Цитат Първоначално публикувано от Рако Виж публикацията
И аз да споделя няколко случая.До моя пчелин имаше друг с обща ограда,около 40 семейства ,есента нетретирани против акар с абсолютно нищо.Семеиствата изимяват нормално с нулева смъртност.Пролетта тръгват да се развиват и до май месец,горе долу добре.После започват да бягат.Колегата ,бог да го прости ,че го споменавам, до като ги забележи ,бяха избягали няколко семейства.Събираме се трима души и умуваме.Отваряме един избягал кошер,пило, майка,а пчели няма..Кво да правим викаме с кво да лекуваме и решихме с Мк.Директно картон напоен с киселина и в пласмасовата храника първо само на един кошар.Толкова много акар несъм виждал в един кошер никога.Направо с лопата да го ринеш.После всичките кошери на ред и след една сед мица пак.Времето топло за третиране сМк ,ама кво да правиш.Имаше изчезнали майки,но кошерите се отърваха,даже имед извади.Друг случай.От 120 семейства нетретирани есента за акар,изимували 30 бр.Подмора е иследван в лаборатория и резултатът нозематоза .Ма на мен не ми се вярва ,защото този пчелин бе изоставен и разграбен от пчели включително и моите ,а. аз такава смъртност не съм имал ,а никога не съм третирал за нозематоза.Трети случай.Пчелин не третиран потив акар есента.От 90 семейства изимували 15 броя.Пробата на подмора пак нозематоза.Това са истински случай.А за безкрилите пчели при мен се явават по някога в някой кошер,ама аз му сменявам майката и проблема изчезва.
Няколко извода:
1. Лабораториите едно знаят, едно баят.
2. Ако не третираш но все пак подготвиш семействата със запаси правилно разположени вероятната зимна смъртност ще е около 30%.
3. Ако я подкараш съвсем през къра максимум 3 години и пчелина е аут.