Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 10 ПърваПърва ... 678910 ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 95
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Идеята беше да смалим килйките, а не пчелите. Аз въобще не съм сигурен, че смалените пчели ще са по-добри. Всички разумни доводи са в обратна посока.

  2. #72
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Имах ги.Работят си нормално.Като медодобив-наравно с другите.
    Бих казал"совите не са това,което са"..Демек "окото лъже"
    Например;пчелите с по дълго хоботче НЕ събират повече мед,дори напротив.
    С кърменето,до известна степен може да се промени и гена........

  3. #73
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Мисля, че не се разбираме и говорим за различни неща. Ако тръгнеш да правиш регресия на размера на пчелите трябва да знаеш накъде вървиш. Трябва ти по-точен метод за измерване от окомера. Това имам в предвид. Интересно ми е също накъде вървят нещата в природата. Ако примерно намерим пчелно семейство, живяло в някава хралупа години наред дали те се смаляват или запазват гена си на едри пчели.
    Та значи въпроса е много обширен, но да го разчепкаме малко. Ей фиииу, ти изпитваш ли ни или просто лаф да става? В биологията има тъй наречения биологичен прогрес и биологичен регрес. Първия е по основен. Регрес се наблюдава по - рядко, но в случая го налагаме ние. Първо сме го поставили като прогрес - увеличавайки килийките с което си мислим, че сме увеличили и големината на пчелите, а дали е така? Сега искаме да намалим килийките и пак се мъчим да го докараме до прогресивен регрес. Дали ще се получи? И да се получи, то това е много дълъг период от време и едва ли някой ще го засече. Ако започнем да правим опити да смаляваме пчелите, трябва да тръгнем от майката, а всички както знаем, все обичаме майката да е колкото стършел. Ами как тогава да имаме малки пчели като майката е огромна, оттук и ще снася по - големи яйца, оттук и по - големи пчели. Значи при селекцията трябва да търсим по - малки майки, което пак не е фактор, че пчелите ще са малки, защото започва да играят други фактори един от които е гена. Ако в гена и е заложено едри пчели, то те ще стават едри колкото и яйцето да е малко. Ако храната която постъпва към тях е добра, то те ще се развиват добре и ще стават големи и обратно. Килийките съм напълно скептичен, че оказват някакво влияние. Пчелите са достатъчно еластични в началото за да могат да се свият в килийката и след това имайки едни 6-7дни преди да излязат на пръв полет да донаедреят.
    Измерването може да си го правиш колкото искаш и все си мисля, че може да си мериш колкото си искаш. Резултатите ще са все едни. Както и другите представители на фауната са различни по параметри, пчелите също са различни. Не всяка пчела получава еднакво количество храна, еднакво богата на вещества и т.н., като се има предвид и, че всяка е и генетично различна от другата. Коя по - шарена, коя по - голяма, коя с по - дълъг хобот, коя с по - широки крила, коя...……….нали? Измерването е много относително. Просто работа за хора, които нямат работа и искащи да им се отпуснат пари за такава с което с нищо не допринасят за пчеларството, както разбрахме и от мора по пчелите тази година.
    Гена на пчелите е от съществена важност и ако в него се засяга ръст/големина на пчелите в никакъв случай няма как да ги направиш малки, ако той е за големи. Трябва да се намери кой ген отговаря за това, там да се пипне и тогава да се получи това. За това е уж генното инженерство, но да намериш даден ген отговарящ за нещо е като да намериш игла в купа сено.
    Как вървят нещата в природата? В природата нещата вървят задвижвани от естествен подбор, мутации, ареали на разпространение, екосистеми и т.н. и някаква посока била тя прогрес или регрес. Оттук образуване на видове, подвидове, родове, класове и ….нали? С една дума еволюция.
    Пчели намерени в хралупа не могат да изменят гена си, защото там живеят 5-6 години, а гена се изменя с хиляди, дори милиони години.

  4. #74
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Не съм чул овчари и кравари да плачат за първообраза на говедата си. Да искат вместо 30л. Да доят 3л.

  5. #75
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Не съм чул овчари и кравари да плачат за първообраза на говедата си. Да искат вместо 30л. Да доят 3л.
    Атанасов, да те питам, че след това да развием темата. Ти крава виждал ли си?

  6. #76
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Аз съм виждал и ще участвам в този разговор. Давай на татък.

  7. #77
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Ако питите на дадено семеиство не се подменят 10 години пчелите ще почнат да издребняват .Килииките всяка година ще стават все по малки и тясни,ларвите ще получават все по малко храна преди запечатване.Дребасъците които ще се раждат няма да могат да носят достатъчно храна и да изпълняват кошерните си задължения,семеството боксува и някоя хубава зима загива.Друга е бирата в хралупата,цепел съм навремето,пчелите винаги са едри и тежки,килииките където се е излюпило наколко поколения пило става за складиране на мед и се гради нова пита където се гледат децата.Обикновено дънерите издържат 4-5 години и мортос ,идват молците изчистват всичко и се настанява нов рой.Колега назат пише че зимните са по малки от летните,няма логика,вчера обединявах 2 слабака тръсканите пчели дрънчаха като круши на прелката.Всеки е виждал крава малко са посали крави.

  8. #78
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    ...вчера обединявах 2 слабака тръсканите пчели дрънчаха като круши на прелката...
    Това по каква технология на обединяване се случва?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #79
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,028
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    Ако питите на дадено семеиство не се подменят 10 години пчелите ще почнат да издребняват .Килииките всяка година ще стават все по малки и тясни,ларвите ще получават все по малко храна преди запечатване.Дребасъците които ще се раждат няма да могат да носят достатъчно храна и да изпълняват кошерните си задължения,семеството боксува и някоя хубава зима загива.Друга е бирата в хралупата,цепел съм навремето,пчелите винаги са едри и тежки,килииките където се е излюпило наколко поколения пило става за складиране на мед и се гради нова пита където се гледат децата.Обикновено дънерите издържат 4-5 години и мортос ,идват молците изчистват всичко и се настанява нов рой.Колега назат пише че зимните са по малки от летните,няма логика,вчера обединявах 2 слабака тръсканите пчели дрънчаха като круши на прелката.Всеки е виждал крава малко са посали крави.
    Те тия, на които зимната пчела е по-малка, не са слезли от розовия кон, не им се връзвай! Наумили са си, че са всезнайковци, 'щото са ходили по куп лекции и главата им пълна като шиник, ама инак-велики.

  10. #80
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Обединявам ги безболезнено,вечер късно слагам кошерите един до друг след 2-3 дена единия изчезва и стръсквам пчелата пред единия всичко влиза и не мисли за бои.

 

 
Страница 8 от 10 ПърваПърва ... 678910 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •