до друг ,най-много майки се губят на кошери с бял цвят.Пчелите влизат кафяви хралупи защото няма сини и жълти хралупи, а сигурно ако имаше щяха да влезат в тях.А ти ако искаш си бодиши кошерите цикламени само недей да заблуждаваш начинаещите колеги.
    А това само при подвижното ли е така или и при стационарен пчелин.Защото и аз имам такав един проблем с три бели кошера но те са стационарни ако е така още тази пролет ги пребоядисвам

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Ако, искате да не се губят майки в което се съмнявам, използвайте оплодени . Така няма да се налага да излитат от белите кошери на брачен полет. Майки не се губят а биват изяждани от птиците.Аз лично вържа по една панделка до нуклеусчето за всеки случай.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  9. #39
    Потребител
    Регистриран
    11.12.2010
    Мнения
    84
    Една пчеларка от Турция миналата година спомена че ще си импрегнира кошерите с клей било най-биологично.Имаше статия за нея в някой от пчеларските вестници.
    Каза също така че си купува майки от България защото са МНОГО добри и.
    А за цветовете на кошерите моето мнение е че синия цвят е по-тъмен от жълтия и затова поглъща повече светлина и повече се нагрява напролет.
    Чел съм че при равни други условия в синия кошер пчелите събират 25% повеч но като се има в предвид че на 20кг. мед годишно викаме УРА мисля че цвета е най-малкия ни проблем.

  10. #40
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    39
    Здравейте,гледам на Венер кошерите -далеч не са боядисани готино , почти всички са едни нескопосани и по 5 в редичка , също и как ги смущават с този кран .Изглежда който се занимава експлоатиращо с пчели -хич не му пука за цвят ,ред и други .Ние тоест с по 50-100 кошера се тресем над тях , не че и най дребния детайл нее важен , но от четене във форума виждам по важни неща като -създаване на силни семейства,подхранване,трет иране против болести.
    Мед ям всякакъв .

 

 
Страница 4 от 39 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •