Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 95
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Ето и моите 5ст по темата:

    КАЧЕСТВО НА ВОСЪЧНИТЕ ОСНОВИ
    Восъчната основа представлява восъчен лист с отпечатани на него дъна на килийките на пчелите. При използване на восъчните основи, поставени в рамка, пчелите много бързо ги изграждат при наличие на необходимите за това условия. Освен това за добър градеж е необходимо да са направени от качествен восък. Те трябва да имат достатъчна твърдост и пластичност, а дъната на гравираните килийки да са със съответстващите размери. Важни са прозрачността и дебелината на основите. Всичко това може и трябва да се контролира, за да имаме нужната гаранция, че пчелите ще „приемат“ восъчните основи и ще ги изградят правилно.
    При лабораторни условия механичната якост (твърдост) на основата се определя със специален уред. В практиката се използват други начини. Един от тях е следния: изрязват се ивици от восъчния лист с широчина 5 см. и различна дължина. Провисват се на конци и се следи коя от тях със съответна дължина ще се скъса. При скъсване на ивицата с дължина над 50 см. качеството на восъчната основа се смята за отлично, при 40-45 см. – добро, при 30-40 см. основата е лоша и може да се използва само за изграждане на магазинни пити, но не и на плодникови. Когато ивици под 30 см. се скъсат от собствената си тежест трябва да се бракуват. Съществува и друг ориентировъчен начин: при стайна температура около 20°С, восъчната основа се слага на страничната част на дланта върху показалеца на ръката, напречно на нея и се държи 1-2 минути. Основа с добро качество се прегъва много малко и запазва формата си. Ако листът се прегъне силно и провисне, то такава основа е с лошо качество. Размерът на килийките се измерва с обикновена линийка между две успоредни страни на шестоъгълника. При това често се срещат килийки, удължени по направление дължината на листа. Затова за по-голяма точност се измерват поне десет килийки в три направления. Восъчна основа с добро качество трябва да има размер на килийките от 5,3 до 5,45 мм., а такава с размери повече от 5,6 мм. трябва да се бракува.
    Прозрачността на основата се определя срещу светлината, когато просветляването е мътно и просветлява лошо означава, че тя е направена от восък, който съдържа емулгирана вода. Такава основа ще бъде чуплива и недостатъчно твърда.
    Дебелината на восъчната основа се определя по броя на стандартните листове (410 х 260 мм), които се съдържат (получават) от 1 кг восък. Най-добри са тези основи, при които от 1 кг восък се получават от 12 до 14 листа. При 15-16 листа се смята, че дебелината е все още удовлетворяваща. При по-голям брой восъчните основи са тънки и не са пригодни за гнездови пити.
    Източник: http://zapchelite.eu/%D0%BA%D0%B0%D1...E%D0%B2%D0%B8/
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #22
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Общо взето това е размера за "леките" основи. "Тежките" са 3.2-3.3mm.
    Доста ровене из нета падна докато се добера до нещо написано по въпроса в българския пчеларски Интернет.
    Че аз колко пъти го писах, че този размер варира? Има и с този размер, има и с по - малък и от 2,5, а премервайки основите в един кашон съм сигурен, че рядко ще попаднеш на еднакъв размер, дори и да мериш една и съща основа на няколко места. Чудно ми е това дали има толкова голямо значение?

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Че аз колко пъти го писах, че този размер варира? Има и с този размер, има и с по - малък и от 2,5, а премервайки основите в един кашон съм сигурен, че рядко ще попаднеш на еднакъв размер, дори и да мериш една и съща основа на няколко места. Чудно ми е това дали има толкова голямо значение?
    Ами той ако не варираше аз нямаше да задам въпроса за "стандартните (общоприетите, ползваните)" размери и техните толеранси?
    А дали има значение? Огромно, ако се стремиш максимално да автоматизираш процеса от пробиването, през обтелването и лепенето на основата с ток. Тук опираме до настройваеми праметри и границите на тяхната промяна.
    PS. Между другото благодаря, че почисти темата от спама!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #24
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Ами той ако не варираше аз нямаше да задам въпроса за "стандартните (общоприетите, ползваните)" размери и техните толеранси?
    А дали има значение? Огромно, ако се стремиш максимално да автоматизираш процеса от пробиването, през обтелването и лепенето на основата с ток. Тук опираме до настройваеми праметри и границите на тяхната промяна.
    PS. Между другото благодаря, че почисти темата от спама!
    Те що ти се сърдят колегите? Нито основи си купувал, че да им видиш размерите и качеството, нито си лепил основи и пак казвам - какви да е, че то стандарт май няма. За да видиш как всичко става с напасване, защото такива стандарти, параметри, толеранси само по книгите. Та твоето огромно значение е само за в лабораторията ти. Ама хайде твоето магаре да е мъжко.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Те що ти се сърдят колегите? Нито основи си купувал, че да им видиш размерите и качеството, нито си лепил основи и пак казвам - какви да е, че то стандарт май няма. За да видиш как всичко става с напасване, защото такива стандарти, параметри, толеранси само по книгите. Та твоето огромно значение е само за в лабораторията ти. Ама хайде твоето магаре да е мъжко.
    Ами да се сърдят! Те всъщност се сърдят на собственото си незнание. Основи не съм купувал и нямам намерение да го правя. Но за сметка на това съм огледал много основи на много производители, произведени по различни начини. Само малките деца опознават света с пипане и по метода "проба-грешка". Да, стандартите, параметрите, толерансите са по книгите. За това трябва да се чете - занятие, с което много хора не обичат да се занимават. И винаги остават на едно примитивно, емпирично ниво в развитието си.
    Да и основи не съм лепил, освен при тестовете на адаптера. Той например е направен само на базата на познанията, придобити от темата тук - предимно от постовете на Матеев. Хайде като човек, залепил хиляди основи покажи ми и разбира се обясни неговите недостатъци, за да го направим още по-добър.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Ами той ако не варираше аз нямаше да задам въпроса за "стандартните (общоприетите, ползваните)" размери и техните толеранси?
    А дали има значение? Огромно, ако се стремиш максимално да автоматизираш процеса от пробиването, през обтелването и лепенето на основата с ток. Тук опираме до настройваеми праметри и границите на тяхната промяна.
    PS. Между другото благодаря, че почисти темата от спама!
    https://www.youtube.com/watch?v=UAwWAYFAw1w
    В клипа се говори и за "стандартните (общоприетите, ползваните)" размери и техните толеранси а е написана и цена на пресата!
    Ето и по-евтини варианти:
    1. https://www.youtube.com/watch?v=T7VxZVSLm4E
    2. https://www.youtube.com/watch?v=MNUfj-DyMS4

  7. #27
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    покажи ми и разбира се обясни неговите недостатъци, за да го направим още по-добър.
    Не съм виждал и не съм работил с адаптера ти за да ти кажа недостатъци му. Външния му вид обаче е много готин.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Не съм виждал и не съм работил с адаптера ти за да ти кажа недостатъци му. Външния му вид обаче е много готин.
    Демек има търговски вид. По-важно е обаче каква е производителността му. Като чета какво е писал - колко основи е купил, от там може да се направи извода колко производствени опити са направени, следователно, клиента (пчеларя) може да прецени колко е надежден, производителен и т.н. въпросния инвентар. Ама какво ли разбирам аз с моята некомпетентност и незнание, защото не съм чел, чужд ми е закона на Ом и ще си остана на едно примитивно ниво на познание в електриката, което не е от особено значение за съществуването ми, както и това на пчелите.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Преди някол дена хванах едно ройче и си направих опит за по бързо изграждане на основите в него със стар восък без да подхранвам.Е верно не са бели като сняг но пък са изградени перфекно.Май открих как без да топя да го преработвам.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Преди някол дена хванах едно ройче и си направих опит за по бързо изграждане на основите в него със стар восък без да подхранвам.Е верно не са бели като сняг но пък са изградени перфекно.Май открих как без да топя да го преработвам.
    Дака, като метод добре, но какво става с боклуците в стария восък? Ако отделяш чистия(мостчета, далачета) и им го даваш съм съгласен.

 

 
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •