Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 8 ПърваПърва ... 5678 ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 78

Тема: Апел

  1. #61
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Направи го. Тъкмо ще спрат да те оплюват.
    "Блажени са верующите"
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    При мен клиниката не е такава. Интересно ми е защо Дончев заяви толкова категорично, че това е заболяването. Има ли изследвания? Така и не разбрах това "обикновен " трахеен акар ли е или е някакъв нов? Какво означва "бургазлии получиха верния отговор"?
    Това е само една хипотеза! Нещата клонят натам, но точно учените с микроскопите имат правото на "Окончателната диагноза"
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #62
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    "Блажени са верующите"

    Това е само една хипотеза! Нещата клонят натам, но точно учените с микроскопите имат правото на "Окончателната диагноза"
    В понеделник ще се опитам да направя някаква дисекция на няколко пчели и ще се опитам да видя нещо. Разполагаме със силни микроскопи.

  3. #63
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Хубаво гледайте и слушайте.



  4. #64
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Преди няколко години имах същия проблем , както доста колеги тази година. Стотици пълзящи пчели около кошерите, някои с несиметрично разположени крила, други с недоразвити такива . Обикновено се събираха на купчинки около кошерите и умираха, а след известно време особено след дъжд почваха да излъчват миризма на гнилоч. През съответната година загубих около 5-6 семейства от 120, някой отслабнаха значително, но все пак успяха да иззимуват и да се възстановят през пролетта . Мислех , че всичко е в резултат на вароатозата , допреди да прочета статиите които сте закачили. След злополучните събития с пълзящите пчели започнах да ползвам готовите препарати с оксалова киселина ( преди това винаги съм ползвал само лентички ) , като вече трета година не съм имал толкова голяма катастрофа , както онази година. Забелязват се пълзящи пчели , но доста на рядко , незначително количество. Не мога да твърдя на 100 % , че използването на оксаловата киселина е намалило пълзящите пчели , може да е някакво случайно съвпадение, а може и да не е . Нека колегите , които ползват оксалова киселина да кажат дали през тази година са имали завишен брой пълзящи пчели.

  5. #65
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Аз само миналия ноември НЕ ползвах и този сезон имаше греда.

  6. #66
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00 Виж публикацията
    . Нека колегите , които ползват оксалова киселина да кажат дали през тази година са имали завишен брой пълзящи пчели.
    Знам един който ползва ОК и цяла година се оплакваше от пълзящи пчели, но сега не може да се изкаже, че яде банана, ако желаеш намери начин да го питаш.

  7. #67
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    В понеделник ще се опитам да направя някаква дисекция на няколко пчели и ще се опитам да видя нещо. Разполагаме със силни микроскопи.
    ако третираш с мравчена киселина и въпреки това имаш от пълзящите проблеми, то не би трябвало да е акароза

  8. #68
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Хубаво гледайте и слушайте.


    Добрее като идея, но цената на въпросното масло у нас е направо непосилна при количество от 1 милилитър на рамка - визирам друго видео на автора, където обяснява и показва как третира семействата.

  9. #69
    Наблюдател
    Регистриран
    08.07.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Wonderland
    И аз да споделя няколко случая.До моя пчелин имаше друг с обща ограда,около 40 семейства ,есента нетретирани против акар с абсолютно нищо.Семеиствата изимяват нормално с нулева смъртност.Пролетта тръгват да се развиват и до май месец,горе долу добре.После започват да бягат.Колегата ,бог да го прости ,че го споменавам, до като ги забележи ,бяха избягали няколко семейства.Събираме се трима души и умуваме.Отваряме един избягал кошер,пило, майка,а пчели няма..Кво да правим викаме с кво да лекуваме и решихме с Мк.Директно картон напоен с киселина и в пласмасовата храника първо само на един кошар.Толкова много акар несъм виждал в един кошер никога.Направо с лопата да го ринеш.После всичките кошери на ред и след една сед мица пак.Времето топло за третиране сМк ,ама кво да правиш.Имаше изчезнали майки,но кошерите се отърваха,даже имед извади.Друг случай.От 120 семейства нетретирани есента за акар,изимували 30 бр.Подмора е иследван в лаборатория и резултатът нозематоза .Ма на мен не ми се вярва ,защото този пчелин бе изоставен и разграбен от пчели включително и моите ,а. аз такава смъртност не съм имал ,а никога не съм третирал за нозематоза.Трети случай.Пчелин не третиран потив акар есента.От 90 семейства изимували 15 броя.Пробата на подмора пак нозематоза.Това са истински случай.А за безкрилите пчели при мен се явават по някога в някой кошер,ама аз му сменявам майката и проблема изчезва.

  10. #70
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Добрее като идея, но цената на въпросното масло у нас е направо непосилна при количество от 1 милилитър на рамка - визирам друго видео на автора, където обяснява и показва как третира семействата.
    То всички цени в БГ са непосилни за някои. Но на кой му пука?

 

 
Страница 7 от 8 ПърваПърва ... 5678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •