Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 8 ПърваПърва ... 678
Резултати от 71 до 78 от общо 78

Тема: Апел

  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Рако Виж публикацията
    И аз да споделя няколко случая.До моя пчелин имаше друг с обща ограда,около 40 семейства ,есента нетретирани против акар с абсолютно нищо.Семеиствата изимяват нормално с нулева смъртност.Пролетта тръгват да се развиват и до май месец,горе долу добре.После започват да бягат.Колегата ,бог да го прости ,че го споменавам, до като ги забележи ,бяха избягали няколко семейства.Събираме се трима души и умуваме.Отваряме един избягал кошер,пило, майка,а пчели няма..Кво да правим викаме с кво да лекуваме и решихме с Мк.Директно картон напоен с киселина и в пласмасовата храника първо само на един кошар.Толкова много акар несъм виждал в един кошер никога.Направо с лопата да го ринеш.После всичките кошери на ред и след една сед мица пак.Времето топло за третиране сМк ,ама кво да правиш.Имаше изчезнали майки,но кошерите се отърваха,даже имед извади.Друг случай.От 120 семейства нетретирани есента за акар,изимували 30 бр.Подмора е иследван в лаборатория и резултатът нозематоза .Ма на мен не ми се вярва ,защото този пчелин бе изоставен и разграбен от пчели включително и моите ,а. аз такава смъртност не съм имал ,а никога не съм третирал за нозематоза.Трети случай.Пчелин не третиран потив акар есента.От 90 семейства изимували 15 броя.Пробата на подмора пак нозематоза.Това са истински случай.А за безкрилите пчели при мен се явават по някога в някой кошер,ама аз му сменявам майката и проблема изчезва.
    Няколко извода:
    1. Лабораториите едно знаят, едно баят.
    2. Ако не третираш но все пак подготвиш семействата със запаси правилно разположени вероятната зимна смъртност ще е около 30%.
    3. Ако я подкараш съвсем през къра максимум 3 години и пчелина е аут.

  2. #72
    Наблюдател
    Регистриран
    08.07.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Wonderland
    Предполагам ,че лабораторийте в България са оборудвани за иследвания на стопански значимите заболявания по пчелите,сега да не ги изброявам.Може би за това резултатите са идентични?Мисля си ,че вароатозата е вид спин ,който унищожава имунната система на пчелите и те загиват от иначе леко протичящи заболявяния.Чел съм американски иследвяния,които твърдят ,че в 99 процента от семействата в щатите се откриват нозематозни спори,но не всички семейства се рязболяват .До колкото знам в България няма регистриран случай ня трахеен акар.

  3. #73
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Проф. Вълчовски твърди, че нозема церана сваля имунната система на пчелите и отваря широко вратата за вирусите, а не вароатозата. Вароатозата служи за много бързо пренасяне на вирусите вътре в семейството и в пчелина. Това е голямата разлика между двете ноземи, друга разлика е , че спори на церана се откриват през цялата година, докато на апис през лятото не. Това означава, че пчелите могат да подтиснат или изчистят от апис, но веднъж заразени с церана никога не могат да се изчистят, могат само да я подтиснат през летния сезон. Проф. Гургулова твърди, че в БГ няма доказано лабораторно трахеен акар, нали тя води националната лаборатория. Но вече може и да има, трябва изследвания да се докаже.
    Моето мнение, без да съм посещавал засегнати пчелини е, че причината за оплакванията на колеги е по-вероятно нозема церана и по-малко вероятно трахеен акар или и двете заедно, и вирусите им разказват играта при отслабена имунна система.
    Аз третирам с МК с изпарител Нассенхайдер минимум 10 дни, обикновено 14 дни и за сега се справям със здравния статус на семействата, но вирусите си ги имам всичките не мога да ги изчистя.

  4. #74
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    А сега по въпроса за проблема:
    Преди около месец научих за него, но от слухове от ненадеждни източници, на които не може да им се вярва. Въпреки това двете организаци КБП и БПРА отреагираха светкавично и изпратиха официални писма до МЗХ, с които ги информирахме за потенциалния проблем и настоявахме за незабавни действия. Поискахме да се отпусне бюджет за вземане на проби и за изпращането им във френска лаборатория, защото българските не могат да детектират всички видове вируси. Когато се изясни кой вирус е причинителя, тогава и ще знаем какви мерки да предприемаме за борба с него или за профилактика против заразяването с него. Преди това обаче нищо не можем да направим, защото ще е еквивалентно на стрелба в тъмното със завързани очи.
    Още ли продължаваме да стреляме?


    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това че не влизам във форума не означава, че двете организации са спрели да функционират. Точно обратното - функционират с пълна сила и двигателя вече не съм само аз, а и една камара други активисти и членове на управителните съвети. Дори онзи ден (в понеделника) имахме поредното събрание на двата управителни съвета, на което бистрихме поредните проблеми и взехме решения за поредните действия или писма до МЗХ.

    Между другото настана време да се подготвя новата НПП за новия тригодишен период 2020-2022 г. Работната група в момента се сформира и есента и зимата ще има поне 10 заседания в София за измисляне и гласуване на новата НПП. Така че настана момента отново да давате предложения в темата за НПП. Ако нещо не ви харесва в съществуващата НПП, сега е момента да го променим през новия тригодишен период. Има и добра новина - бюджета по НПП за следващия тригодишен период ще бъде завишен от 1.5 до 2 пъти. Все още не знам точните цифри, но със сигурност ще има много повече пари за пчеларите спрямо сегашните. И като отчетем и факта, че напоследък процента на усвояване на пари по НПП от пчеларите е занижен, можем смело да твърдим, че през следващия тригодишен период пари ще има за всеки, който пожелае. Най-вероятно списъците ще бъдат удовлетворявани на 100% по всяка една мярка, с изключение на мярката за кошери, по която традиционно има 5 пъти повече кандидати, отколкото е бюджета.

    При наличието на толкова много пари аз си мисля, че ще е разумно да лобираме да се завишат процентите за подпомагане по всяка една мярка, и дори това го гласувахме в понеделник на събранието на управителните съвети. Също така гласувахме поне още 7-8 подобрения на програмата, свързани с това пчеларите по НПП да получават повече пари. Крайния срок за внасяне на предложенията обаче е до 15 септември, така че форума има много време да даде свои предложения, да ги обсъди, и ако има единомислие, да ги включим в списъка с предложения на КБП и/или БПРА.
    От време на време няма ли да има по някой и друг ред за тези организации? Или са поредната тема ТАБУ?

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията




    От време на време няма ли да има по някой и друг ред за тези организации? Или са поредната тема ТАБУ?
    Май са в нелегалност. Днес си мислех : чета всичко по форуми и групи, и нито ред не съм срещнал за безбройните дружества и организации. Няма хвалби, няма критики, нищо. Явно не само аз не чувам нищо.

  6. #76
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Какво да срещнеш, като баш пък на Матеев му е пределно ясно какъв е проблема - той си го реши с няколко дела, земеделците ограничиха отровите в неговия периметър и сега няма проблем. Ето - дойде есента активния сезон и на земеделците свърши, и сега няма пълзящи пчели: ами няма, то от ясно по ясно що няма.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #77
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Преди 3-4 вечери случайно попаднах на някакво предаване по БТВ мисля, че беше - късно вечер. Даваха за едни зоополицаи в Ню Йорк, че конкретно тези били някаква спец. части за проблеми с пчели :Д - та измежду всичкото, за което говориха споменаха, че това е щата не просто със най- ниска смъртност на пчелите, но дори и с най- висок прираст и "учените го отдават на значително по- слабата употреба на пестициди в този щат".

    Понякога истината е точно толкова простичка, колкото е по- формулата на Айнщайн - за мен почти всички проблеми с пчелите, било с изчезванията, било със здравния им, с биологичния статус, произтичат от прекомерната употреба на пестициди в земелието. Всичко ме води на това заключение.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #78
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Търси се една майка.Моля за тел№!

 

 
Страница 8 от 8 ПърваПърва ... 678

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •