Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 4 от общо 4
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    11.01.2012
    Мнения
    2

    МЕД ОТ МАЩЕРКА

    Здравейте,

    Обръщам се към вас с въпрос, който ми задават от чужбина.
    Добива ли се мед от мащерка в България?
    Т.е. за мен това означава монофлорен мед с ?? % поленово съдържание мащерка.
    Или евентуално в многоцветния мед може да се съдържа мащерка. Но в какъв процент?

    Също така ако има, има ли сред вашите пчелини такива, които да са някъде в местности, където има повече мащерка, така че да се купи количество с голям процент мащерка през нейния сезон?

    Какво количество би могло да се намери за сезона?

    Благодаря предварително за съдействието.

    Поздрави
    Д.Цветанова

  2. #2
    Монофлорен мед от Мащерка в Б-я няма.

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    До колкото съм запознат, мащерката я има посевместно из горските масиви в България. Да обаче нашата мащерка се различава от тази в Гърция (thymus capitatus), където се добива монофлорен мед от нея. При нас има над 30 вида мащерка, като повечето са трудно различими едни от други (за такива като мен) и често се слагат под едно общо наименование (thymus serpyllum). При нас мащерката цъфти след бялата детелина и обикновено заедно с драката и още много други растения (около 20 Май - 20 Юни)и съвпада с времето на горската главна паша. Обикновено този мед (в който има машерка) се продава като "Горски букет". Той е тъмен на цвят (червено-кафяв, има и % съдържание на мана в него) и няма как да бъде объркан. По-късния горски букет (Юли -Август) също е тъмен на цвят, но в него едва ли ще откриеш мащерка. Всяка година нектароотделянето от мащерката е различно и процентното съдържание в меда е различно, като до сега не съм срещал мед в който да преобладава мащерката независимо от огромните площи от нея.
    Може би по високите планински части. Там може да се намери и мед от мента.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    11.01.2012
    Мнения
    2
    Благодаря Ви много за изчерпателния отговор!

    Явно е най-добре да се избягва наименоване като "монофлорен" мед от мащерка в България. Доколкото разбирам, по-скоро можем да го назовем "горски многоцветен" със съдържание на видове мащерка в определен процент. След поленов анализ - може да се посочи и точния процент.


    Поздрави и здрава и плодородна 2012

    Д. Цветанова

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •