Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 10 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 95
  1. #41
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Много добра статия. Нашите "учени" могат да се замислят те какво са изследвали за цялата си научна дейност.

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Едва ли е вярно, но ако е - ще го разберат нашите пра-внуци.

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Едва ли е вярно, но ако е - ще го разберат нашите пра-внуци.
    Има нещо вярно, особенно в добивите на меда мога да потвърдя за написаното, за акара все още си го има, но след месец ще мога да кажа по точно да ли е по малко. Не забравяй, че мойте пласмасови рамки са с размер 4,9мм на килийките, а тази година минах изцяло на тях.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Има нещо вярно, особенно в добивите на меда мога да потвърдя за написаното, за акара все още си го има, но след месец ще мога да кажа по точно да ли е по малко. Не забравяй, че мойте пласмасови рамки са с размер 4,9мм на килийките, а тази година минах изцяло на тях.
    Браво ! Хората правят наблюдения по 10 години, имат контролни групи и т.н. и още се чудят , ти за 3 месеца стигна до истината.

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Браво ! Хората правят наблюдения по 10 години, имат контролни групи и т.н. и още се чудят , ти за 3 месеца стигна до истината.
    Аз какво съм виновен за това, че ги наблюдават по 10 години и още се чудят? Аз виждам какво има в кошерите ми и не се чудя, но щом чак твойте внуци ще разберат, незнам ако някой БГ професор направи някое изследване, то явно внуците на твойте внуци ще го разберат чак и после се чудите защо в БГ не се правят изследвания

  7. #47
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Има и вярно и невярно. Всички сте наблюдавали, че при едни и същи основи, пчелите градят различно. С малки килийки, с големи килийки и както казва автора - задънени. Не сте ли го виждали? Аз, си мисля, че донякъде и материала от който са приготвени основите води до не добро и равномерно изграждане на питите. Особено наблягам на задъненото. Друго което мисля е, че много зависи от условията - паша, температура. Задъненото изграждане го правят когато са неангажирани в работа и просто си чешат крастата по основата. Следващото с което не съм съгласен е, че в големи килийки се раждат големи пчели, а в малки малки пчели. Казвал съм го и преди. Все едно в малка къща да се раждат малки деца, а в голяма големи. Е, няма как да стане. Ако не се сменят периодично питите в кошера, то след време ще се получат малки килийки и всичко от теорията по - горе отпада. Защо? Ами това, че 100 години и пчелата ще свикне. Не, няма да свикне, защото само след няколко поколения и килийката става малка и всяка следваща ларва се излюпва в по - малка килийка. Няма възможността за свикване с голям размер. Друго? Другото е, че като са малки килийките и няма да има акар. Да, ама не. Ако пак се върнем на това, че не се подменят толкова стриктно питите от пчеларя, то те ще са тесни и по горната логика би трябвало да няма акар, а то има. Мисля, че пчелите изграждат питите си според нуждата или нужда от търтееви - търтееви, нужда от пити за работнички - работни клийки и нужда от килийки за мед - за мед. Калто и маточни килийки. С една дума килийки за всяко нещо, като в дадени моменти и нужди едните преминават в други, като се изключат маточните килики. Те са само за майки. Като се има предвид, че реда все пак не е абсолютно точен. Тоест в търтееви килийки не се отглежда работническо пило. Мисля, че не се отлага и прашец, но не съм обърнал чак такова внимание.

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Аз какво съм виновен за това, че ги наблюдават по 10 години и още се чудят? Аз виждам какво има в кошерите ми и не се чудя, но щом чак твойте внуци ще разберат, незнам ако някой БГ професор направи някое изследване, то явно внуците на твойте внуци ще го разберат чак и после се чудите защо в БГ не се правят изследвания
    Абе в нашия род сме така, схващаме на трето поколение.

    Това чете ли го?

    "Чрез едно успешно преминаване на голмина на пчелната килийка 4,9 мм се решават редица проблеми. Само, че: това преминаване за съжаление е един сложен процес, който в никой случай не се преодолява лесно. Нашите пчели живеят от вече приблизително 100 години в изкуствено уголемени килийки. Поради това е много вероятно, повечето от видовете да са загубили генетичната си способност да изграждат, както и да снасят и отглеждат пило в килийки с малък размер. Под стабилно етаблиране на безупречен 4,9 милиметров градеж се разбира, че пчелните смейства са в състояние сами да изграждат 4,9 милиметрови килийки, без неравномерности, както и способността на майката да може да снася яйчица в тях. За да се достигне това състояние, е нужно да се премине през един дълъг процес на промяна, който може също така да изисква смяната на вида пчели или една по-щателна селекция."

    Май направо реши : ударих шестица с тези пластмаси, добива ми скочи двойно, сега ще избивам и от разходи за третиране.

  9. #49
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Май направо реши : ударих шестица с тези пластмаси, добива ми скочи двойно, сега ще избивам и от разходи за третиране.
    Аз останах с впечатление, че Янчо учи Друмев, но стана обратното май. Още не прочели и те тъй.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Аз останах с впечатление, че Янчо учи Друмев, но стана обратното май. Още не прочели и те тъй.
    Важното е че бързо се учат. Очаквам скоро книги да пишат.

 

 
Страница 5 от 10 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •